ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הכנסת אישרה את החוק למניעת הסתננות

אקטיבסליסט
תאריך: 10.12.13 מקור: YNET, מורן אזולאי

לאחר דיון סוער על חוק המסתננים בכנסת אישרה הלילה (ג') המליאה את החוק בקריאה שנייה ושלישית. 30 חברי כנסת תמכו, ו-15 התנגדו. שר הפנים גדעון סער אמר לחברי הכנסת מהאופוזיציה בנאומו בנושא החוק למניעת הסתננות: "אתם מתנגדים לכל האמצעים ולכל החוקים בנושא המסתננים. אתם חותרים למדינת כל מסתנניה. אתם רוצים שנרים ידיים, ואנחנו לא נרים ידיים". ynet העביר את הדיון בכנסת בשידור חי.

סער הוסיף: "החוק הזה משרת את האינטרסים של המדינה ושל אזרחיה, יהודים וערבים. אמרתם שהחוק מביש - לא רק שאיננו מתביישים בו, היינו בושים ונכלמים אם היינו מגלים אוזלת יד בשמירה על המדינה היחידה שיש לנו".

בסיכום דבריו אמר: "יש שתי מחלוקות אמיתיות – האם אנחנו מתכוונים למנוע המשך הסתננות או חידוש הסתננות לישראל מאפריקה? עשרות מיליונים באפריקה מחפשים יעד להגירה למדינה מערבית. המשוואה היא פשוטה ואכזרית: אם נרים ידיים או אם נחליט שאנחנו צריכים להיות הסמן הליברלי ביותר במדינות המערב בהתמודדות עם תופעת המסתננים – נאבד את המדינה היחידה שלנו. המחלוקת השנייה היא האם אנחנו פועלים לצמצם את היקפי המסתננים הבלתי-חוקיים או משלימים עם המצב? אנחנו נחושים למנוע את חידוש ההסתננות ולצמצם את היקפי המסתננים השוהים בישראל". סער ציטט מפסיקת בית המשפט העליון בעבר: "חוקה אינה מרשם להתאבדות, וזכויות אדם אינן במה לכיליון לאומי".

ח"כ מירי רגב מהליכוד עמדה אתמול במשך דקות על דוכן הנואמים בניסיון להציג את 

במהלך הדיון אמרה ח"כ מיכל רוזין, יו"ר ועדת העובדים הזרים, כי "הצעת החוק היא מסכת שקרים ומכבסות מילים, שפוגעת בזכויות אדם, מרמה את תושבי דרום תל אביב ולא פותרת במאומה את סוגיית הפליטים בישראל. באופן אישי אני מתביישת, ובאופן קולקטיבי כולנו עוד נתחרט על היום הזה". 

לאחר רגב, עלה לדוכן ח"כ דב חנין (חד"ש) ואמר: "מצוקתם של תושבי דרום תל אביב גדולה מאוד ובחוק הזה אנו מחויבים לדיון רציני, מקיף ועמוק. עם זאת, החוק לא פותר את בעיית 50 אלף מבקשי המקלט בתל אביב. הממשלה מציעה לקצץ תקנים ממשרד האוצר וממשרדים אחרים והם הולכים לקצץ בשירותים החברתיים. למה לא להשקיע בשיקום שכונות הדרום?"

לדברי חנין, "האנשים כרגע בארץ. אז תנו להם פתרון. פזרו אותם ברחבי הארץ ותנו להם עבודה במקום עובדים זרים שאתם מייבאים כיום".

בחודש שעבר אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק שקובעת כי תקופת הכליאה ללא משפט של מבקשי מקלט ומסתננים שייכנסו לישראל תקוצר לשנה.

הצעת החוק החדש למניעת הסתננות שגיבשה הממשלה, במקום החוק המקורי שנפסל בספטמבר בבג"ץ, התקבלה בלא מעט התנגדויות. היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, מתח ביקורת על החוק החלופי. אמנם ינון קבע כי החוק החדש "מאוזן ומידתי יותר" מהחוק המקורי שנפסל בבג"ץ בספטמבר, אך מנגד הציע גם לערוך בו תיקונים מהותיים והעלה ספקות רציניים לגבי מידת הסיכוי ששופטי בג"ץ ייתנו הכשרה לחוק החדש.

בתחילת החודש התברר כי מתקן השהייה שאמור לקלוט מבקשי מקלט ומסתננים יכלול בשלב ראשון במהלך הדיון בוועדה הודה אז היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, יואל הדר, כי הכין חוות דעת המזהירה כי מרכיבים מסוימים בחוק החדש עלולים לא לעבור את מבחן בג"ץ. חרף בקשות חברי הכנסת, הוא סירב לחשוף את חוות הדעת, וחזר והדגיש שהצעת החוק אושרה לבסוף על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

לדברי עו"ד הדר, תכלית הצעת החוק היא ראויה, אבל יש דברים שהיה ממליץ לעשות אחרת: "לא הייתי רוצה לשתף במה שאמרתי בדיונים הפנימיים כי המטרה בהם היא שכל אחד יביע את דעתו באופן חופשי. הייתה לי השגה לפני שהתקבלה החלטת היועץ המשפטי לממשלה. אבל ברגע שהוא קיבל את החלטתו, דבריי נסוגים לאחור".

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4463218,00.html