גירוש, מקלט ואִזרוח: התוכניות של המפלגות בנושא הגירה, מסתננים ומבקשי מקלט

11.09.19, אמיר אלון, ynet

גזענות

גירוש ועזיבה מרצון

מדיניות ממשלת ישראל

קהילת מבקשי מקלט

גירוש העובדות הזרות הבלתי חוקיות וילדיהן, שהחל לפני כחודש וחצי, והמחאה הציבורית שהתעוררה בעקבותיו, העלו מחדש לסדר היום את נושא ההגירה והיחס לעובדים הזרים בישראל. גם סוגיית המסתננים ומבקשי המקלט, שנדמה כי נשכח מעט בשנה האחרונה, עדיין עומדת על הפרק כפצצת זמן לא מטופלת.

רגע לפני הבחירות פנינו למפלגות השונות וביקשנו לשמוע את עמדותיהן בנושא מדיניות ההגירה, העובדים הזרים, המסתננים ומבקשי המקלט.

בישראל ביתנו לא השיבו לפניית ynet ולא הציגו את תוכנית המפלגה בנושא. כך גם ש"ס, זאת למרות שיו"ר המפלגה אריה דרעי הוא גם שר הפנים, שאחראי על יישום מדיניות ההגירה בישראל.

בנוגע למסתננים ולמבקשי המקלט, גולן אמרה כי "מי שהוא מבקש מקלט אמיתי, שעומד בכל הקריטריונים ולא מזייף פליטות כדי לשפר את מצבו הכלכלי, כמובן שמדינת ישראל תקבל אותו. אבל מסתנן בלתי-חוקי לא יישאר במדינת ישראל". היא הוסיפה שבכוונת הליכוד להמשיך ולפעול עד שמדיניות ההגירה תבוא לידי ביטוי וזאת מכיוון שיש "סכנה אמיתית לצביון היהודי של ישראל".

בנוגע למסתננים ולמבקשי המקלט נמסר מכחול לבן כי הם יפעלו להחזרת המתווה שאליו הגיע ראש המל"ל עם סוכנות הפליטים של האו"ם, שבמסגרתו היו אמורים לצאת מישראל רוב המהגרים על פי הדין הבינלאומי. "נתניהו התקפל תוך שעות בגלל לחץ בפייסבוק ובפועל, הרוב המכריע נשאר כאן".

ברשימה הוסיפו: "בניגוד למדיניות עצימת העיניים של ממשלת נתניהו, שהובילה למחדל חסר תקדים בנושא ההגירה הבלתי חוקית והתרכזה במספר מצומצם של מוקדים, כחול לבן תפעל לבדיקה פרטנית וקפדנית של בקשות המקלט – דבר שלא נעשה עד היום". עוד התחייבו לפזר את ריכוזי המהגרים ברחבי הארץ "ולא להפיל את הנטל על תושבי דרום תל אביב", באמצעות תמריצי חינוך ותעסוקה וכן לעצב ולבצע תוכנית לאומית לשיקום שכונות דרום תל אביב.

בימינה התחייבו לסייע במקרים הומניטריים אמיתיים, כשבחלק מהמקרים המענה יהיה בישראל ובחלק באמצעות הסדרים ראויים במדינות שלישיות בטוחות. עוד הבהירו ברשימה שיפעלו לחזרת המסתננים ובני משפחותיהם לארצם ולא יאפשרו למסתננים ומהגרי עבודה שנשארו בארץ בניגוד לחוק להשתקע בישראל.

הם תקפו את מתווה האו"ם ואמרו שלא יסכימו לחזרתו. "ההסכם מחייב את ישראל לקלוט אלפי מסתננים לא חוקיים בתמורה להתחייבות מוטלת בספק מהאו"ם. קליטת המסתננים תהפוך את ישראל שוב למוקד משיכה עבור מסתננים פוטנציאליים. אנו בטוחים שבעזרת עבודה נחושה ויעילה, ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר מאשר מתווה האו"ם".

הרשימה המשותפת אמרה כי אין לגרש מהגרי עבודה, פליטים או עובדים פלסטינים שמועסקים בישראל. לגישתם, יש לספק להם הגנה משפטית מפני ניצול ועושק וכן לבטל את כל חוקי העבודה והתקנות המיוחדים שחלים עליהם ולהשוות את תנאי העבודה והשכר לתנאים של כלל העובדים בישראל.

