ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

דבר המנכ"לית

עו"ס טלי אהרנטל, מנכ"לית א.ס.ף. צילום: דניאל דותן

במהלך לימודי כסטודנטית לעבודה סוציאלית, החלו להגיע לישראל מבקשי מקלט רבים מסודאן ומאריתריאה. 

כבת למשפחת ניצולי שואה שאיבדו את יקיריהם וחיו שנים רבות כפליטים, ראיתי לנגד עיניי את חשיבות התמיכה במי שחוו אובדן וטלטלה בנסיבות קשות ומצאו את עצמם בארץ זרה, ללא עזרה מהרשויות. כך בחרתי לשלב את דרכי המקצועית כעובדת סוציאלית בשאיפה שלי לסייע למבקשי המקלט.

במשך השנים עסקתי במגוון תפקידים בתחום, בהתנדבות ובשכר, ובין השאר ניהלתי את המחלקה הפסיכו-סוציאלית בא.ס.ף; צברתי ניסיון עשיר בעבודה עם פליטים והיכרות מעמיקה עם מציאות החיים המורכבת שלהם בישראל.  

כיום אני גאה לנהל את עמותת א.ס.ף, הפועלת למען מי שברחו מדיקטטורות, מרצח עם וממלחמות - נשים וגברים שנרדפו, נאסרו, נחטפו ועברו עינויים קשים במולדתם ובדרכם לחפש הגנה. אני גאה לעמוד בראש הצוות המסור והמקצועי של העמותה, הפועל בנחישות למען רווחתם וזכויותיהם של מבקשי המקלט בישראל, כאשר טובת החברה הישראלית כולה עומדת לנגד עיניו. 

אתגרים רבים עומדים לפתחנו במאבק למען מבקשי המקלט, כגון עוני מחפיר והדרה מזכויות חברתיות בסיסיות, הפוגעים בקהילותיהם. אלו מתווספים לקשיי העבר הטראומטי שחוו מבקשי המקלט ולניסיון הנואש להתמודד עמו. נוכח מדיניות ההתעמרות והאפליה של ממשלות ישראל האחרונות, מבקשי מקלט רבים מתקשים להשתקם ולעמוד על רגליהם. 

זה זמן רב שהמציאות הפוליטית במדינתנו מתירה פגיעה במיעוטים ובאוכלוסיות מוחלשות, ומאיימת גם על פעילים ועל ארגונים הפועלים למענם. בימים אלו, כשרבים מדברים בשפת הייאוש, אנו בא.ס.ף מבקשים לחדש את ההתחייבות שלנו שלא לעמוד מנגד נוכח עוול פוליטי וחברתי. אנו נחושים להמשיך לפעול למען מבקשי המקלט, להעניק להם סיוע פסיכו-סוציאלי והומניטרי - ולפעול לשינוי המדיניות בעניינם.

פעילות העמותה לא יכולה להתקיים ללא צוות המתנדבים והמתנדבות המסור שלנו, וללא התמיכה של אנשים ושל קרנות שאכפת להם מזכויות פליטים ומזכויות אדם. אני מזמינה אתכם ואתכן לקחת חלק בפעילות שלנו, בהתנדבות או בתרומה, ולתמוך יחד איתנו בקהילת מבקשי המקלט בישראל.

טלי אהרנטל