שקד, אכזרית על חלשים

03.07.22, מאמר מערכת, הארץ

גזענות

מדיניות ממשלת ישראל

תעסוקה

יריית הפתיחה של מערכת הבחירות לכנסת ה–25 נורתה בשבוע שעבר, ובארבעת החודשים הקרובים עד הבחירות ינסו המועמדים לזכות בכותרות ובלבו של הציבור. את דרכה חזרה אל לבו של אלקטורט הימין נראה כי שרת הפנים איילת שקד החליטה לעשות על גבם של החלשים ביותר בחברה: מבקשי המקלט. שקד, שהיתה חברה בממשלה שדיברה על שינוי וריפוי, רוצה להוכיח שהדרך לנתניהו עוברת בדרום תל אביב.

ביום חמישי שעבר פרסם משרד הפנים נוהל חדש, החל מאוקטובר, המגביל מבקשי מקלט לעיסוק בתחומים מסוימים ב–17 ערים שבהן אוכלוסיית זרים גדולה (בר פלג, "הארץ"). לפי הנוהל החדש, מבקשי מקלט לא יורשו לעבוד בערים הללו אלא אם כן יועסקו בבניין, בחקלאות, בסיעוד מוסדי, במלונאות ובמסעדנות — בתנאי שעבדו בענף עד סוף יוני השנה. המשמעות היא ששליחים בוולט ובשאר חברות שליחויות, עובדי מוסכים, מנקים ומוכרים בחנויות ועובדים חדשים במסעדנות — כל העבודות הללו, וכל עבודה אחרת שאינה ברשימה המצומצמת של משרד הפנים, אסורות עליהם. לפי הנוהל, העסקת מבקש מקלט בניגוד לתנאים אלו היא עבירה על חוק עובדים זרים. הסייגים היחידים הם שהורים לילדים, בני 60 ומעלה וקטינים מוחרגים מהנוהל החדש.

זוהי הצרה נוספת של צעדיהם של מבקשי המקלט. מאז נחסמה היכולת לגרשם, המדינה עושה כל שביכולתה כדי למרר את חייהם. המסר ברור: אין לכם עתיד בישראל. משרד הפנים מעמיד לפני מבקשי המקלט שתי ברירות: להיות שואבי המים וחוטבי העצים של ישראל, או לעזוב "מרצון". המסר מיועד לא רק לאוכלוסייה הבגירה, אלא גם לילדיהם. בישראל מתגוררים כ–8,000 ילדי זרים, רובם נולדו בארץ. הנוהל של משרד הפנים נועל את עתידם במסלול צר, וגודע את תקוותם ואת ההזדמנות שלהם לעתיד אחר משל הוריהם.
למרבה הבושה, את הנוהל הזה הכשיר בית המשפט העליון. השופטים דפנה ברק־ארז, יצחק עמית ואלכס שטיין פסקו באוקטובר, שהחלטת משרד הפנים מ–2015 להגביל עבודת מבקשי מקלט היא מידתית, והורה למדינה לגבש נוהל מסודר בנוגע לאופן הטלת ההגבלות, שיכלול קריטריונים שיאפשרו לערער עליהן.

לא רק מבקשי המקלט ייפגעו. בזמן שעסקים רבים סובלים ממחסור בכוח אדם, בעיקר מאז משבר הקורונה, יהיה עליהם לוותר על העובדים הקיימים. כלומר לא מדובר רק ברשעות לשמה, אלא גם באיוולת.

לאיוולת ולרשעות הללו חייב לשים קץ ראש הממשלה הטרי, יאיר לפיד. זו תהיה קריאת כיוון חשובה לתחילת כהונתו.

לקריאת כתבת המקור
חזרה למעלה