ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

קו אילת-ת"א // המנגנון מאחורי הפגנות הענק של העובדים הזרים

Activestills
תאריך: 10.1.14 מקור: TheMarker, חגי עמית ואשר שכטר

אילת. רובע "סינג סינג" קיבל את שמו מבית הכלא הוותיק והידוע לשמצה בניו יורק, שאותו הוא מזכיר לתושבי העיר הדרומית. הגענו לכאן בניסיון להבין כיצד קרה שבוקר אחד קמו אלפי פליטים, שהורגלנו בכך שהדבר היחיד שמעסיק אותם הוא שיהיה להם מה לאכול מחר, ופצחו בשביתה.

בכניסה לשכונה ניצבת חנות אופנה הנושאת את השם הסמלי Freedom Top Fashion, ולידה מכולת שבה התאספה קבוצה של אריתראים. אנו מסבירים את מטרת ביקורנו, ואחד הנוכחים, העונה לשם דניאל (רבים מהאריתראים, בעיקר הנוצרים שבהם המהווים את הרוב, נושאים שמות מערביים), שואל אותנו אם אנו רוצים לבוא למקום ההתכנסות של הארגון העומד מאחורי ההתקוממות. הוא בודק בטלפון אם הדבר אפשרי - ומוביל אותנו ליעד.

אנחנו נכנסים עם דניאל לתוך מתחם בתי השיכון שממנו מורכבת סינג סינג. מדובר בשתי שורות מקבילות של בנייני רכבת ארוכים, בני ארבע קומות, במצב הזנחה מתקדם. בין הבניינים מזגזג גרם מדרגות חיצוני המוביל לדירות. אנחנו מטפסים בו. המדרגות מתפוררות, והמעקה שאמור להגן על מי שעולה מקומה לקומה נמוך וחלוד מכדי למלא את תפקידו. על תאורת חוץ אין מה לדבר, והחשיכה מוחלטת. המבנה מזכיר משכנות עוני בפאריס ובלונדון: ברחבי העולם המערבי כולו מגיעים יוצאי אפריקה, בסופו של דבר, לאותו סוג של סלאמס.

ההליכה בחשיכה במבוך מעוררת בנו ציפייה לתנועת גרילה אמיתית. לא היינו מופתעים אם צ'ה גווארה בעצמו היה ממתין לנו בסוף הדרך. אבל "המשרד" הוא בסך הכל חדר באחת הדירות בקומה הרביעית, והסימנים היחידים לייעודו האידיאולוגי הם תמונת הנערה האפגנית שרבט גולה התלויה על הקיר - סמל לפליטים באשר הם - ואגרוף מדמם מורם אל השמים המצויר על קיר נוסף.

כ–30 אריתראים מכונסים בחדר הקטן, גברים צעירים בני 20 ו–30. בתסרוקותיהם ובבגדיהם הם מזכירים את משתתפי מרד הסטודנטים בפאריס או את תרבות הגנגסטה האמריקאית יותר מאשר מהגרי עבודה. לחלקם חולצות מכופתרות מבד מבריק וז'קטים ישנים עם צווארון פרווה. לאחרים תסרוקות מנופחות או צמות ארוכות. הם מעדיפים לא להתחיל את הדיון לפני שיגיע מנהיגם. מחשב בודד מחובר לרשת, ואחד הנוכחים שקוע בבדיקת הודעות הפייסבוק שלו. הרשתות החברתיות היו המסלול המרכזי שדרכו הועברה ההודעה על השביתה.

ההחלטה התקבלה כבר בשבוע שעבר. "זה היה באוויר מאז תחילת השבוע, זה היה רעיון טבעי. ראינו שלהפגנות שלנו בשתי השבתות הקודמות התקשורת לא התייחסה, והיתה החלטה שאף אחד לא עובד. עוד מעט נלך לכלא ממילא, אז למה לנו לעבוד", אומר סולומון, אחד הנוכחים, בעודנו ממתינים.

