ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

האנשים מאחורי א.ס.ף

בעמותת א.ס.ף מכהנים כ-17 בעלי תפקידים ןבנוסף להם קיים ועד לעמותה. אך רוב כוח האדם של עמותת א.ס.ף מושתת על מתנדבות ומתנדבים. נכון להיום, בצוותים השונים של העמותה פועלים יותר מ-80 מתנדבים. לפיכך, העמותה רואה חשיבות רבה במתן ליווי מקצועי ואישי לכל מתנדב ומתנדבת. כל מתנדב בא.ס.ף מקבל הכשרה, ליווי והנחיה לפני תחילת ההתנדבות ובמהלכה, בכל אחד מהפרויקטים. 

עופר, מתנדב במרכז הסינגור והתמיכה

תכירו את עופר. הוא גאה למתוך בפליטים. פעם בשבוע, כבר כמעט שנה, הוא עוזר לנו ולקהילת מבקשי המקלט להבקיע חומות. במרכז הסינגור והתמיכה הוא לוקח את הפניות של מבקשי המקלט והופך אותן למסע של מיצוי זכויות מול הרשויות והשלטונות. עופר ושאר המתנדבים של מרכז הסינגור והתמיכה של א.ס.ף, מעניקים אוזן קשבת למי שאף-אחד אחר לא מקשיב לו ופסק זמן חם ובטוח מהמציאות שבה כל מה שניתן למבקשי המקלט זה עוד ועוד חומות וגדרות.

"אחת לשבוע אני מגיע למרכז הסינגור והתמיכה של א.ס.ף, מתיישב מול מסך מחשב וטלפון. מסתננים ומבקשי מקלט, מהגרי עבודה ופליטים, קראו להם איך שתרצו, מקבלים לפתע שם ופנים: אבבה מתגוררת ביפו אך שני בניה שובצו לגנים ביד אליהו, מהרי עבד בנקיון ופוטר מבלי לקבל פיצויים, גנט הופנתה על ידי רופא לבדיקות אך אין לה מושג מה זה לעזאזל טופס 17. אדהם רוצה להתאחד עם בני משפחתו ובינתיים פשוט שמח שמישהו מתעניין מדי פעם בשלומו. 

חלקם פונים אלינו עם בעיות שכישראלים נראות לנו טריוויאליות. אחרים סובלים ממצוקה נפשית או פיזית, תוצאה של המסע הארוך לישראל והחיים בסביבה זרה. אחת לשבוע, כבר קרוב לשנה, אני מנסה לעזור. לפעמים בהצלחה, לפעמים לא, אבל תמיד מתוך תקווה שהעבודה שלנו בא.ס.ף תהפוך את המציאות כאן למעט יותר נסבלת עבורם - וגם עבורנו."

אלון, מתנדב במועדון הנוער של א.ס.ף

זה אלון, גאה למתוך בפליטים ולהתנדב כבר שלוש שנים המועדון הנוער של א.ס.ף. 

מועדון הנוער של א.ס.ף פעיל שני ערבים בשבוע ומגיעים אליו כ-30 נערים ונערות בגילאים 11-17. כמו כל נער ונערה, הם נמצאים בתקופה סוערת ולא פשוטה, אך מעבר לקשיים של כל נער "רגיל", הם מתמודדים עם סיפור משפחתי לא פשוט ושאלות גדולות וקשות של זהות ושייכות. הם הולכים לבתי ספר ישראלים ולצופים, אך לרובם אין מעמד מוסדר ובסיום בית הספר הם עלולים להיות מזומנים למתקן הכליאה חולות. המועדון מהווה אי קטן של יציבות בשביל הנערים והנערות. מקום בו אפשר לשמוע מוזיקה ולרקוד, להיפגש, לשחק, לקבל עזרה בשיעורי הבית וארוחה חמה שמבשלים המתנדבים. 

ציגי, מגשרת קהילתית בעמותה

 תכירו את ציגי, מבקשת מקלט מאריתראה שהגיעה לישראל לפני 9 שנים ועובדת בא.ס.ף כבר 4 שנים כמגשרת קהילתית. ציגי פוגשת עשרות מבקשי מקלט בשבוע, מתרגמת למענם, עוזרת להם למצות את הזכויות שלהם ומלווה קבוצות של נשים ניצולות מחנות העינויים של סיני. 

"אין דבר יותר מחזק מלראות וללוות קבוצה של נשים שנפגשות לאורך זמן, חולקות את הקשיים והבעיות שלהן אחת עם השנייה ולמרות שהמציאות קשה ומורכבת עבור כל אחת מהן בנפרד - הן מתקרבות ומתחילות לעזור אחת לשנייה. החיים כאן מפסקים להן המון סיבות לחיות בנפרד, עם הראש באדמה, אבל הקבוצה שאני מלווה, של ניצולות ממחנות העינויים בסיני, חיברה ביניהן, חיזקה אותן ונתנה להן כוח לעזור גם לעצמן וגם אחת לשנייה. למרות שמצב כאן רק הופך יותר ויותר מורכב, אנחנו מצליחות לשתף פעולה ולדבר על הבעיות החברתיות והפוליטיות שלנו בישראל ובאריתראה. למרות שהממשלה מנסה לגרש אותנו אנחנו מצליחות להתקיים כאן בכבוד, בזכות עצמנו. הדבר היחיד שאנחנו מבקשות מהממשלה זה מעמד".

