ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

רשות ההגירה לא מנפקת אשרות לילדי מבקשי מקלט וחושפת אותם למעצרים

מוטי מילרוד
תאריך: 11.4.16 מקור: הארץ, אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה מסרבת להנפיק אשרות שהייה לילדי מבקשי מקלט, ובכך חושפת אותם למעצרים, מקשה עליהם לעבוד ומונעת מהם זכויות בסיסיות. כך עולה מערר שהגישה אתמול (ראשון) עמותת א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים) לבית הדין לעררים בתל אביב, בדרישה להורות לרשות להנפיק אשרות שהייה לבני 16–18 מאריתריאה ומסודאן.

הרשות מנפיקה אשרה זמנית מסוג 2(א)5 לאזרחי אריתריאה וסודאן בני 18 ויותר. את האשרה, שמגנה עליהם מפני מעצר וגירוש ומאפשרת להם לעבוד, הם נדרשים לחדש כמה פעמים בשנה. אריתראים וסודאנים שנתפסים ללא אשרה בתוקף נכלאים.

לקטינים מאריתריאה וסודאן הרשות אינה מנפיקה אשרה. לבני הנוער ממדינות אלה אין לרוב אף מסמך מזהה רשמי. הם מגיעים לרוב לארץ ללא תעודות והרשות אינה רושמת אותם באשרות של הוריהם. ללא מסמך רשמי, מעוכבים בני נוער בידי פקחי הגירה שחושדים שהם בגירים ללא אשרה בתוקף. הם נדרשים להוכיח לפקחים כי הם קטינים, אחרת הם עלולים להיעצר ואף להיכלא.

בערר שהגישה בשם עמותת א.ס.ף עו"ד אסנת כהן ליפשיץ מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, נכתב כי אותם בני נוער "הופכים למפרי חוק ביודעין אך בלית ברירה".

"לא אחת קטינים בעלי חזות חיצונית מבוגרת עוכבו על ידי פקחים שדרשו כי תוצג בפניהם אשרה תקפה", נכתב בערר. "בהיעדר אפשרות להציג אשרה, נאלצו הקטינים לשכנע את הפקחים כי הסיבה לכך היא היותם קטינים. הליך בירור מסוג זה עלול להימשך זמן רב, במהלכו מעוכבים הקטינים – אם במרחב הציבורי, לעיני כל ואם במתקני המשיבה".

בעיה נוספת היא היעדר האפשרות לעבוד באופן חוקי, אף שרבים מבני נוער אלה נדרשים לסייע בפרנסת המשפחה. בערר נכתב כי ילדי מבקשי מקלט מתקשים להשתלב בעבודות נוער אצל מעסיקים מסודרים ונדחקים לביצוע עבודות עבור מעסיקים פוגעניים. בערר מובא, בין השאר, סיפורו של קטין אריתראי שפוטר פעם אחר פעם ללא התראה ומבלי ששולם לו המגיע לו.

בנוסף, צוין בערר כי בהיעדר אשרה תלמידי תיכון לא רשאים להשתתף בהכשרות מקצועיות, מופרדים מחבריהם ללימודים והשכלתם נפגעת. "אתה מרגיש לא שווה לאחרים", אומר בשיחה עם "הארץ" מבקש מקלט בן 17 מאריתריאה, השוהה בישראל שמונה שנים. "אתה רואה את החברים שלך עובדים ואתה לא, זה מבאס. זה שאין לי תעודה עושה אותי פחות שווה מהחברים שלי".

מיכל שנדר, רכזת תחום הנוער בעמותת א.ס.ף, אומרת כי הצרות לא מסתיימות בהגיעם של בני הנוער לגיל 18: "בשנה שעברה הגיעו לגיל 18 שמונה נערים שליוויתי, מתוכם רק שלושה קיבלו ויזה. אחד לא מוצאים במחשב, אחד כתוב שהוא בן 17. הרישומים מאוד לא ברורים".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "אין כל שחר לטענות. קטינים אריתריאים או סודנים שהסתננו לישראל כשהם בלתי מלווים מטופלים על פי נוהל ייחודי, במסגרתו חלקם משוחררים למסגרות חינוכיות וחלקם למשמורנים שתפקידם לדאוג לכל צרכיהם של אותם קטינים. כמובן שאותם קטינים אינם חשופים להליכי מעצר ולא נמנעת מהם האפשרות להשתתף בפעילויות בתוכנית הלימודית — בניגוד לטענות המופרכות".

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2911021