ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בשל החלטת משרד הבריאות, עשרות אלפי זרים בישראל לא יוכלו להתחסן

תאריך: 24.2.21 מקור: הארץ, לי ירון

משרד הבריאות החליט כי מתחם החיסונים בתל אביב לאוכלוסייה הזרה יפסיק ביום שני לחסן מהגרי עבודה ומבקשי מקלט במנת החיסון הראשונה. בשל ההחלטה, עשרות אלפי חסרי מעמד שחיים בישראל לא יוכלו להתחסן נגד קורונה.

המתחם נפתח לפני שבועיים בשכונת נווה שאנן בתל אביב, ומאז חוסנו במקום כ-10,500 מבקשי מקלט ומהגרי עבודה. ההיענות היתה גבוהה, ומספר המתחסנים היומי גדל מכ-700 ביום הראשון למבצע לשיא של 950 שלשום. משרד הבריאות הבהיר היום כי יספק עוד 3,000 מנות חיסון ראשונות עד יום שני, ואחר כך יחסן רק את מי שאמור לקבל את המנה השנייה. 

במשרד לא נימקו באופן רשמי את החלטתם להפסיק לחסן את האוכלוסייה הזרה, ומסרו היום כי "האתר הגיע להקצאת החיסונים של כ-10,000 חיסונים והוחלט לסיים את הפעילות. לאור הביקוש הגבוה, הוחלט להקצות עוד כ-3,000 חיסונים נוספים". בתשובה לשאלת "הארץ" בנושא אמר המשרד כי "המשך ההתחסנות יישקל בהתאם לאספקת החיסונים".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי המשרד החליט במפתיע להפסיק בהתראה של יום את פעילות המתחם. מקורות המעורים בפרטים אמרו אז ל"הארץ" כי במשרד הודיעו להם ש"נגמרו ההקצאות" לאוכלוסייה הזרה. לאחר הפרסום, משרד הבריאות חזר בו והודיע כי המתחם יחדש את פעילותו לפחות עד יום שני. היום הבהיר המשרד סופית כי מיום שלישי המתחם יספק רק את מנת החיסון השנייה. חסרי מעמד יוכלו להתחסן מחר גם במתחם בתיאטרון חיפה, בשעות 14:00 עד 19:00.

הרשויות אינן יודעות להגיד מהו המספר המדויק של חסרי המעמד שלא התחסנו עד כה. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה חיים בישראל כ-100 אלף מהגרי עבודה ברישיון, 17 אלף מהגרי עבודה שרישיונם פקע, כ-30 אלף מבקשי מקלט ועוד כ-60 אלף תיירים שאשרותיהם פקעו - כלומר כ-207 אלף חסרי מעמד. מתוכם, לכ-130-150 אלף יש ביטוח בריאות והם יכולים לקבל חיסון בקופת חולים. על בסיס נתונים אלה, מעריכים בארגון רופאים לזכויות אדם, יש לפחות כ-50-60 אלף חסרי מעמד ללא ביטוח שהיו יכולים להתחסן רק במתחם שנפתח עבורם בת"א.

לדברי מנהלת המחלקה לחסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם, ד"ר זואי גוטצייט, "שמחנו לשמוע על פתיחתו המחודשת של מתחם החיסונים לחסרי המעמד, אבל אנו ממשיכים להיות מוטרדים מאוד מהעדכונים לגבי המשך פעילותו. ההקצאה הנוספת של 3,000 מנות חיסון שעליה התבשרנו אינה מספיקה לחיסון מרבית חסרי המעמד ונעדרי הביטוח. להערכתנו, אוכלוסייה זו מונה עוד עשרות אלפי גברים ונשים שטרם הספיקו להתחסן, מהם קשישים ונשים בהיריון".

גוטצייט הוסיפה כי "הקצאה כה מוגבלת תחשוף גם אותם וגם את סביבתם לסכנת הדבקה והידבקות. זאת ועוד, אנחנו מוטרדות מההשלכות של מניעת חיסון מחסרי המעמד על יכולתם להשתלב מחדש במעגל התעסוקה. קהילות חסרי המעמד נפגעו אנושות מגל הפיטורים במשק. הנגשת החיסונים עבורם חיונית כמו אוויר לנשימה".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.9566412