ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

תסיסה במתקן חולות: מאות סירבו לשוב לחדרים במחאה על תנאי הכליאה

ActiveStills
תאריך: 21.5.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

מאות שוהים במתקן סירבו הלילה (שלישי) לשוב לחדריהם, עד שיימצא פתרון ראוי לתשעה מבקשי מקלט מסודאן שהועברו שלשום מסהרונים לחולות ונותרו, לדבריהם, ללא מיטות פנויות. השוהים במתקן יצאו מהאגפים והתכנסו סמוך לשער הכניסה לחולות אף שהם נדרשים להישאר בחדריהם בין 22:00 ל-6:00. בשב"ס דחו את הטענות ואמרו כי לכל מבקשי המקלט ניתנו מיטות. אחרי הידברת עם המשטרה ושב"ס, שבו השוהים לחדריהם ב-5:00.

בשיחות עם "הארץ" אמרו שוהים במתקן כי המחאה נועדה להוביל למציאת פתרון לתשעת מבקשי המקלט שנאלצו לישון תחת כיפת השמיים. עם זאת, התסיסה בחולות באה לאחר תלונות רבות על עצם קיומו של המתקן ועל תנאי השהייה בו. מאז פתיחת המתקן המבודד לפני כחמישה חודשים, טוענים מבקשי המקלט כי אף שהוגדר "מתקן פתוח" אין הבדל רב בינו לבין כלא סהרונים.

השוהים במתקן מתלוננים בין השאר על צפיפות בחדרים, טמפרטורות קיצוניות, שירותי בריאות בלתי מספקים, היעדר שירותי חינוך וקושי רב להשיג אישורים לצאת מהמתקן ולא להתייצב לספירה, המתבצעת שלוש פעמים ביום. בשב"ס וברשות האוכלוסין וההגירה דוחים את הטענות ואומרים כי הם מספקים לשוהים במתקן את כל הצרכים הבסיסיים שלהם.

אנחנו לא עושים הפגנה כדי לשבור או להרוס משהו, לא רוצים גם להרים ידיים. עושים הפגנה שקטה כמו שהיו בתל אביב", אמר אחד השוהים במתקן. 

אתמול טענו תשעה מבקשי מקלט מסודאן כי נאלצו לישון על הקרקע, תחת כיפת השמיים, כיוון שלא נמצאו להם מיטות פנויות בחדרים. בתמונות שצילם אחד השוהים במתקן מתועדים מבקשי המקלט שכובים על הקרקע, סמוך לגדר המתקן, ולצדם המזוודות שהביאו עמם. בעקבות זאת, הערב מאות מבקשי מקלט פתחו במחאה ומסרבים לשוב לחדריהם עד שיימצא פתרון לתשעה.

שירות בתי הסוהר (שב"ס) דוחה את הטענות ואומר כי נאלצו אמנם להמתין כמה שעות, אך בלילה נמצאו להם מיטות והם לנו בהן. לדברי שב"ס, מבקשי המקלט סירבו לקבל מיטות בחדרים נפרדים ודרשו להיות יחד.

התשעה היו חלק מקבוצה של 29 מבקשי מקלט שעברה אתמול אחר הצהריים מסהרונים לחולות. הם הגיעו למתקן בסביבות השעה חמש בערב. בכל חדר במתקן חולות חמש מיטות קומתיים. ל–20 מבקשי מקלט נמצא מקום מיד בשני חדרים פנויים, אך לתשעה האחרים נאמר כי אין עבורם מיטה פנויה ועליהם להמתין.

בשב"ס אמרו כי הסוהרים עברו בין החדרים וביקשו לדעת אלו מיטות פנויות, שכן יש כמה עשרות מבקשי מקלט שהתייצבו בחולות ועזבו את המקום בלי לשוב אליו. לדברי שב"ס, השוהים בכל החדרים טענו כי אין אף מיטה פנויה. עוד הוסיפו בשב"ס כי רק בעשר, השעה שבה מחויבים כל השוהים להימצא בחדרים, איתרו הסוהרים מיטות פנויות ושלחו אליהן את תשעת מבקשי המקלט הנותרים.

גרסתם של מבקשי המקלט שונה לחלוטין. לדבריהם, לא נמצא פתרון סביר לתשעת מבקשי המקלט ולכן העבירו את הלילה תחת כיפת השמיים. "שב"ס לא מצא חדרים. יש מסביב אגפים ריקים, לא רוצים לפתוח את החדרים האלה. אמרו שאת החדרים האלה לא סיימו עדיין – מים, חשמל, מיטות. אמרו 'אין לנו חדרים עכשיו, חכו עד עשר בלילה'. בעשר בלילה סגרו, נשארו תשעה אנשים בחוץ", סיפר אנואר, מבקש מקלט מסודאן השוהה בחולות זה חודשיים.

