ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

רשות ההגירה הבהירה לממשלה: לא נוכל להתמודד עם גירוש המוני בכוח

תאריך: 4.1.18 מקור: הארץ, אילן ליאור ונעה לנדאו

למדינה אין אפשרות מעשית להוציא לפועל גירוש המוני בכוח של מבקשי מקלט באפריקה, כך מעריכים מקורות המעורים בסוגיה בשיחות עם "הארץ". זאת בעקבות הנחיית ראש הממשלה נתניהו לבחון תוכנית לגירוש מבקשי המקלט בניגוד לרצונם. הם ציינו כי מדובר בתרחיש קיצון, וכי קלושים הסיכויים שיוחלט להעלות אנשים על מטוסים בניגוד לרצונם. לדבריהם, מהלך כזה יצריך לוגיסטיקה מורכבת, הסכמה של גורמים רבים, השקעה כספית משמעותית וגיוס או הכשרה של כוח אדם גדול.

קושי נוסף ליישם תוכנית כזאת עלול להיות סירובה של רואנדה — המדינה היחידה שאליה ישראל יכולה רשמית לגרש מבקשי מקלט בניגוד לרצונם — לשתף פעולה עם גירוש שנעשה בכוח. אם יוחלט להוציא מהלך כזה לפועל, צפויות גם עתירות של ארגוני זכויות אדם לבית המשפט וזה עשוי לאסור שימוש בכוח עד למתן פסק דין. דיווחים וצילומים של אפריקאים המובלים לטיסות בניגוד לרצונם אף עלולים לגרור ביקורת בינלאומית על ישראל.

אתמול הנחה נתניהו בישיבת הממשלה את ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, לגבש תוכנית לגירוש. עד כה, האפשרויות שנבחנו היו עידוד לגירוש על ידי מתן מענקים כספיים, לצד איום בכליאה ללא הגבלת זמן. ואולם, בעקבות בקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בישיבה, הוחלט לבחון גם אפשרות שבה תגרש ישראל את מבקשי המקלט בכוח, כאשר הם מלווים בטיסה בידי נציגי מדינה ואולי אף אזוקים. הצורך בגיבוש התוכנית החלופית עלה בשל החשש שכליאה ללא הגבלה תגרום למצוקת מקום בבתי הכלא ותעלה למדינה בתקציבי עתק.

נציגי רשות האוכלוסין וההגירה אף הבהירו לממשלה כי הרשות אינה מסוגלת להתמודד עם גירוש בכוח בהיקף גדול. עד כה המדינה גירשה רק במקרים חריגים זרים תוך שימוש בכוח ובניגוד לרצונם. במקרים אלה, לאחר סירוב מתמשך לעזוב את ישראל, לוו הזרים בידי פקחי הגירה שאף עלו איתם על הטיסה עד למדינת מוצאם. במקרים נדירים בלבד היו המגורשים אזוקים.

גם חברות התעופה נרתעות משיתוף פעולה עם גירוש בכוח בטיסות מסחריות, בין היתר מחשש להתפרעות על הטיסה. שינוי המדיניות באופן שיוביל לגירוש המוני בכוח עלול להצריך כוח אדם רב ותיאום מורכב עם חברות התעופה, ולכן נדרש שיתוף פעולה מצדן. אולם, גם אם החברות עצמן יסכימו לכך, הטייסים עצמם עשויים לסרב. לפני כחודש, דווח כי טייסים בגרמניה סירבו להטיס מגורשים מאפגניסטן בחזרה לארצם. בתשובה לשאילתה של מפלגת השמאל בגרמניה, השיבה הממשלה כי טייסים עצרו גירוש של 222 מבקשי מקלט בין ינואר לספטמבר 2017. דובר חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה אמר כי הטייסים קיבלו את ההחלטה לגבי כל מקרה בנפרד. אפשרות נוספת היא חכירת מטוס מיוחד לצורך גירוש בכוח, אך מהלך כזה לא נעשה עד כה וספק אם ניתן להוציאו לפועל.

"ימצאו את מותם"

ביום שני יצא לדרך מבצע הגירוש של מבקשי המקלט. רשות האוכלוסין וההגירה החלו לקרוא לאזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב את ישראל תוך שלושה חודשים, אחרת הם עלולים להישלח לכלא ללא הגבלת זמן. הרשות גם הודיעה כי מחודש אפריל תחל בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, ומעסיקיהם ייקנסו. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", גם מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל, יופחת בהדרגה מתחילת אפריל.

