ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בכולנו מציעים לעודד קליטת מבקשי מקלט בפריפריה; כחלון מתנגד

תאריך: 10.6.18 מקור: הארץ, חיים לוינסון

מתן תמריצים כספיים לרשויות בפריפריה שיסכימו לקלוט מבקשי מקלט מדרום תל אביב, הקמת מינהלת לשיקום דרום תל אביב והאצת בחינת בקשות הפליטות - זוהי התוכנית שגובשה לאחרונה במפלגת כולנו להתמודדות עם סוגיית מבקשי המקלט. כחלון מסר הערב: "אני וסיעת כולנו מתנגדים באופן נחרץ לפיזור המסתננים לפריפריה".

מאז שראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את ההסכם עם סוכנות הפליטים של האו"ם, גורמים פוליטיים בימין החלו לתקוף את שר האוצר, משה כחלון, בטענה כי בשל התנגדותו לפסקת ההתגברות, הוא מסכל פתרון לתושבי דרום תל אביב. כחלון הטיל על חברי סיעתו, הח"כים רועי פולקמן ומירב בן ארי, לגבש פתרון למשבר.

ביום חמישי האחרון נפגשו השניים עם שפי פז, פעילה בעד גירוש מבקשי המקלט, וחיים גורן, חבר מועצת העיר תל אביב לשעבר, כדי להציג בפניהם את תוכניתם. המתווה של כולנו כולל הקמת מינהלת לשיקום דרום תל אביב, זו שנתניהו הבטיח בעבר להקים אך טרם עשה זאת, ופיזור מבקשי המקלט ברחבי הארץ. עם זאת, פולקמן ובן ארי הבהירו כי אין אפשרות משפטית למנוע בכוח ממבקשי המקלט להיכנס לדרום תל אביב. במקום זאת, הם הציעו לתת תמריצים כספיים לרשויות בפריפריה שיסכימו לקלוט מבקשי מקלט. בכולנו מעריכים כי רשויות חלשות ירצו לקחת חלק במאמץ תמורת סכומי כסף הולמים.

בנוסף, פולקמן ובן ארי מציעים להשקיע כסף במערך משודרג לבדיקת בקשות הפליטות, המתנהל בעצלתיים. לפי התוכנית, מי שזכאי לקבל מעמד פליט יישאר בישראל, אך מי שבקשתו תידחה - יוטלו עליו סנקציות חריפות דרך חוק הפיקדון. דהיינו, הסכום שנדרשים מבקשי המקלט להפקיד - 20% ממשכורתם - יגדל משמעותית, ובכך אלה שבקשותיהם נדחו ייאלצו לעזוב את הארץ.

בחינת בקשות הפליטות הוא צוואר הבקבוק של כל מערכת הטיפול במבקשי מקלט. רק לאחרונה קבע מבקר המדינה כי כ-6,800 בקשות של אזרחי אריתריאה וסודאן נותרו ללא מענה, בהן בקשות שהוגשו לפני יותר מחמש שנים. רק עשרה מבקשי מקלט מקרב אזרחי אריתריאה הוכרו כפליטים עד כה בישראל. כמו כן, יותר מאלף בקשות מקלט של יוצאי דארפור עדיין תלויות ועומדות, ורשות ההגירה טרם גיבשה מדיניות בעניינם. 

בתחילת מאי הודיע כחלון כי יתמוך בחוקים שיטפלו בנושא מבקשי המקלט, ויכללו את פסקת התגברות. "מספיק עם הספינים – סיעת כולנו בעד הוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מדרום תל אביב", אמר כחלון בישיבת סיעה בראשית מאי. "אם נצטרך להגיע לפסקת התגברות בנושא הוצאת המסתננים, הסיעה הזאת מאוחדת מאחורי העניין הזה. אני הצעתי פתרון לבעיית המסתננים. אם אתם רוצים, בבקשה תחוקקו את החוק עם התגברות בנושא ונביא מזור ובשורה לתושבי דרום תל אביב".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6163084