ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אלפי מבקשי מקלט יידרשו לעזוב בתוך 90 יום

תאריך: 28.12.17 מקור: הארץ, אילן ליאור, יהושע (ג'וש) בריינר

רשות האוכלוסין וההגירה תודיע בקרוב לאלפים רבים של מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן כי עליהם לעזוב את ישראל בתוך שלושה חודשים, אחרת הם צפויים למאסר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לאנשי הרשות שהוא מצפה למספר גבוה של עוזבים בתוך זמן קצר. בחודשים הראשונים של 2018 צפויה הרשות להודיע לכל מבקשי המקלט שאינם נמנים עם קבוצה מוחרגת שעליהם לעזוב את ישראל. 

בשבועות האחרונים החלה הרשות להיערך למבצע גירוש מבקשי המקלט שעליו הודיעו נתניהו, שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. הוצאתו לדרך של מבצע הגירוש מתעכבת בינתיים בשל מחלוקת תקציבית בין משרדי האוצר וביטחון הפנים, בעקבותיה נדחה אישור התוכנית בממשלה. 

ל"הארץ" נודע כי בשלב ראשון לא יגורשו מי שהיו פטורים משליחה למתקן חולות — ילדים, נשים, בני 60 ומעלה, הורים לקטינים הסמוכים על שולחנם, הסובלים מבעיות רפואיות או נפשיות חמורות וקורבנות עבדות וסחר בבני אדם. כ–6,000 מבקשי מקלט שטרם נענו לא יידרשו לעזוב. רבים מעידים כי לא הגישו בקשות, כי לא היתה להם אפשרות או כי לא ראו בכך טעם. אלפי מבקשי מקלט אחרים, שהוחזקו בחולות בעבר או עמדו בתנאים לשליחה למתקן, יקבלו בפעם הבאה שיבואו לחדש אשרה הודעה כי עליהם לעזוב בתוך שלושה חודשים, אחרת ייכלאו. אם חוק ההסתננות לא ישונה פעם נוספת, מתקן חולות צפוי להיסגר בעוד פחות משלושה חודשים. 

בישראל כ–27 אלף אזרחי אריתריאה, כ–7,500 סודאנים, וכ–2,500 אזרחי מדינות אחרות באפריקה. לאלה כ–5,000 ילדים שנולדו בישראל. ברשות האוכלוסין מעריכים כי עלותו של מבצע הגירוש תגיע ל–300 מיליון שקלים בשנה, כולל התקנים לעובדים, כרטיסי הטיסה והמענקים לעוזבים. התקציב עשוי להיות נמוך או גבוה יותר, בהתאם למידת ההצלחה של המהלך. בשלב ראשון ימשיך להינתן לכל מבקש מקלט אפריקאי שיעזוב מענק בסך 3,500 דולר והוא יופחת בהדרגה בהמשך.

ההערכה התקציבית אינה כוללת את עלויות הכליאה של המסרבים לעזוב את ישראל. בעניין הזה יש מחלוקת בין משרדי האוצר וביטחון הפנים. בדיונים שנערכו בשבוע האחרון מחו אנשי המשרד לביטחון הפנים ושירות בתי הסוהר על כך שלא התייעצו עמם לקראת יישום החלטת הממשלה. להערכת שב"ס, התוכנית תביא לכליאתם של עוד מאות אפריקאים בסהרונים ובשל כך יהיה צורך להוסיף מספר רב של סוהרים ולהגדיל את יחידת נחשון, המלווה את הכלואים לדיונים משפטיים.

בשיחות סגורות אמר באחרונה גורם ביטחוני כי העברת המסרבים לעזוב את ישראל לסהרונים תשנה משמעותית את אופי המתקן. הוא ציין כי עלולה להיווצר מתיחות מוגברת בין הסוהרים לכלואים, שיוחזקו ללא תאריך שחרור. בדיונים עלה חשש כי המצב החדש הצפוי בסהרונים יוביל לעלייה במספר התקריות אלימות בין הכלואים במתקן ובינם לבין הסוהרים.

אתמול דיווחה רשות האוכלוסין לוועדת הכספים של הכנסת כי בשנה החולפת הקצתה 68 מיליון שקלים להוצאת מבקשי מקלט אפריקאים מישראל. בתשובה לשאלה של ח"כ מוסי רז (מרצ) בעניין יציאה מרצון של אפריקאים, השיב נציג הרשות: "הוצאנו 4,500 איש וזה עלה כ–68 מיליון שקל מזומן, עבור טיסות ועבור מענקים". בדיקת "הארץ" העלתה כי מספר האפריקאים שעזבו את ישראל השנה היה מעט נמוך יותר והסתכם בכ-4,000 מבקשי מקלט. המדינה הוציאה בממוצע כ–17 אלף שקלים על כל אפריקאי שעזב את ישראל — למולדתו, לאוגנדה או למדינה מערבית.

"במיליוני השקלים האלה אפשר היה לדאוג לנכים, לילדים חולים ולכל מה שטוענים בממשלה שאין כסף", אמר ח"כ רז בהתייחס לנתונים הכספיים. "לגירוש מבקשי המקלט תמיד, איכשהו, נמצאים הכספים. זה התחיל מהמיליארדים שהושקעו בעוולה ששמה מתקן חולות וממשיך בהסכם העזיבה 'מרצון' הבזוי. הממשלה הזו ממשיכה להדהים בסדרי העדיפויות השפלים והמעוותים שלה, ששמים את הכותרות והכיסא לפני האזרחים והשכל הישר. מדובר באנשים צעירים, יצרנים, שיכולים ורוצים לתרום לכלכלה הישראלית. אפשר וצריך היה לפזר את מבקשי המקלט ברחבי המדינה ולסייע להם למצוא עבודה ולסייע למשק הישראלי".

לפי נתוני רשות האוכלוסין שנמסרו באחרונה לבג"ץ, מתחילת 2014 ועד סוף ספטמבר השנה עזבו את ישראל כ–15,800 אפריקאים — כ–9,200 אריתראים, כ–5,300 סודאנים וכ–1,300 ממדינות אחרות באפריקה. בשנים האחרונות קיבל כל אחד מהם מענק בסך 3,500 דולר, בנוסף למימון כרטיסי הטיסה. תחילה עזבו מבקשי המקלט בעיקר למדינות מוצאם ולמדינות שלישיות, אך בשנתיים האחרונות חל שינוי ויעד העזיבה העיקרי הוא מדינות מערביות אחרות, ובראשן קנדה, שם הם זוכים למעמד ולזכויות נרחבות. כך, כ–64% מהאפריקאים שעזבו את ישראל בתשעת החודשים הראשונים של השנה יצאו למדינות מערביות, כ–20% לאוגנדה ולרואנדה, וכ–16% לאריתריאה ולסודאן.

המוקד לפליטים ולמהגרים עתר השבוע לבג"ץ בדרישה להורות למדינה לא לגרש מבקשי מקלט אפריקאים שניסו להגיש בקשת מקלט ולא הצליחו. בעתירה צוין כי זה זמן רב יש קושי להגיש בקשות מקלט בישראל, בשל עומס ביחידת ה־RSD המטפלת בבקשות אלה.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5376242