ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בלחץ העליון, המדינה תשחרר מבקש מקלט שנשלח לחולות לאחר שעזב והוחזר לישראל בניגוד לרצונו

תאריך: 23.2.15 מקור: הארץ, אילן ליאור

המדינה תשחרר היום (שני) ממתקן חולות את צאדיק אל צאדיק, בן 28, מבקש המקלט מסודאן שהסכים לצאת למדינה שלישית באפריקה, מצא עצמו בנמל התעופה באדיס אבבה בירת אתיופיה על סף גירוש לסודאן, והוחזר לישראל בניגוד לרצונו. סיפורו של האיש פורסם ב"הארץ" במאי בשנה שעברה, בעת שהייתו באתיופיה. המדינה טענה כי הסכים לשוב לארצו, אך הוא עמד על כך שהביע נכונות לעזוב רק למדינה שלישית. עם שובו לארץ, לפני תשעה חודשים, נשלח למתקן חולות ומאז הוא מוחזק שם.

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה לפני כשלושה חודשים עתירה לשחרר אותו ממתקן חולות, אך מתח ביקורת על התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה. אל צאדיק ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, באמצעות עורכי הדין אסף וייצן ורחל פרידמן מהמוקד לפליטים ולמהגרים. בערעור צוין כי נשלח לסודאן אף שלא קיבל מענה לבקשת המקלט שהגיש. כמו כן נטען כי לא ניתן להתייחס אליו כאל מסתנן, שכן חזר לישראל דרך מעבר גבול מוסדר אחרי שיצא ממנה כדין.

הבוקר דן בית המשפט בערעור ומתח ביקורת על התנהלות המדינה. "התמונה היא די עגומה", אמר בדיון השופט עוזי פוגלמן, שהתייחס לשליחתו של אל צאדיק לסודאן, אף שלא קיבל מענה לבקשת המקלט שלו. "סיטואציה שמישהו מגיש בקשת מקלט ושולחים אותו לחרטום זו סיטואציה שאני לא ראיתי", אמר פוגלמן. המדינה סירבה תחילה לשחרר את מבקש המקלט מחולות, אך בלחץ בית המשפט שינתה את עמדתה והודיעה כי ישוחרר עוד היום.

אל צאדיק, שמוצאו בחבל דארפור, נכנס לישראל לפני שש שנים. בערעור צוין כי עם כניסתו נלקח ממנו דרכונו הסודאני והוא הוחזק חודשיים בכלא סהרונים. עוד נטען כי ב–2010 ניסה להגיש בקשה למקלט מדיני בישראל, אך משרד הפנים סירב לקבלה. בספטמבר 2013 הגיש בקשת מקלט, אך זו טרם נענתה, אף שחלפה שנה וחצי. בשבוע שעבר פורסמו ב"הארץ" נתונים שהראו כי המדינה אינה משיבה לבקשות המקלט של יוצאי דארפור.

במשך כחמש שנים התגורר ועבד אל צאדיק בתל אביב, וחידש מעת לעת את אשרת השהייה הזמנית שלו בישראל. כאשר ביקש לעשות זאת במארס בשנה שעברה, קיבל זימון למתקן חולות, ובעקבותיו הסכים לעזוב למדינה שלישית. לדבריו, אנשי "יחידת העזיבה מרצון" של רשות האוכלוסין סירבו למסור לו לאיזו מדינה יועבר, אך התחייבו שלא ישלח לסודאן. הוא העיד כי כיוון שלא היה ברשותו דרכון, מסרה לו הרשות דרכון של אזרח סודאן אחר.

בסוף אפריל שנה שעברה ליוו אותו פקידי רשות האוכלוסין וההגירה למטוס שהמריא מנמל התעופה בן גוריון לאדיס אבבה. בהגיעו לאדיס אבבה, ביקש לצאת מנמל התעופה, אך פקידי ההגירה האתיופים מנעו זאת ממנו. הם הודיעו לו כי עליו לעלות על טיסת המשך לחרטום בירת סודאן בתוך כמה שעות, וכבודתו תחכה לו שם. אל צאדיק אמר כי אינו יכול לשוב לסודאן מחשש לחייו ויצר קשר עם נציגי האו"ם, שהבטיחו לסייע לו.

"המבקש מסר בצורה ברורה כי אינו מעוניין לשוב לישראל, כיוון שאינו מעוניין להיכלא, וכי מתקן השהייה 'חולות' דומה בעיניו לכלא", נכתב בערעור לבית המשפט. "במהלך קרוב לתשעה ימים שהה המבקש בטרמינל, ללא יכולת להחליף בגדים או להתקלח וכשהוא ישן על מושבי הממתינים לטיסות. שם גם נגנב חלק ניכר מכספו ביחד עם הדרכון (שאינו שלו) שסיפק לו נציג המשיב". לבסוף גורש בחזרה לישראל ונשלח מיד לחולות.

"אני שמח מאוד ומאושר להשתחרר, אבל גם עצוב לי להשאיר את כל החברים שעדיין כלואים בחולות. המאבק עוד לא נגמר ואני מקווה שגם עבורם תתקבל החלטה צודקת", אמר אל צאדיק לאחר הדיון.

"אנחנו מברכים על שחרורו ומצרים על פרק החיים שאיבד באותו מתקן ארור", אמר עו"ד וייצן. "יש לבחון את בקשות המקלט בצורה הגונה ובפרקי זמן סבירים ולהפסיק את השימוש במתקן חולות כדי לכפות על אנשים לזנוח את בקשות המקלט שלהם ולצאת את ישראל".

בית המשפט דן הבוקר גם בערעור של מוטסים עלי, מראשי קהילת מבקשי המקלט בישראל, המוחזק בחולות זה יותר מתשעה חודשים. גם עלי, בן 28, שמוצאו בחבל דארפור בסודאן, ביקש לשחררו מחולות, אך בעניינו טרם התקבלה הכרעה. השופט יורם דנציגר אמר כי יש להתאזר בסבלנות עד להכרעת בג"ץ בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות.

בערעור על החלטת המחוזי שלא לשחררו נטען בין השאר כי עלי הגיש בקשת מקלט בדצמבר 2012, אך טרם קיבל תשובה, אף שחלפו יותר משנתיים. כמו כן צוין בעתירה כי נציבות האו"ם לפליטים המליצה להכיר בו כפליט.

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2572656