ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מועדון נוער

מועדון הנוער של א.ס.ף הוא פרויקט רב-שנתי שנועד לספק מענה לבני נוער בגילי 19-8 מקרב קהילות הפליטים השוהים בישראל. המועדון פועל פעמיים בשבוע בשעות הערב ומעניק לבני הנוער סביבה תומכת ובטוחה.

הנערים מתמודדים לא רק עם קשיי גיל ההתבגרות אלא גם עם קשיי שפה, שאלות בנושא זהות, תרבות, הגירה כפויה, אובדן וטראומה, ומוצאים במועדון אי של יציבות ותמיכה. המועדון מרחיק אותם מסכנות הרחוב, ומעניק להם מסגרת חברתית וחינוכית להטמעת ערכים דמוקרטיים וכלים להתמודדות עם טראומות העבר ועם קשיי היום יום.

מטרת מועדון הנוער של א.ס.ף היא ליצור מסגרת תומכת, חמה ונעימה המאפשרת מפגש חברתי בין בני הנוער, ובינם לבין מתנדבים ומתנדבות בוגרים. מועדון הנוער מהווה מסגרת משפחתית ונתפס בעיני הנערים כסוג של בית. במסגרת המועדון נוצר קשר של תמיכה וליווי בין הנערים הצעירים לבוגרים, ובינם לבין המתנדבים והמתנדבות. 

רוצים להתנדב עם ילדי פליטים?לחצו כאן למידע

הנערים שמגיעים לפעילות במועדון פוגשים במתנדבים ובמתנדבות ישראלים. כמו כן, פעילים במועדון גם מתנדבים מקהילת הפליטים. כל מתנדבי המועדון עוברים הכשרה על ידי הצוות ומקבלים תמיכה מקצועית לאורך שנת העבודה, הכוללת גם מתודולוגיות עבודה עם נוער בסיכון. הכשרה מקצועית זו מאפשרת לקיים במועדון מגוון רב של פעילויות העונות על הצרכים השונים של בני הנוער הפוקדים את המועדון.

מועדון הנוער של א.ס.ף מקיים פעילות חברתית המאפשרת לבני הנוער במסגרת מוגנת ותומכת לשתף ולעבד את החוויות מהדרך לישראל ואת המפגש הקשה עם המציאות הישראלית המורכבת. כמו כן, באמצעות תיאטרון, משחקים ושיחות, לומדים הנערים עברית ואנגלית. הנערים מציירים, משוחחים, משחקים במחשבים ובקונסולת משחקים, ונהנים ממסגרת תומכת. הפעילויות המגוונות המפורטות בהמשך מציעות לבני נוער אפשרויות רבות להתבטא ולגבש את עולמם הפנימי, על פי נטיות לבם ובהכוונה מקצועית של צוות מתנדבים מוכשר ומסור.

חוגים ופעילויות במועדון הנוער של א.ס.ף

פעילויות לימודיות מחוץ לתוכניות הלימודים
מרבית בני הנוער המשולבים במערכת החינוך מתמודדים עם קשיים בלימודים הנגרמים מפערי ידע, שפה ומיומנויות למידה. א.ס.ף מציע למתקשים סיוע במתכונת קבוצתית בצד תמיכה אישית בהכנת שיעורי בית על בסיס מזדמן, על פי הצורך.

כישורי חיים, זהות והתבגרות

תקופת גיל ההתבגרות היא תקופה קשה לכל נער, בפרט לנער פליט הגדל בסביבה עוינת, ונושא עמו טראומות עבר וגם חוסר ודאות באשר לעתיד ולשלום בני משפחתו אשר נותרו מאחור. המועדון מקיים סדנאות כישורי חיים, זהות והתבגרות, במטרה לתת לנערים כלים להתמודדות עם סערת גיל הנעורים בחברה בעלת ערכים מתנגשים לעתים – מסורת מבית אל מול החברה הישראלית המודרנית, חינוך מיני ואמצעי זהירות והגנה, כלים לקיום דו-שיח וכו'.

תמיכה רגשית

המועדון מעניק תמיכה רגשית החסרה לנערים במערכת החינוך ולעתים גם במסגרת המשפחתית בדרכים שונות: מפגש בלתי אמצעי עם ישראלים תומכים ומסייעים, בניגוד לחיכוך התכוף עם ישראלים עוינים; מפגש עם מבוגר, מעין אח גדול, השונה ממפגש עם מבוגרים אחרים – מורים ובני משפחה; מפגש מיטיב המובנה על קבלה, סיוע ותמיכה המושתת על אמון ולא על מחויבות. מפגשים אלה מסייעים לבני הנוער להיפתח רגשית ולחלוק התלבטויות וקשיים רגשיים.

שיח בין תרבותי 
במועדון פעילים בני כל הדתות. המתנדבים ובני הנוער לומדים על כלל החגים והמנהגים הדתיים והתרבותיים ומציינים כל חג במועדו. ימי הולדת של בני הנוער ושל המתנדבים והמתנדבות נחגגים במשותף, ומעניקים למועדון אווירה מיוחדת ונופך אישי. 
 
אקטואליה, חינוך לדמוקרטיה וזכויות אדם
במועדון פועלות קבוצות העוסקות בחיי היום יום של הנערים, בחששותיהם מפני מעצר וכליאה, ומגירוש חזרה לארצות מוצאם. בני הנוער עברו סדנת חינוך לדמוקרטיה ולזכויות אדם, הבאה לידי מימוש בהגברת מעורבותם בהחלטות הקשורות לפעילות המועדון, בהשתתפותם בפעילויות פוליטיות, וצעדי מחאה הקשורים לזכויות אדם וזכויות פליטים וכו'.
 
ימי כיף 

מועדון הנוער משתדל לקיים פעילויות מהנות לנערים ולנערות במהלך חופשות הקיץ. כחלק מהפעילויות, יוצאים בני הנוער אל מחוץ לכותלי המועדון ומבקרים במקומות ואתרים שונים בארץ,  שאליהם רובם הגדול נחשף בפעם הראשונה.

צפייה משותפת בסרטים וקיום דיון לאחר מכן
לעתים תכופות מתקיים במועדון ערב סרט שבו בוחרים הנערים יחד עם המתנדבים/ות סרטים בידוריים או בעלי תוכן משמעותי לצפייה. לאחר הצפייה מתקיים דיון קבוצתי על הסרט ועל הקשר של נושאו המרכזי לחייהם של הנערים. 

קבוצת בנים צעירים (גילי 14-11)
בעקבות הצורך לתת מענה גם לילדים בגילי 14-11, פתחנו קבוצה נפרדת שאותה מלווה מתנדבת. הקבוצה מונה כ-10 ילדים אשר מגיעים פעם בשבוע אל המועדון. פעילות קבוצת הילדים מתקיימת בנפרד ומותאמת לצרכים הייחודיים של בני הגיל הצעיר.

קבוצת בנות (גילי 12-8)

הקבוצה מיועדת לילדות בגילי 12-8, ומשמשת מסגרת המקנה תחושה של קבלה, אמון וביטחון, תוך כדי פעילות חווייתית מהנה. הקבוצה מאפשרת למשתתפות לדבר על רגשותיהן, לרכוש מיומנויות חברתיות, לפתח ביטחון וליישמו מחוץ לקבוצה. את הקבוצה מנחות שתי מתנדבות שהן עובדות סוציאליות במקצוען.