ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

אחרי ארה"ב: ישראל לא תצטרף ליוזמת האו"ם להגנה על זכויות מהגרים

תאריך: 20.11.18 מקור: הארץ, נעה לנדאו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (שלישי) כי ישראל לא תצטרף ליוזמה חדשה של האו"ם להגנה על זכויות מהגרים. "אנחנו מחויבים לשמור על הגבולות שלנו נגד מסתננים בלתי חוקיים", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

הפרויקט, הנקרא "The Global Compact for Migration", כולל הסכם בינלאומי שאינו מחייב את המדינות המשתתפות בו מבחינה משפטית. מדובר בהצהרת כוונות כללית של המדינות על נכונותן לאמץ כללים אחידים במסגרת הטיפול בהגירה הגוברת אליהן. בין השאר, ההסכם מציע יעדים ל"ניהול נכון יותר של הגירה ברמה מקומית, לאומית וגלובלית" - לרבות שמירה על זכויות אדם, העצמת המהגרים וחתירה לשילובם בחברה. זאת לצד הכרה "בדאגות הלגיטימיות" (כלשון המסמך), של מדינות וקהילות מההשלכות של גלי ההגירה העולמית. לקריאת המסמך המלא:

ארה"ב, אוסטרליה, הונגריה ואוסטריה החליטו שלא להצטרף ליוזמה והעבירו מסרים ברוח דומה לנתניהו. אתמול דיווח העיתון "ישראל היום" כי תחילה שקלה ישראל לתמוך במהלך. בדיווח הובעה דאגה מהערכים ומהמושגים הליברליים שהפרויקט דוגל בהם, כמו "רגישות תרבותית" או "רגישות מגדרית", וכן מרצונו להחיל את אמות המידה האלה גם על מהגרים מסיבות כלכליות (ולא רק על פליטים). "המרכז למדיניות הגירה ישראלית", הפועל למניעת הסדרת מעמדם של מבקשי מקלט מאפריקה בישראל, קרא לנתניהו להצהיר כי ״מדינת ישראל תסרב להצטרף להסכם הרדיקלי הזה״.

בעקבות הפרסום ב"ישראל היום" והמחאה בימין הודיע אתמול נתניהו לחברי סיעתו כי ישראל לא תצטרף ליוזמה, והיום, כאמור, הבהיר את החלטתו.

https://www.haaretz.co.il/news/politics/1.6674173