ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בני בגין נגד פסקת ההתגברות למבקשי מקלט: "תפגין שהם אינם ככל בני האדם"

תאריך: 1.11.18 מקור: הארץ, יהונתן ליס

חבר הכנסת בני בגין (הליכוד) תקף אתמול (רביעי) בחריפות את כוונת הקואליציה, שבה הוא חבר, לקדם חוק שיאפשר לכנסת לאשר מחדש חוקים הנוגעים למבקשי מקלט שנפסלו על ידי בג"ץ. ראשי סיעות הקואליציה צפויים לדון ביום ראשון הקרוב בהצעה לחוקק פסקת התגברות כתיקון לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

בגין פרסם פוסט בפייסבוק שבו קרא "לחסום את הצעת החוק המבישה" וכתב כי חקיקתה של פסקת ההתגברות תביא לפגיעה קשה בערכי המדינה. "קבלתה תפגין קבל עם ועולם את זאת: מסתננים נחשבים בישראל לבני אדם מסוג, איך נאמר, אחר; הם שונים עד כדי כך שזכויות האדם שלהם לא יזכו כלל להגנה מפני פגיעה גסה", כתב, "הם אינם ככל בני האדם, שגם בהיותם עבריינים חוק היסוד מעניק להם מעטפת הגנה מפני פגיעה לא מוצדקת בזכויות היסודיות, השייכות להם כלכל אדם, כפי שקבעה הכנסת".

בגין הוסיף כי "קשה להבין איך לא נחסמה הצעת חוק קיצונית כזאת בטרם הגיעה לשולחנה של ועדת השרים השבוע, ואיך העלו שרים בדעתם לדון בכלל בהרפתקת חקיקה כזאת המובילה למדרון תלול ומסוכן. חובה למנוע את הגעתה לסדר יומה של ועדת השרים לחקיקה בשבוע הבא, ואין לאפשר לה להגיע אפילו לדיון בקריאה מוקדמת במליאת הכנסת, שיבייש את מדינת העם היהודי". לדבריו, "גם אם בעקבות חקיקתה אלפי מסתננים יוצאו מישראל - צחנת החוק תישאר כאן אתנו".

סעיף 8 בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי אין לפגוע בזכויות המצוינות בחוק אלא בחוק מידתי ההולם את ערכי המדינה ושנועד לתכלית ראויה. ההצעה שמבקשים לקדם בקואליציה מציינת כי "הוראת חוק שעניינה מניעת הסתננות לישראל והבטחת יציאה מישראל של מסתננים, ובכלל זה הוראה העוסקת בתקופת שהותם בישראל, הפוגעת בזכויות לפי חוק-יסוד זה תהיה תקפה אף אם אינה בהתאם לסעיף 8". לפי ההצעה, הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוקים או סעיפים שייפסלו בבג"ץ ברוב של 61 ח"כים לתקופה מוגבלת בת ארבע שנים.

הצעת החוק היתה אמורה לעלות על שולחן ועדת השרים לחקיקה כבר בשבוע שעבר, אך הקואליציהדחתה את ההצבעה בנימוק שכמה שרים נמצאים בחו"ל. חרף התמיכה בקואליציה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הפיץ ערב הדיון שנדחה בשבוע שעבר חוות דעת המתנגדת לחוק. לדברי מנדלבליט, אם פסקת ההתגברות תאושר, הכנסת תוכל להפוך את החוק למניעת הסתננות לכזה ש"יפגע בזכויות האדם הבסיסיות ביותר של מסתננים". בפנייה לשרת המשפטים איילת שקד כתב כי "יש להתנגד נחרצות להצעת חוק זו הפוגעת במשטר החוקתי של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולהמשיך את ליבון ההסדר הכולל והמאוזן לעיגון היחסים בין הרשויות".

עוד כתב מנדלבליט כי "הסרת המגבלות המהותיות על כוח השלטון כך שתותר לכאורה פגיעה ללא סייג בזכויות הפרט עלולה להביא למדרון חלקלק וניצול לרעה, גם אם מדובר בתכלית מוצדקת לשיטתם של מנסחי ההצעה". היועץ הוסיף כי "במקום בו אין הגנה על זכויות האדם, המשמעות היא שכל פגיעה מותרת. הדבר עלול להוות תקדים ל'חורים שחורים' מזדמנים נוספים והוא מסוכן ומוטעה גם יחד בראיה חוקתית ומשטרית דמוקרטית".

יו"ר כולנו, השר משה כחלון, שהתנגד עד כה באופן כללי לחקיקת פסקת ההתגברות, הביע תמיכה עקרונית ביוזמה הנקודתית והיא נהנית מרוב בקואליציה. בדברי ההסבר להצעת החוק, שהגישה ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) מצוטטים דברים שאמר כחלון בראיון עיתונאי, שבו התייחס לאפשרות חקיקת פסקת התגברות בנושא מבקשי המקלט, ואמר שהוא לא חושב שהיא תפגע בבג"ץ.

חברי סיעת כולנו הבהירו בתחילת השבוע שעבר כי בכוונתם לתמוך בחוק וכי הם עשויים לדרוש שינויים בנוסח ההצעה בהמשך. עם זאת, בכולנו התעלמו מפניות "הארץ" שביקשו לברר אם חל שינוי בעמדתם בעקבות פרסום חוות דעתו של מנדלבליט.