"אנחנו אמרנו 'בסדר, האנשים האלה ישנו בתוך המועדון', אבל הם אמרו 'לא, אם לא מצאו לנו חדרים אנחנו ישנים בחוץ'. אמרו 'למה לא יפתחו חדרים? יש חדרים חדשים'. שב"ס אומר: לא סיימו עדיין את האגפים החדשים. אני ראיתי את האגפים החדשים – סיימו – יש מים, יש חשמל, יש מיטות".

אנואר דחה את גרסת שב"ס ואמר כי אינה משקפת את המציאות. "יש לנו שמונה אגפים מלאים. אני מכיר את כל המתנדבים של האגפים האלה. התקשרתי לכולם, אמרתי 'אם יש לכם מקום ריק תתקשרו אליי'. עברו חדר-חדר, אמרו לי 'לא מצאנו מקום ריק. שמונה אגפים מלאים, אין מיטה ריקה'. מה ששב"ס אומר זה לא נכון. אף אחד לא יסכים שאח שלו עם הקור הזה יישן בחוץ. אני גם לא הסכמתי, אמרתי להם 'בואו תישנו איתי באותו חדר', הם אמרו 'לא רוצים'. הם לא ביקשו להיות ביחד, הם ביקשו מיטות, רק מיטות".

את התמונות, הוא העיד, צילם בסביבות חצות. "הם ישנו ליד האגף שלי. היום בבוקר ראיתי אותם, עדיין לא מצאו להם מקום". לדבריו, אף איימו עליהם שיעבירו אותם בחזרה לסהרונים. מבקשי מקלט אחרים ששוחחו עם "הארץ" סיפרו דברים דומים.

בעקבות המקרה פנתה היום עו"ד אסנת כהן-ליפשיץ מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה אמנון בן עמי. "על מבקשי המקלט נכפתה המתנה ארוכת שעות שנמשכה לתוך הלילה, כאשר הם נדרשים להמתין בחוץ חשופים לחום ולקור ללא כיסא לשבת עליו, קל וחומר מיטה לישון בה. אין מילים לתאר את הזעזוע העמוק המתעורר למראן של תמונות אלו". כהן ליפשיץ דרשה בפנייתה לשחרר את כל מבקשי המקלט המוחזקים בחולות ללא מקום מגורים הולם, לבטל הוראות שהייה חדשות ולהקפיא את מתן הזימונים עד שיובטחו תנאים בסיסיים לשוהים במתקן.

ביום רביעי בשבוע שעבר דיווחה ראש ענף ניהול ורישום בשב"ס, מרגלית כהן, לוועדת העובדים הזרים של הכנסת כי בחולות 2,352 מבקשי מקלט – 71.5% אזרחי סודאן ו-28.5% מאריתריאה. זאת, אף שבאוכלוסיית מבקשי המקלט בישראל מספרם של האריתראים גדול בהרבה מזה של הסודאנים. נציגת שב"ס מסרה לוועדה כי 46 מבקשי מקלט יצאו מהמתקן ולא שבו אליו. עוד ציינה כי נותרו בחולות 21 מקומות פנויים בלבד.

בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), מה יקרה אם יתמלאו המקומות האלה, השיבה כהן כי שב"ס ימצא פתרונות אם יידרש לכך ובכל מקרה צפוי להיפתח אגפים חדש בחולות. בשב"ס הבהירו היום כי יש עדיין מקומות פנויים ובקרוב תהיה אפשרות לפתוח אגף נוסף.

שירות בתי הסוהר מסר בתגובה כי "מדובר בטענות שווא. כלל השוהים שהגיעו ביום שני למתקן קיבלו חדר ומיטה בה יכולים היו ללון. במרכז חולות יש מקומות פנויים, אך אין באפשרותנו לשבץ את השוהים בחדרים על בסיס רצונם ועל כך הם מחו. לצערנו, אין זו הפעם הראשונה בה ישנו שימוש בפרסום שגוי כדי ליצור לחץ על הנהלת המתקן, שיטה שלא תשפיע על דרך קבלת ההחלטות המקצועית והעניינית הננקטת בשב"ס".

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2326853