ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

בית המשפט המחוזי הקפיא את צווי הגירוש ששלח משרד הפנים לאזרחי קונגו

תאריך: 31.12.18 מקור: הארץ, לי ירון

בית המשפט המחוזי בירושלים הקפיא הבוקר (שני) באופן זמני הודעות גירוש שהוציאה רשות האוכלוסין וההגירה לאזרחי הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו באוקטובר האחרון. לפי ההודעות, על מבקשי המקלט לעזוב את ישראל עד 5 בינואר. המחוזי הוציא צו ארעי המקפיא את הגירוש ודרש מהמדינה להשיב לעתירה שהוגשה בסוגיה עד 7 בינואר.

החלטת בית המחוזי התקבלה במסגרת עתירה שהגישו אתמול המוקד לפליטים ולמהגרים, רופאים לזכויות אדם, היא"ס ישראל, א.ס.ף, המרכז לקידום פליטים אפריקאים והאגודה לזכויות האזרח.  בעתירה נטען כי יש לבטל את החלטת הגירוש עד שתבוצע בחינה מעמיקה של המצב הביטחוני וההומניטארי בקונגו. לדברי השופט עודד שחם, הוא הוציא את הצו הארעי "על מנת למנוע נזק חמור ובלתי הפיך". הצו יהיה בתוקף עד שבית המשפט יחליט אם יש להוציא צו ביניים עד להכרעה בעתירה.

כפי שפורסם ב"הארץ" לפני כחודש, משרד הפנים קבע בהתייעצות עם משרד החוץ כי יש להסיר את ההגנה הקבוצתית ממנה נהנו אזרחי קונגו - שמנעה את גירושם -  אך לא חשף את חוות הדעת עליה התבסס. לפחות עשרה מבקשי מקלט מהמדינה קיבלו הודעות שעליהם לעזוב את ישראל. 

עו"ד ענבר בראל, מהמוקד לפליטים ולמהגרים מסרה: "מבורכת ההחלטה להקפיא את החלטת הרשות שהתקבלה ללא בסיס, דווקא בזמן כל כך נפיץ אשר עלולה לגרום לנזק 'חמור ובלתי הפיך', כדברי השופט, גם למאות הבודדות של אזרחי קונגו שביקשו מקלט בישראל. מיליונים מאזרחי קונגו לא זכו באפשרות להצביע בבחירות אמש ועתידה של המדינה כלל אינו ברור. מן הראוי להמתין להתייצבות המצב בטרם מתקבלות החלטות נמהרות".

לדברי עו"ד מירב בן זאב מהיא"ס ישראל: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט היום. הודעת משרד הפנים על הפסקת ההגנה הקבוצתית והגירוש הגיעה כרעם ביום בהיר לקהילה שחיה בישראל כעשרים שנה, דווקא בתקופה בה המצב בקונגו כל כך נפיץ ומסוכן". 

על פי נתונים רשמיים של הממונה על חופש המידע ברשות האוכלוסין וההגירה, שנמסרו החודש, 314 אזרחי קונגו שוהים כיום בישראל, 311 מתוכם הגישו בקשות מקלט. בסך הכל התקבלה החלטה בנוגע ל-59 בקשות מקלט, ולא ידוע כמה מהן אושרו. ידוע כי 12 מהבקשות נדחו (אך לא ניתן לדעת מהי עילת הדחייה, שייתכן שמקורה בהחמצת ראיון המקלט ולא בדחייה מהותית). לעומת נתונים אלו, רשות האוכלוסין מסרה ל"הארץ" חודשיים קודם לכן כי בישראל שוהים כיום 404 אזרחי קונגו, וכי 208 בקשות מקלט של אזרחי קונגו טרם נענו. 

אתמול נערכו בקונגו בחירות, שנדחו שלוש פעמים מאז 2016. כוחות הביטחון במדינה מדכאים הפגנות באמצעות ירי אש חיה על אזרחים, והמשטר מסרב לאפשר את כניסתם של משקיפים בינלאומיים על הבחירות. כמו כן ישנם דיווחים על מעצרים שרירותיים של מתנגדים לשלטונו ג'וזף קאבילה, על הוצאות להורג ללא משפט ועל עינויים שמבצעים כוחות המשטר. הפגנות נגד דחיית הבחירות בחלק מהמחוזות מדוכאות באלימות קשה, ומיליוני עקורים ופליטים בורחים למדינות השכנות. גם תקיפה מינית ואונס משמשים ככלי מלחמה בידי הכוחות הלוחמים.

 

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.6791290