ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

25 אלף בני אדם הפגינו בתל אביב נגד גירוש מבקשי המקלט

תאריך: 24.3.18 מקור: הארץ, לי ירון

כ-25 אלף בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרת נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין בתל אביב. המפגינים נשאו שלטים וקראו "לא גירוש, לא חולות - תשקמו את השכונות" וכן "לא נגרש ולא נמית את הגר והפליט". מבצע הגירוש תוכנן להתחיל בעוד כשבוע, ב-1 באפריל, אך בג"ץ הורה להקפיאו זמנית עד לבירור עתירה בנושא. 

מונים הארון, מבקש מקלט מסודאן שנאם בעצרת סיפר כי שרד ניסיון רצח שלו ושל משפחתו מצד מיליציות שממשלת סודאן חימשה. "אני רוצה לשאול את ממשלת ישראל", אמר הארון, "בן אדם שברח מעבודות כפייה במשטר דיקטטורי - אינו פליט? בן אדם שנרדף רק בגלל הדת והמוצא האתני שלו - אינו פליט? בן אדם שעבר אלימות, אונס ועינויים במדינה שלו - אינו פליט? בן אדם ששרפו את הכפר שלו והרגו את בני משפחתו מול העיניים - אינו פליט? בן אדם ששרד רצח עם - אינו פליט? אז מי כן פליט?"

שולה קשת, פעילה חברתית ותושבת שכונת נוה שאנן בדרום העיר קראה לממשלה, לעירייה ולבתי המשפט "לעצור את מדיניות הגירוש ואת הג'נטריפיקציה בשכונות", לאפשר הגשת בקשות מקלט ולפעול לקידום דרום תל אביב. 

את העצרת ארגנו מבקשי מקלט מהקהילה הסודאנית והאריתראית יחד עם תושבים מדרום תל אביב וארגוני סיוע.  "אפשר לעמוד לצד תושבי דרום תל אביב הוותיקים וגם לצדם של מבקשי ומבקשות המקלט", כתבו מארגני העצרת בעמוד הפייסבוק של האירוע. "לא נסכים להסתה ולשיסוי של קהילה אחת בשניה. גירוש אנשים אל עתיד לא בטוח, לא ישפר את מצב השכונות ולא ניתן שנעשה זאת בשמנו".

באירוע השתתפו האמנים חמי רודנר, עלמה זוהר, יהודה קיסר, הרב אהרון לייבוביץ' ונציגי תנועות נוער. המפגינים קוראים ססמאות כמו "זכויות אדם ל-כ-ו-ל-ם!", "כסף לשכונות - לא לעוד מתקן חולות" וכן "אין הבדל בין דם לדם כי כולנו בני אדם". 

אסף רג'ואן, עורך דין ועובד סוציאלי תושב תל אביב שובת רעב זה 21 יום במחאה נגד הגירוש. "הגיע הזמן שהציבור ידע שיש חלופות לגירוש - והן פיזור מבקשי מקלט ברחבי הארץ במקום 'לזרוק' אותם לדרום תל אביב שהפכה לחצר האחורית של המדינה", אמר רג'ואן ששימש על לאחרונה מנהל החברה הכלכלית בעיריית בת ים. "עשיתי הפסקה מהחיים הנוחים שהיו לי והחלטתי לשבות רעב בדרישה לשקם מיידית את דרום ת"א", הוסיף. 

העצרת אורגנה בשיתוף פעולה של ארגוני הקהילה הסודנית והקהילה האריתראית לבין ארגוני תנועת "עוצרים את הגירוש" ותנועת "דרום ת"א נגד הגירוש", וכן ארגוני הסיוע א.ס.ף, המוקד לפליטים ולמהגרים וארגונים נוספים.

מבצע הגירוש של מבקשי מקלט לרואנדה ולאוגנדה תוכנן להתחיל ב-1 באפריל. בשבוע שעבר הורה בג"ץ להקפיא זמנית את המבצע עד שתתקבל החלטה בעתירה שהוגשה נגדו. הפרקליטות אמורה להגיש את תשובת המדינה לעתירה ביום שני הקרוב.

ביום חמישי פורסם ב"הארץ" כי גם גברים מעל גיל 67 - גיל הפרישה מעבודה בישראל - קיבלו הזמנות לשימוע לקראת גירוש, ועומדים בפני כליאה ללא הגבלת זמן בסהרונים. זאת בניגוד להצהרת מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור יוסף, שאמר בינואר שיגורשו רק מבקשי מקלט בגיל העבודה.

כחלק מתוכנית הגירוש, נסגר לפני כשבועיים מתקן חולות. השוהים בו שוחררו ונאסר עליהם לשהות בשבע ערים ו-280 מהם הועברו לסהרונים. עם זאת, בקשות המקלט של אריתראים הכלואים בסהרונים צפויות להיבחן מחדש, בעקבות פסיקה לפיה עריקות מצבא אריתריאה יכולה להוות עילה לקבלת מעמד.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5937841