ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אלפים מפגינים בת"א לשחרור המהגרים מאפריקה ממתקן חולות ומסהרונים

Activestills
תאריך: 28.12.13 מקור: הארץ, אילן ליאור

כ-5,000 מהגרים מאפריקה וישראלים הפגינו הערב (שבת) בתל אביב וקראו לממשלה לשחרר את המהגרים הכלואים ולבחון את בקשות המקלט שלהם. המפגינים צעדו מגן לוינסקי בדרום העיר אל כיכר רבין, שם נשאו כמה נציגים דברים תחת האנדרטה לשואה ותקומה.

ההפגנה התקיימה ללא אמצעי הגברה והמשתתפים התקשו לשמוע את הנאומים. למרות זאת, המסר היה ברור. "freedom", קראו מדי כמה דקות אלפי המפגינים שהתיישבו בכיכר, סביב האנדרטה. המפגינים גם הצליבו לעתים את ידיהם לאות הזדהות עם אזרחי אריתריאה וסודאן הכלואים בישראל. אחדים מהמשתתפים אחזו שלטים שעליהם כתבו מספרים בלבד, לאות מחאה על כך שהמדינה פנתה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בעניינם של 153 מהגרים מאפריקה תוך ציון מספרי אסיר שלהם בלבד, ללא שמותיהם.

"מאות מבקשי מקלט צעדו בשבוע שעבר ממתקן הכליאה 'חולות' שבנגב לירושלים כדי לומר שהם לא פושעים ולדרוש חירות וזכויות בסיסיות. המשטרה עצרה אותם בברוטאליות והחזירה אותם לכלא. אחרים נרדפו במדבר והוחזרו לכלא באלימות. בנוסף, בימים האחרונים, אנחנו עדים למדיניות חדשה בה הרשויות עוצרות פליטים ברחבי הארץ באופן שרירותי ואלים", נכתב על עלונים שחילקו המפגינים בעברית ובאנגלית. "אנחנו צועדות וצועדים כדי להביע הזדהות ותמיכה במאבקם וכדי לבטא זעזוע עמוק מהיחס לו הם זוכים, אנחנו פה כדי לדרוש הכרה וזכויות לפליטים ולדרוש את ביטול החוק למניעת הסתננות – חוק אכזרי המפר זכויות אדם בסיסיות"

ז'ק, בן 24 מסודאן, נשא דברים בהפגנה וקרא לממשלה להתייחס למבקשי המקלט כאל בני אדם. "אנחנו לא עלינו לארץ כדי להישאר כאן, לא עלינו בגלל העבודה, לא באנו לחפש את הכסף, באנו רק בגלל שיש רצח עם בדארפור", אמר לאחר מכן בעברית בשיחה עם "הארץ". הוא סיפר כי בא לישראל לפני שש שנים ומאז הוא מתגורר בתל אביב. "עלינו לארץ כדי למצוא חופש, דמוקרטיה ושוויון. עלינו לארץ בגלל שהישראלים היו פליטים בכל מדינות העולם. אנחנו פליטים, מבקשים שתתנהגו אלינו כמו לפליטים".

הוא ביקש לפנות לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת. "רציתי להגיד לראש הממשלה שיתנהג אלינו בצורה של בני אדם, לא באנו לארץ להילחם או לעשות דברים רעים, עלינו להיות פה זמנית עד שיהיה שלום במדינות שלנו ונחזור. אני רוצה לבקש מראש הממשלה ומחברי הכנסת לעצור את החוק החדש נגד הפליטים שנמצאים בארץ. אנחנו רוצים להיות חופשיים. אם יש מחר שלום אנחנו חוזרים למדינה שלנו. אנחנו אוהבים את אפריקה – זה הבית שלנו, האדמה שלנו, יש לנו שם אמא ואבא", אמר.

כמו כן, מחה על פתיחת מתקן השהייה החדש חולות ועל הכוונה לחייב אלפי מהגרים להתייצב בו. "לא הרגנו אף אחד כדי להיות בכלא. למה שישלחו אותנו לכלא? אנחנו אנשים מסכנים, מחפשים זכויות".

"יש לנו בעיה באריתריאה, יש שם דיקטטורה", הדגיש עמנואל, מהגר בן 33 מאריתריאה, המתגורר אף הוא בתל אביב. "אם נחזור למדינה שלנו נמות, או שנהיה בכלא. אני רוצה חירות, לא כלא. אם המצב יהיה טוב יותר במדינה שלנו נחזור לשם, אבל עכשיו המצב שם רע מאוד. ישראל צריכה לתת לנו חירות".

עו"ד יפעת סולל, ממארגני האירוע, אמרה כי "גם אם הממשלה תצליח למלא את כלא חולות ואת כלא סהרונים, עדיין 90% מהפליטים יסתובבו בחוצות הערים, ובעיקר בשכונות דרום תל אביב, אשר תושביהן מופקרים על ידי הממשלה והעירייה זה עשרות שנים. במקום לייצר פתרונות בני קיימא – לאפשר לפליטים לעבוד, לפזר אותם ברחבי הארץ לעבודה בחקלאות ובבניין, ממשלת ישראל ממשיכה במסע ההסתה נגדם".

לפני כשלושה שבועות אישרה הכנסת את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, הקובע כי ניתן לכלוא מהגרים חדשים מאפריקה לשנה ללא משפט בגין ההסתננות לישראל. כמו כן, מסדיר התיקון החדש הקמת מתקן שהייה חדש למהגרים מאפריקה, פתוח ביום וסגור בלילה. מתקן חולות, סמוך לקציעות, נפתח ימים ספורים לאחר מכן והועברו אליו 483 מהגרים שהיו כלואים בסהרונים. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. המדינה התחייבה לספק להם מקום לינה, מזון ושירותי בריאות ורווחה.

בימים שלאחר פתיחת המתקן יצאו יצאו ממנו שתי צעדות מחאה של המהגרים. שתי הצעדות הסתיימו במעצרם תוך שימוש בכוח רב מצד פקחי רשות האוכלוסין וההגירה. נכון ליום חמישי היו 217 מהגרים מחויבים להיות במתקן, בעוד 266 אחרים – רובם השתתפו בצעדות – הועברו חזרה לכלא סהרונים, בהתאם לחוק החדש, בעקבות הפרת תנאי השהייה.

בשבוע שעבר החלו רשות האוכלוסין וההגירה להגביר את פעולות האכיפה נגד מהגרים מאפריקה המתגוררים בערים ועשרות שנתפסו ללא אשרות בתוקף או שיצאו ממתקן חולות ולא שבו אליו נעצרו ונכלאו בסהרונים. בו בזמן, מאות התלוננו כי אינם מצליחים לחדש את אשרות השהייה שלהם בישראל. הרשות גם התחילה לחייב מהגרים המתגוררים בערים להתייצב במתקן חולות תוך 30 יום. אם לא ייעשו זאת, הם צפויים להיכלא.

ביום חמישי השיבה המדינה לבקשת ארגוני זכויות האדם להוציא צו ביניים להקפאת התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות עד לבירור העתירה נגדו. "צווי הביניים המבוקשים הינם מרחיקי לכת; נעדרי כל תקדים משפטי ישראלי קודם שיהווה להם למשען הולם; ולמעשה היעתרות להם משמעה נטילת חזקת החוקתיות העומדת לחקיקתה הראשית של הכנסת, משל חזקה זו לא עמדה לה מעולם - וכל זאת עוד בטרם נדונה העתירה לגופה", נכתב בתשובת הפרקליטות לבג"ץ.

 

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2201902