ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ארה"ב: ישראל אינה עומדת בסטנדרט המינימלי במאבק לסחר בבני אדם

תאריך: 2.7.21 מקור: הארץ, יהושע (ג'וש) בריינר ובר פלג

משרד החוץ של ארה"ב קבע כי ישראל אינה עושה די במאבק בסחר בבני אדם, ולא עומדת בסטנדרט המינימלי לחיסול התופעה. דו"ח של המשרד שפורסם אתמול (חמישי), ומתייחס ל-2020, הוריד את הציון של ישראל בדירוג המדינות המובילות במאבק בסחר בבני אדם, לראשונה זה עשור.

לפי הדו"ח, משרדי הממשלה בישראל אמנם נוקטים מאמצים משמעותיים נגד סחר בבני אדם, אך הם "לא היו רציניים ומתמשכים בהשוואה לשנים קודמות, גם בהתחשב בהשפעות הקורונה". בנוסף, צוין כי הממשלה לא תקצבה את התוכנית הלאומית למאבק בסחר בבני אדם, שנתיים לאחר אישורה. הנתונים בדו"ח מתייחסים לממשלה הקודמת.

בין היתר, מתייחס הדו"ח לירידה במספר החקירות וההעמדה לדין של מעורבים בסחר; חוסר איוש של יחידות משטרה למאבק בתופעה - רק קצינה אחת במשטרה עוסקת בתחום; וביטול הכשרות לעובדי מדינה, שוטרים ושופטים בנושא. כתוצאה מכך, נפגעת היכולת לזהות קורבנות ולהפנות אותם להגנה. לפי נתוני המדינה, המוצגים בדו"ח, ב-2020 חקרה המשטרה 11 מקרים של סחר בבני אדם, והוגשו תשעה כתבי אישום - לעומת 18 חקירות ו-20 כתבי אישום בשנה שקדמה לה.

לאחר פרסום הדו"ח, נמצאת ישראל בקבוצת המדינות השניה מתוך חמש ביחס לסחר בבני אדם. בקבוצה הראשונה נמצאות, בין היתר, ארה"ב, ספרד, הפיליפינים וקולומביה; ובקבוצה השניה, הגדולה ביותר, נמצאות עם ישראל גרמניה, איטליה ודנמרק, לצד מדינות כמצרים, סודאן ועיראק.

במאי בשנה שעברה התחייבה המדינה בפני בג"ץ כי תקים בתוך חצי שנה מנגון ערר על החלטות של חוליית הסחר במשטרה, ותנסח לראשונה באופן ברור את תנאי הסף להכרה כקורבן סחר. הדו"ח מציין כי הליכים אלה, שהחלו בתשובה לעתירה של המוקד לפליטים ולמהגרים, טרם הושלמו.

משרד החוץ האמריקאי האשים כי ישראל הגבירה את הפגיעות של עובדים זרים לסחר בהם, ומתח ביקורת על הסכמים שחתמה עם חברות פרטיות מסין, הדורשות תשלומים שונים מהעובדים הזרים שמגיעים למדינה. כך, טוען הדו"ח, הדבר "עלול להגדיל את החובות שלהם ואת פגיעותם לעבודות כפיה".

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בסחר בבני אדם במשרד המשפטים מסרה בתגובה לדו"ח כי ניתן לייחס את הקביעות בדו"ח למשבר הכלכלי שנגרם ממגפת הקורונה, ולהיעדרו המתמשך של תקציב מדינה בשל חוסר היציבות הפוליטית מאז 2019. "היחידה תקדם תהליך למידה מעמיק והפקת לקחים בעקבות הדו"ח, במטרה כי ישראל תשוב בהקדם למקום ההולם אותה כמדינה מובילה ברמה עולמית בתחום, המשמשת דוגמא לאחרים", נכתב בתגובת היחידה.

ארגון קו לעובד מסר בתגובה לדו"ח כי "נכשלו המאמצים העקביים של ישראל לטשטש את העובדה שהיא מייצרת ומשמרת מבני העסקה שמביאים לתופעות של ניצול קשה של עובדים לא ישראלים, עד כדי סחר בבני אדם ועבודות כפייה". המוקד לפליטים ומהגרים מסר כי “זוהי קריאת השכמה למדינת ישראל. אנו מקווים שהממשלה החדשה תיענה להמלצות הדו"ח ותגלה אחריות כלפי האנשים והנשים השקופים ביותר בישראל".

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.9962791