ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ההסתדרות חזרה בה: מבקשי מקלט יוכלו להצטרף כחברים בארגון

תאריך: 14.6.18 מקור: הארץ, אור קשתי

הסתדרות העובדים חזרה בה אתמול (רביעי) מהקביעה כי מבקשי מקלט אינם זכאים להתקבל כחברים בארגון. לפני כחודש פורסם ב"הארץ" על ניסיונם של כ-30 מבקשי מקלט להתקבל כחברים בהסתדרות, בהתבסס על חוקת הארגון הקובעת כי כל אזרח, תושב או מהגר עבודה המועסק כדין בישראל יכול להצטרף אליו. בתחילה טענה ההסתדרות כי רישיון הישיבה הזמני שבידי מבקשי המקלט "אינו מהווה אשרת עבודה או היתר עבודה מכל סוג שהוא", אך לאחר שקבוצת מבקשי מקלט עתרה לרשות השיפוט בהסתדרות, הודיע הארגון כי "לאחר בירור נוסף בנוגע לרישיון הזמני עולה כי כיום מותרת העסקתם של חלק ממחזיקי הרישיון (הכוונה היא לסוג הרישיון שאינו כולל איסור או הגבלה על עבודה, בניגוד לחלק מהרישיונות שניתנים למבקשי מקלט - א"ק)".

טוגוד עומר אדם מסודן ותכלית רישאהי מאריתראה הם שני מבקשי המקלט הראשונים מאפריקה שהתקבלו כחברים מלאים בהסתדרות. השניים מייצגים את 30 מבקשי המקלט שביקשו להצטרף. הם הגישו את הטפסים הנדרשים, אך נתקלו בסחבת ארוכה. בתחילה טענו בהסתדרות כי המחשב המרכזי יכול לקלוט רק מספרים של תעודות זהות ישראליות, ולא מספרי דרכון כפי שיש למבקשי מקלט. לאחר הגשת עתירה לרשות השיפוט בהסתדרות, שינו בארגון את הנימוק שהציגו לסירוב לקבלם והסבירו כי רישיון הישיבה הזמני שבידם "אינו מהווה אשרת עבודה או היתר עבודה מכל סוג שהוא". 

ההסכם עם טוגוד ורישאהי, שקיבל תוקף של פסק דין של רשות השיפוט, סולל את הדרך להצטרפות מבקשי מקלט רבים לארגון. "זו החלטה מאוד משמחת. אני מקווה שמעכשיו מעסיקים פחות יפטרו פליטים רק בגלל שביקשו כמה ימי מחלה", אמר טוגוד. את העתירה הגישו טוגוד ורישאהי, ואליהם הצטרפו יובל הלפרין, חבר סיעת חד"ש במועצת המרחב של תל אביב־יפו בהסתדרות ואחד הפעילים המסייעים למבקשי המקלט, ועו"ד מור סטולר, המתמחה בדיני עבודה ויחסי עבודה, החברה גם בבית נבחרי ההסתדרות. סיעת חד"ש בהסתדרות היתה היחידה שתמכה באופן רשמי במהלך.

העתירה התבססה בין השאר על ההתחייבות שנתנה הממשלה לפני כמה שנים בעתירה לבג"ץ של ארגוני זכויות אדם, כי לא תאכוף את האיסור על העסקת מבקשי מקלט. מבחינה זו, הרישיון הזמני שבידי מבקשי המקלט מתיר להם לעבוד - ולהצטרף להסתדרות. מנגד, טענו בהסתדרות כי "אותה התחייבות אינה הופכת את העסקתם של מבקשי המקלט להעסקה על פי דין" וכי מבקשי המקלט "אינם עומדים בתנאים לקבלה לחברות מלאה בהסתדרות".

ואולם, לקראת הדיון אתמול שינתה ההסתדרות את עמדתה. כך, יכולים בעלי רישיונות אלה להתקבל להסתדרות כחברים מלאים. "אין כל מכשול פרוצדורלי לצירופם של מבקשי המקלט המחזיקים באשרה מתאימה", נכתב בתשובת ההסתדרות לרשות השיפוט.

לדברי עו"ד סטולר, עמדתה החדשה של ההסתדרות היא "שינוי רדיקלי מהטענה הראשונית כי מדובר בשוהים בלתי חוקיים ובעובדים בלתי חוקיים, שאין היא מסכימה לקבלם. ההחלטה מבטאת השתחררות מהאווירה המפלה, שמנעה את התארגנותם של העובדים מבקשי המקלט, וצעד חשוב באותו כיוון של איגודים מקצועיים בעולם - הפועלים אף הם לארגון הפליטים".

החלטת ההסתדרות לצרף את מבקשי המקלט היא "בדיוק מה שקיווינו להשיג. לא היה לנו שום עניין לריב עם איגוד העובדים הגדול בישראל", אמרה תמר קצירי, פעילה למען זכויות מבקשי מקלט, "ההחלטה מאשרת כי המעמד המשפטי של העובדים לא רלוונטי לשמירת זכויותיהם: לעובדים מאפריקה מגיע כל מה שעובד ישראלי זכאי לו".

בשיחה עם "הארץ" לפני כמה שבועות, סיפרו טוגוד וחבריו על הפגיעה השכיחה בזכויותיהם. "כולנו עובדים וחשופים לניצול", הוא אמר אז, "אם מבקשים חופש, אם במקרה חלינו, אם מעלים אפשרות של תשלום על שעות נוספות או על זכויות אחרות — המעסיקים ישר מאיימים בפיטורים, והרבה פעמים גם מבצעים את זה. הבעיה היא לא רק שאנחנו לא יודעים מה הזכויות שלנו, אלא גם שאין מי שיגן עלינו".

גיוס החברים החדשים להסתדרות מבין מבקשי המקלט, שהוקפא עד קבלת החלטה, יחודש בקרוב. "אנחנו צריכים להסביר לאנשים מה זה ההסתדרות ולמה חשוב להצטרף אליה", אמר אתמול טוגוד, "אני מקווה שעכשיו נדע להגן טוב יותר על הזכויות שלנו - שאי אפשר לפטר מבקש מקלט בגלל שהיה חולה כמה ימים או שחייבים לשלם שעות נוספות. אנחנו גם נסביר לאנשים בהסתדרות על המצב שלנו, ואולי הם יעזרו לנו (להיאבק) בחוקים שפוגעים בנו, כמו 'חוק הפקדון'. אלה בשורות טובות".

בישראל חיים כ-35 אלף מבקשי מקלט, למעלה מ-90% מהם מסודאן ומאריתריאה. מבצע הגירוש שבוטל ברגע האחרון והמתווה להסדרת בעיית הפליטים שבוטל בתוך פחות מ-24 שעות לא שינו את ההתחייבות העקרונית שמסר משרד הפנים לבג"ץ לפני כמה שנים, במסגרת עתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם, שלפיה לא ייאכף איסור על העסקת מבקשי מקלט, בעלי אשרה בתוקף. כלומר, העסקת מבקשי מקלט מותרת גם אם על רישיון השהייה שלהם כתוב כי "אינו מהווה רישיון עבודה". מי שמחזיק באשרה מסוג זה יכול לעבוד בכל רחבי הארץ ללא הגבלה.

בהסתדרות סירבו להתייחס לפניית "הארץ" בעניין שינוי בעמדתם. 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6175555