ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

רואנדה ואוגנדה: "אין הסכם עם ישראל לקלוט מבקשי מקלט"

תאריך: 5.1.18 מקור: ynet

משרדי החוץ של אוגנדה מכחישים את דבר חתימה על הסכם עם ישראל לקליטת מבקשי מקלט שיגורשו מישראל במסגרת אישורו בחודש שעבר של החוק למניעת הסתננות. ישראל הודיעה על הסכם שנחתם בין היתר עם רואנדה לקליטת מבקשי המקלט.

"רואנדה מעולם לא חתמה על הסכם כזה", אמר סגן שר החוץ של המדינה אוליבר נדוהונגיריה בשיחה עם סוכנות הידיעות AP. שר החוץ של אוגנדה, הנרי אוקלו אוריים, הבהיר כי גם מדינתו לא חתומה על הסכם דומה עם ישראל.

בחודש שעבר אושר בכנסת סופית התיקון לחוק למניעת הסתננות, שלפיו מתקן השהייה "חולות" צפוי להיסגר בחודש מרס ומבקשי המקלט שלא יועברו לרואנדה, שאיתה נחתם הסכם לפי ישראל שמאפשר את גירושם אליה גם ללא הסכמתם, ייכלאו בבית הסוהר "סהרונים". בנוסף, יקבלו מבקשי המקלט מענק כספי בסך 3,500 דולרים וכרטיס טיסה.

המדינה החלה להאיץ את יציאת המסתננים לרואנדה - ומדינות אחרות - בהיקף נרחב. אם לא ניתן יהיה להוציא מסתננים ישירות למדינה אחרת תיבחן שוב סגירת מתקן חולות בעוד שלושה חודשים.

בהסבר להצעת החוק נכתב כי מראשיתו של גל ההסתננות לפני למעלה מעשור ועד היום נתפסו יותר מ-60 אלף בני אדם שהסתננו לישראל שלא דרך תחנות גבול, וכי בשטחי מדינת ישראל נמצאים כיום כ-40 אלף (לא כולל לידות) נתינים ממדינות אפריקה, אריתריאה וסודן, אשר "נכון לעת הזו מדינת ישראל נוהגת כלפיהם במדיניות אי הרחקה זמנית".

בשבוע שעבר סיכמו שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון פנים גלעד ארדן על תחילת מהלך אינטנסיבי שיציב בפני המסתננים לישראל שתי אפשרויות בלבד - יציאה מרצון או ישיבה בכלא. ביום רביעי הייתה אמורה להתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת שבה הייתה צריכה להיות מובאת החלטת השרים לאישור הממשלה, אך הישיבה פוצצה בעקבות המחלוקות על חוק עונש מוות למחבלים.

לפני סיום השנה האזרחית החדשה, פרסמה רשות האוכלוסין וההגירה נתונים, שלפיהם בשנת 2017 לא נכנסו מסתננים לישראל. בשנה האחרונה התקבלו 7,710 בקשות מקלט של נתיני אוקראינה, 1,682 של נתיני אריתריאה, 1,350 של נתיני גאורגיה ו-868 של נתיני סודן.

ראש מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה, יוסי אדלשטיין, אמר כי "לצערנו הנתינים מנצלים לרעה את מנגנון המקלט שקיים במדינת ישראל ומגישים בקשות מקלט שעל פי מה שבדקנו ולמדנו הן בקשות סרק".

1,043 קנסות מנהליים בסך של 11.1 מיליון שקלים הוטלו על מעסיקים בגין העסקת עובדים זרים שלא כדין. 4,012 שוהים בלתי חוקיים יצאו מהארץ מרצון. מתוכם - 3,332 נתיני אפריקה ו-680 נתיני שאר העולם.

שר הפנים דרעי אמר: "בימים אלה אנחנו מתחילים סוף סוף במבצע הגדול להוצאת המסתננים למדינה שלישית. למסתנני עבודה יש שתי אפשרויות בלבד – יציאה מרצון או כניסה למשמורת ללא הגבלת זמן. מתקן 'חולות' ייסגר. עניי עירך קודמים".

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5066906,00.html