ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אמנסטי אינטרנשיונל: מדיניות ישראל כלפי מבקשי המקלט "אכזרית ובלתי חוקית"

תאריך: 19.6.18 מקור: הארץ, לי ירון

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל העולמי מותח ביקורת על מדיניות "העזיבה מרצון" שישראל מפנה כלפי מבקשי מקלט. בדו"ח, שהתפרסם אתמול (שני) על סמך עדויות של 21 מבקשי מקלט שעזבו מישראל לאוגנדה, מכנה הארגון את המדיניות "אכזרית ובלתי חוקית".

לפי הדו"ח, ההבטחות שנתנה המדינה למבקשי המקלט ולבג"ץ על מעמדם באוגנדה ועל הפיקוח אודות הטיפול בהם אינן תואמות את עדויות מבקשי המקלט. בדו"ח נכתב כי ברשות ההגירה מבטיחים למבקשי המקלט שיקבלו אשרות בהגעתם לאוגנדה, אך האריתריאים והסודאנים שעזבו למדינה סיפרו כי מסמכיהם נלקחו מהם וכי לא קיבלו אשרת שהייה. לפי עדויות מבקשי מקלט שמופיעות בדו"ח, שישה מהם שעזבו את ישראל נעצרו והוכו על ידי שוטרים באוגנדה, עד ששילמו להם כדי להשתחרר, ולאחר מכן נמלטו מהמדינה. 

באמנסטי אמרו כי עזיבתם של מבקשי המקלט אינה באמת מרצון ופירטו את הצעדים שנקטה ממשלת ישראל כדי לגרום לאריתריאים ולסודאנים להסכים לעזוב. "עד אפריל 2018, הכלי העיקרי בו נקטו הרשויות בישראל היה מעצרים ללא הגבלת זמן (או איומים במעצרים שכאלו)", נכתב בדו"ח. באמנסטי הוסיפו כי מערכת המקלט בישראל אינה הוגנת וכי תפקודה לקוי, וציינו כי נושאי תפקידים בממשלה נוקטים בשיח גזעני כלפי מבקשי המקלט. לפי הדו"ח, "בהינתן תנאים אלו, לא תיתכן הסכמה לגירוש "מרצון" הנובעת מבחירה חופשית וכנה".

"למרות כל השינויים והתהפוכות שראינו בתקופה האחרונה, עדיין אין בישראל מערכת מקלט, אין מעמד למבקשי המקלט ואין להם ביטחון", אמרה חן בריל אגרי מאמנסטי אינטרנשיונל ישראל. לדבריה, "ממשלת ישראל ממשיכה לשלוח מבקשי מקלט לאוגנדה, להחתים אותם על ערימת שקרים שאין כל קשר בינה לבין המציאות, ולזרוק אותם שם בלי אישורים, בלי גישה למערכת מקלט, בלי כלום. כל זה במסגרת מהלך בלתי חוקי ואכזרי מתחת לרדאר בישראל ובאוגנדה, בכוח, תחת לחץ, ומבלי לספק להם כל הגנה". 

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.6192633