הממשלה אישרה גם את סגירת מתקן חולות בעוד חודשיים וחצי, כדי להסיט את הכסף למימון של כ-180 פקחי רשות האוכלוסין, נוסף על כ-150 מיליון שקל לתמריצי עזיבה. בכך, למעשה, יישא משרדו של השר ארדן בנטל התקציבי למימוש התוכנית החדשה. ארדן מקווה להשלים בכך את תוכניתו, שגובשה לפני כשלוש שנים אולם נפסלה על ידי בג״ץ. עלות ההפעלה של מתקן חולות היתה כרבע מיליארד שקלים בשנה.

בפתח ישיבת הממשלה אתמול אמר נתניהו: ״למסתננים יש ברירה פשוטה — לשתף איתנו פעולה ולצאת מרצון, לדרך מכובדת, לדרך אנושית, לדרך חוקית — או שנצטרך להפעיל את הכלים האחרים העומדים לרשותנו, גם הם לפי החוק. אני מקווה שיבחרו לשתף איתנו פעולה. כל מדינה חייבת לשמור על גבולותיה. שמירה על הגבולות מפני הסתננות בלתי חוקית זו גם זכות וגם חובת יסוד של מדינה ריבונית".

לדברי נתניהו, לאחר שנבלמה הכניסה לישראל דרך גבול מצרים, המשימה כעת היא "להוציא את המסתננים הבלתי חוקיים שחדרו לישראל באופן בלתי חוקי לפני הקמת המכשול. היה מדובר בכ-60 אלף איש, הוצאנו כ-20 אלף, ועכשיו המשימה היא להוציא את היתרה. השנה אנחנו הוצאנו כ-4,000 והמאמץ הגדול הוא להוציא באופן משמעותי את רוב אלה שנשארו. אנחנו נתגבר את האכיפה ואנחנו נקצה תקציבים וכוח אדם למימוש התוכנית. אני חושב שחשוב שאנשים יבינו שאנחנו עושים כאן דבר לגמרי חוקי ולגמרי חיוני".

שר הפנים אריה דרעי אמר כי "בשלושת החודשים הקרובים ההחלטה אם לצאת מרצון נתונה בידי המסתננים. החל מחודש אפריל נתחיל בפעולות אכיפה שבמסגרתן פקחים שלנו יעכבו מסתננים ויכלאו אותם במתקן סגור עד ליציאתם מהארץ וגם המענק יופחת בצורה משמעותית". הוא הוסיף כי מתקן חולות אינו "זרז ליציאת מסתננים", אלא "הפך לגורם מעכב".

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על מבצע הגירוש. "ישראל מגרשת פליטים למדינה לא בטוחה ורבים מהם ימצאו את מותם", מסרו בהודעה משותפת אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל), קו לעובד, רופאים לזכויות אדם, המוקד לפליטים ולמהגרים והמרכז לקידום פליטים אפריקאים. "רואנדה אינה מקום בטוח. כל העדויות מצביעות על כך שמי שמגורש מישראל לרואנדה מוצא עצמו שם ללא מעמד וללא זכויות, חשוף לאיומים, חטיפות, עינויים וסחר, שמאלצים אותו להמשיך במסע הפליטות. רק מעטים מצליחים לשרוד את המסע ולהגיע בסופו של דבר לנמל מבטחים. הגירוש לרואנדה מציב את הפליטים בסכנת חיים".

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים עתה כ-35 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן. כ-12 אלף מהם הגישו בקשות מקלט — מחציתם נדחו והשאר לא נענו, חלקם ממתינים לתשובה כמה שנים. המדינה לא תגרש בשלב ראשון מי שהגיש בקשת מקלט ולא נענה, כמו גם נשים, ילדים, אבות לקטינים וקורבנות עבדות וסחר בבני אדם. הנוהל החדש המסדיר את הגירוש ל"מדינה שלישית" אינו מגן על בני 60 ומעלה ועל הסובלים מבעיות בריאותיות חמורות, שהיו פטורים משליחה למתקן חולות.

https://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.5597805