בנוגע לגירוש העובדות הלא חוקיות וילדיהן אמרו ברשימה המשותפת: "יש לעצור את גירושם הנפשע של ילדי העובדים הזרים שגדלו בארץ ככל ילד בישראל". לגישתם, יש לשנות את החוק כך שכל ילד הנולד בישראל יקבל אוטומטית אזרחות ישראלית, ללא תלות במעמד החוקי של הוריו.

ברשימה אמרו כי יקימו מערכת בדיקת בקשות מקלט הוגנת ומתפקדת ויעניקו אישורי עבודה למבקשי המקלט, עד להכרה בבקשתם. כמו כן, הם יקדמו החלת תושבות חברתית שתאפשר למבקשים נגישות לשירותי רווחה ובריאות וכן קידום תוכנית ישימה לפיזור של מבקשי מקלט ברחבי הארץ, תוך שילובם והכשרתם.

במחנה הדמוקרטי הוסיפו כי יתמכו במתן אישורי עבודה בישראל למהגרי עבודה על בסיס אישי של העובד, בכפוף להסכם בילטראלי בין ממשלות ולא דרך חברות כוח אדם. בנוסף הם יפעלו לביטול משטרת ההגירה ולהרחבה משמעותית של היחידה לאכיפת חוקי עבודה, שתעסוק בין היתר בהבטחת תנאי עבודה שווים למהגרים.

לפי תוכנית ההגירה של הרשימה, מהגרי עבודה יקבלו אשרות שהייה עד לקבלת מעמד קבע ואזרחות וילדי עובדים זרים שנולדו בישראל, או חיו בה במשך חמש שנים ויותר, יקבלו מעמד קבע ובהמשך יוכלו לקבל אזרחות ישראלית.

ברשימת העבודה גשר הציגו את הצעת החוק שקודמה בכנסת הקודמת על ידי מרב מיכאלי לטיפול במבקשי המקלט ולשיקום דרום תל אביב. ברשימה אמרו כי היא "מאמינה שבישראל יש אוכלוסייה צעירה וחזקה שיכולה לעבוד ולתרום למדינה, ובמקום לאפשר להם לחיות פה בכבוד, הממשלה הופכת אותם לבעיה".

השלב הראשון של תוכנית העבודה-גשר הוא הקמת מנהלת לשיקום דרום תל אביב, שתתאם בין כל משרדי הממשלה, במטרה "להשלים סוף סוף את שיקום השכונות שבגין הבטיח לפני 40 שנה, דבר שלא קוים מעולם על ידי ממשלת הליכוד".

עמדת עוצמה יהודית היא שלפי החוק, ולפי המוסר היהודי, יש לגרש מיד את כל המסתננים "גנבי הגבול" בחזרה לארצות שמהן באו ללא פיצויים וללא תנאים. "אלו שקיבלו אזרחות בדרך כזו או אחרת – תישלל אזרחותם והם יגורשו עם שאר המסתננים. זאת כדי למנוע מצב בלתי הפיך של הפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה".

במפלגה הבהירו: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ומדינת הלאום של העם היהודי. המסתננים מאפריקה הם מכת מדינה המאיימים על זהותה היהודית של המדינה, על המאזן הדמוגרפי, ואף הפכו אזורים רבים למדינת עולם שלישי".

בנוגע לעובדים הזרים, עמדת המפלגה היא שיש לאפשר הכנסתם לתקופות זמן מוגבלות וקצובות, לצד הגבלות וסייגים קבועים בחוק. מעמדם הוא ארעי וההתאזרחות תימנע מהם באופן טוטאלי. המפלגה טוענת שיש לבטל את הסעיף בחוק השבות שמאפשר התאזרחות של עובד זר שנישא לאזרח ישראלי.

עוצמה יהודית סוברת שתקופת הזמן הקצובה לעובדים הזרים תקפה גם עבור ילדיהם. בתום אותה תקופה יעזבו העובדים הזרים שתמה תקופת האשרה שלהם את ישראל. במפלגה ציינו גם כי יפעלו להקשחת זכות העמידה של אזרחים שאינם ישראלים בתביעות שהם מגישים בבתי המשפט בישראל.

לקריאת כתבת המקור
חזרה למעלה