ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

איילת שקד אמרה שמבקשי מקלט נוהרים לסיוע המשפטי. האמנם?

תאריך: 15.5.18 מקור: הארץ, רויטל חובל

בשבוע שעבר הודיעה שרת המשפטים איילת שקד בקול תרועה על סוף למחדל שאפשר לאזרחים זרים, מבקשי מקלט ומהגרי עבודה, לקבל סיוע משפטי חינם מהמדינה. בהודעה לעיתונות שהפיצה אמרה שקד כי "בשנים האחרונות מסתננים רבים ניצלו פרצה בחוק הסיוע המשפטי והציפו את המערכת בבקשות לסיוע משפטי. הסאגה הזאת תיפסק בקרוב". כעבור שעות ספורות הופץ תזכיר החוק ששולל ממי שאינו אזרח ישראלי סיוע משפטי על חשבון המדינה. בתזכיר שעליו חתום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, נכתב כי "בשנים האחרונות חלה עליה במספר פניות של אנשים שאינם אזרחים או תושבים לסיוע המשפטי".

אל מול אמירות אלה, עומדת עתירה לבג"ץ משנת 2016 שהגישו ארגוני זכויות אדם, ובהם האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ומהגרים, רופאים לזכויות אדם, ארגון סיוע לפליטים, קו לעובד ומרכז לקידום פליטים אפריקאים. העתירה תוקפת את מדיניות משרד המשפטים מ- 2006 לחדול להעניק סיוע משפטי לאזרחים זרים המצויים בישראל, על אף שהחוק לא מתנה את הזכאות לסיוע מאזרחי באזרחות או תושבות ישראלית ומגדיר את מי שזכאי לשירותים משפטיים כ"מי שידו אינה משגת לשאת בהם".

עו"ד עודד פלר, המייצג את הארגונים בעתירה לבג"ץ אמר ל"הארץ", כי בניגוד לנטען לא הייתה הצפה של פניות. "אנשים לא פונים לסיוע המשפטי כי פעם אחר פעם גלגלו אותם מהמדרגות. מעטים פנו ונדחו".

פניתי למשרד המשפטים וללשכת שרת המשפטים לשאול מה עומד מאחורי האמירה הזאת וכמה בקשות הוגשו לסיוע המשפטי מאז 2006 על ידי אנשים שאינם אזרחים או תושבים. בסיוע המשפטי חזרו אחרי כמה ימים והשיבו כי אין ברשותם נתונים על מספר הזרים הפונים לבקש סיוע משפטי או אלה שקיבלו סיוע בפועל. בלשכת שרת המשפטים השיבו כי "כפי שנמסר לנו מהסיוע המשפטי, הדברים נכתבו בעקבות התרשמות העוסקים בשטח של עליה משמעותית בבקשות הסיוע מקרב המסתננים".

בתגובה לכך אומר עו"ד פלר כי "השרה שקד למדה מההיסטוריה שכשאין טעמים טובים למדיניות פוגענית, מאשימים את הזרים. ביודעה שאין לטענות בדבר ניצול הסיוע המשפטי שום שחר, בחרה לעודד גזענות ולשפוך עוד שמן על מדורת השנאה. מה חבל שהיועמ"ש מצטרף ומשתף פעולה עם טענות שקריות ומסיתות".

בתגובה לפרסום הכתבה מסרו מהמטה למאבק בגזענות: "צר לנו כי שרת המשפטים מנסה לכפות את עמדותיה הפוליטיים על המערכת! במיוחד לאור העובדה כי לא קיימים נתונים המצביעים של עלייה במספר מקבלי סיוע מפליטים!
לציין, שהחוק לא מתנה את הזכאות לסיוע המשפטי באזרחות או תושבות ישראלית ומגדיר את מי שזכאי לשירותים משפטיים כ'מי שידו אינה משגת לשאת בהם', על כן אנו מקווים שמערכת המשפט תמשיך לפעול כך.
פליטים, הם קבוצת אנשים שנמלטו ממקומות הולדתם שבהם היו יכולים לקפח את חייהם, והגיעו לארץ בכדי לחפש חיים נורמאליים להם ולבני משפחותיהם. אנו מקווים שהמערכת תדע להתנהג בהתאם לנורמות של זכויות אדם במדינה דמוקרטית ומתוקנת ותפסיק להתדרדר".

https://www.haaretz.co.il/blogs/revitalhovel/1.6092298