מתקן חולות, ששימש לכליאת מבקשי מקלט, צפוי להפוך למרכז עסקים ותרבות

05.10.21, יהושע (ג'וש) בריינר, הארץ

כליאה

מתקן חולות, ששימש את המדינה לכליאתם של מבקשי מקלט, יועבר מהמשרד לביטחון הפנים ושירות בתי הסוהר (שב"ס) אל המועצה האזורית רמת הנגב ועתיד להפוך למרכז עסקים ותרבות.

המתקן, שבגבול ישראל-מצרים, נפתח בשנת 2013 והכיל בשיאו יותר מ-3,000 מבקשי מקלט שהיו תחת משמורת של שב"ס – עד שנסגר ב-2018. שב"ס היה אחראי על המקום, אולם בשל מחלוקת בין משרדי הממשלה השונים הוא נותר ללא שימוש, כשבין היתר נבחנה האפשרות להעבירו לצה"ל.

שלשום חתם מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים תומר לוטן על מסמך הפינוי של המקום, וקבע כי המתקן כולו יועבר לידי המועצה האזורית רמת נגב. על פי המסמך עליו חתם לוטן, העברת המתקן לטובת המועצה נעשתה "מתוך הבנה והכרה בחשיבות הפיתוח האזורי והכלכלי שמהלך זה מאפשר לתושבי הנגב". בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה במקום, אך במועצה האזורית כבר החלו בהכנת תוכניות לאתר שכוללות את הפיכתו למרכז עסקי לצד מרכז תרבות לתושבי המקום ומתחם פסטיבלים.

לדברי ראש המועצה ערן דורון "שחרור מתקן חולות והפיכתו ממפגע למשאב הינו מהלך דרמטי אשר עתיד לשנות את פניה של פתחת ניצנה ולסייע רבות לפיתוח וההתיישבות במרחב. זהו צעד נוסף בחיזוק פתחת ניצנה והפיכת האזור לחלון הראווה של הנגב בחקלאות, בתיירות ובחינוך במקום לחצר האחורי של מדינת ישראל". הוא הוסיף כי "בכוונת המועצה לוודא שהמתקן יהפוך לאבן שואבת ליצירה ולפיתוח כלכלי וההתיישבותי של המרחב".

מתקן חולות, שהוגדר כ"מתקן שהייה" נפתח לפני כשמונה שנים בעלות של 320 מיליון שקלים לצורך קליטתם של מבקשי מקלט שהגיעו מגבול ישראל מצרים. אלה התחייבו להתייצב במתקן אחת ליום לרישום, והיציאה ממנו נאסרה בשעות הלילה. החזקתם של מבקשי המקלט במקום, כמו גם במתקן סהרונים, התאפשרה מכוח התיקון לחוק למניעת הסתננות. בג"ץ פסל את התיקון לחוק כמה פעמים בעקבות עתירות שהגישו ארגוני זכויות אדם נגד תקופת הכליאה הממושכת שאפשר התיקון.

ב-2017 החליטה הממשלה לסגור את המתקן, במקביל לתכנון לגרש את מבקשי המקלט מישראל. במהלך דיונים אודות הצפיפות בבתי הסוהר הוצע כי המתקן יוסב לכלא עבור עבריינים שנשפטו לעבירות קלות, אולם בסופו של דבר הרעיון ירד מהפרק והמתקן נותר שומם למעט שמירה של שב"ס.

לקריאת כתבת המקור
חזרה למעלה