 
שיזף, מנהלת מרכז הסינגור והתמיכה בא.ס.ף

במציאות של מאבק בלתי נפסק, שיזף, מנהלת מרכז הסינגור והתמיכה בא.ס.ף והמתנדבים שהיא אחראית עליהם, מעניקים למבקשי המקלט שפונים אלינו מקום בטוח וסביבה מוגנת. יחד, הם מקשיבים למבקשי המקלט ומסייעים להם להיאבק בחומות הענקיות שניצבות מולן, תוך שהם מחזירים להם במעט את השליטה על חייהם. לצד מיצוי הזכויות, מרכז הסינגור והתמיכה מאפשר למבקשי המקלט להשיב להם את זכותם לחיות בכבוד, גם אם באופן חלקי. על אף המציאות המורכבת שפוגשת את מבקשי המקלט בכל מישור של חייהם, יש גם לא מעט הצלחות. פעם הם מצליחים לבטל דרישות לא הגיונות של הרשויות המתעמרות, פעם הם מצליחים לרשום את ילדיהם של מבקשי המקלט לגנים בעיריות שמסרבות לכך ופעם להעניק תקווה לקבוצה של אמהות חד-הוריות. כל פעם שהם מצליחים, גם אם ההצלחה נראית קטנה - היא משנה חיים של אנשים. 

"אני בוחרת להישאר עם חיוך על הפנים. בשבילי זו פעולה של התנגדות למציאות שהופכת את העבודה שלי, המאבק למען זכויות-אדם בישראל, למודרת, מסוכנת ואסורה. בימים שבהם משוכתבים דפי הלימוד של ילדנו ונשות תרבות נרפדות בגלל דעותיהן הפוליטיות, בימים שבהם אני מגלה שבין לילה הפכתי ל"שתולה", אני בוחרת דווקא להמשיך לחייך ולקחת חלק בפעילות למען זכויות פליטים ומבקשי מקלט בישראל. עמותת א.ס.ף, שהפכה עבורי לבית, נותנת לי את הזכות להיםגש מדי שבוע עם אוכלוסיה משוללת זכויות ועם זאת אמיצה מאין כמותה, שנאבקת באופן עיקש ומתמיד בסיטואציה בלתי אפשרית, מלאה בגזענות, שדוחקת מקרבה כל "אחר" שהוא. המפגש המשותף מחזק אותי ומלמד אותי צניעות מה היא. לא אחת, הוא גם מאפשר לכולנו יחד להבקיע בקיעים בחומות חולות או דרום תל אביב".

שרה, רכזת תוכנית ליווי נפגעי תאונות עבודה ונשאי HIV

תכירו את שרה. היא גאה למתוך בפליטים ובמבקשי המקלט וכבר למעלה משנתיים, יום יום, היא מרכזת שני פרויקטים חשובים בא.ס.ף: פרויקט לטיפול ותמיכה בנשאי HIV ופרויקט לליווי ותמיכה בנפגעי צאונות עבודה ואנשים עם מוגבלויות. שרה פוגשת אנשים שנמצצאים במצבים פיזיים ורגשיים קיצוניים וחווה את האתגרים הכי מורכבים של העבודה שלנו כאן. ובכל יום, שרה מדביקה את כולנו באופטימיות שלה. 

"לראות את חוסר התקווה שמלווה כל כך הרבה מבקשי מקלט שמגיעים לעאן, אחרי שעברו מסעות ייסורים, זה אחד הדברים הכי קשים בעבודה שלי. אבל בכל שבוע מחדש אני מצליחה לראות אנשים שנמצאים במצבים רגישים, שרואים את החברים מסביבם נאבקים, ובוחרים להיאבק בעצמם. כשבן אדם שכמעט איבד הכול בוחר לתת יד ולעזור במאבק של אחר - זו התקווה הכי גדולה שאפשר לקבל". 

רוצים גם להתנדב אצלנו?

פעילות העמותה לא יכולה היתה להתקיים ללא צוות המתנדבים והמתנדבות המסור. הצוות המקצועי בא.ס.ף מעניק הכשרה, ליווי והנחיה לפני תחילת ההתנדבות ובמהלכה, בכל אחד מהפרויקטים. אנו דורשים מהמתנדבים ומהמתנדבות בעמותה מחויבות ערכית לסוגיית הפליטים, וכן מסירות, רצינות, מוטיבציה ואחריות. רוצים לשמוע על אפשרויות ההתנדבות בעמודה? פרטים כאן