ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

תיעוד: התור הבלתי נגמר של מבקשי המקלט ברשות האוכלוסין

תאריך: 17.10.17 מקור: נענע 10, מיה איידן

היחידה לטיפול במבקשי מקלט ברחוב סלמה בדרום תל אביב היא היחידה בכל הארץ שמטפלת בבקשות אלו. בכל יום מגיעים אליה מאות שוהים בלתי חוקיים ממדינות שונות בתקווה שיוכלו להגיש בקשת מקלט שיהפוך את מעמדם לחוקי.

התור לכניסה מתחיל בלילה שלפני ומבקשי המקלט עומדים שעות ארוכות עד שהדלתות נפתחות בשעה 06:30. בפועל, רק מעט ברי מזל זוכים להיכנס, הרוב נדחים. לטענת רבים מהם, למרות שהחוק הבינלאומי מחייב את ישראל לבחון את הבקשות, ישנו מסמוס מכוון של התהליך.

טל שניידר, מנהלת המחלקה המשפטית במוקד לפליטים ומהגרים הסבירה לחדשות 10 כי בקשת המקלט חשובה עבור השוהים הבלתי חוקים, שכן מי שלא הגיש בקשה יכול להיות חשוף למעצר או להרחקה למדינה ממנה הוא, שם הוא עלול להיות תחת סכנה לחייו.

חן בריל אגרי, דוברת הארגון אמנסטי ישראל: "זה לא עומס ולא היעדר כוח אדם, אלא מדיניות". אמנסטי פנה לרשות האוכלוסין וההגירה מספר פעמים ובכל פעם קיבל את אותה התשובה: הקושי ידוע ונעשה מאמץ למצוא פיתרון. עד אשר יימצא אותו פיתרון, מאות מבקשי מקלט ינסו את כוחם בכל יום, למעשה מחכים כבר מהלילה, בתקווה שהיום יהיה יום המזל שלהם והדלתות ייפתחו עבורם.

תגובת רשות האוכלוסין וההגירה:
בשנה וחצי האחרונות יחידת הטיפול במבקשי מקלט מתמודדת עם היקף חסר תקדים של בקשות למקלט באופן המטיל עומס רב על היחידה. לתופעה זו שותפים גורמים המנצלים לרעה את מנגנון המקלט אשר מטרתם העיקרית היא השגת אישור עבודה ושהייה חוקית בישראל למבקשי המקלט. במקרים שבהם עלה חשד שלפיו גורם זה או אחר מעורב בניהול התורים שמחוץ למבנה, הועבר מידע להמשך טיפולה של משטרת ישראל".

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1269543&sid=126 (כתבה מצולמת)