ההוראות על המשך השביתה, שסופה לא נראה באופק, מועברות באמצעות פייסבוק או בשלטים על לוחות מודעות ברחבי העיר. התיאום עם המחאה בתל אביב נעשה דרך הטלפון או במיילים. הנוכחים מתנערים מכל הרמזים לכך שפעילותם ממומנת על ידי ארגונים חיצוניים או על ידי הסניפים העולמיים של התנועה שאליה הם משתייכים. "אנחנו לא מקבלים שקל או אגורה מבחוץ. מה שאנחנו עושים לא עולה כסף. אם צריך לעלות לירושלים — אנחנו מממנים את האוטובוסים מהכיס שלנו. יכול להיות שאם ייגמר לנו הכסף ניעזר בארגונים באירופה, אבל בינתיים יש לנו", מסביר סולומון.

אף שהתפרסמו מראש ידיעות כי צפויה שביתה, השביתה ההמונית וההפגנות של האוכלוסיה האפריקאית בתל אביב ובאילת הפתיעו את הישראלים. שביתה מאורגנת של 60 אלף איש אינה דבר פשוט לביצוע, ועד היום היא היתה המונופול של ארגוני העובדים המסודרים, לא של מגזרי עובדים המחוברים על בסיס היעדרו של מעמד אזרחי. הפוליטיקאים, המעסיקים ורוב הישראלים הופתעו מהיכולת של מי שזוהו עד השבוע כערב רב של אנשים ממדינות נחשלות, ללא תרבות או מודעות פוליטית, להתאגד לצורך מטרה משותפת.

מהבחינה הזו נפל דבר. כפי שאמר אחד המלונאים האילתים שעמם דיברנו השבוע, "זה מפחיד. פתאום הם נהיו מאורגנים, אבל בצורה שלילית, לא חיובית. מה יהיה אחר כך? פתאום הם יחליטו שהם לא באים לעבוד בפסח, שהם רוצים תנאים. שיעשו הפגנות אחרי העבודה, לא על חשבונה".

ההתארגנות הזו הציפה את הבעיה שממשלת ישראל מסרבת להתמודד עמה כבר שנים ארוכות. הנתון הרשמי - 60 אלף פליטים אפריקאים השוהים בישראל - הוא כנראה הערכת חסר. מאז מלחמת השחרור לא נרשמה כאן יכולת לבצע טרנספר לאוכלוסיה בהיקף כזה, והרגישות הישראלית והבינלאומית הגבוהה מקשה על ההיתכנות של תסריט שבו צי של מאות מטוסים ממריא מנתב"ג עם אזרחים אלה - בעיקר לאור היעד הלא ידוע שאליו אפשר להטיסם. מצד שני, השבוע הובהר יותר מתמיד כי את הסטטוס קוו הנוכחי יהיה קשה לשמר.

"מי שלא נלחם מתחבא"

לבסוף המנהיג מגיע. הוא עונה לשם יוניס, לבוש בז'קט זמש, ומצולק בפניו יותר מהאחרים. הוא מדבר בשקט ונועץ את עיניו בבן שיחו בלי למצמץ. באריתראה הוא היה מורה בתיכון. כשאנו שואלים אם הוא יודע מה עלה בגורל תלמידיו הוא אומר כי כולם התפזרו באירופה ובאפריקה. "התנועה האריתראית לשינוי דמוקרטי" היא הארגון שאליו משתייכים הוא ואנשיו, ושאת תעודותיו הם מציגים בגאווה. למרות הסיפורים שלהם על כך שהממשל באריתראה בוחן את התמונות המצולמות במערב בניסיון לאתר את המהגרים המתבטאים נגדו ולהתנכל למשפחותיהם, הם מוכנים להצטלם ומכריזים: "מי שלא החליט להילחם על הזכויות שלו מתחבא".

מדובר בארגון בינלאומי עם סניפים ברחבי אירופה שהוקם ב–2011. "יש לנו שתי מטרות: דמוקרטיה באריתראה ומעמד לפליטים בישראל", מסביר יוניס באנגלית. "אנחנו רוצים להגיד משהו לעולם. אנחנו לא יכולים להמשיך לעבוד כאן עוד חודש ואז לחזור לדיקטטור שלנו. אין לנו הגנה, אנחנו מבקשים יחס של אנושיות. אנחנו לא רוצים לעבוד עד שנקבל תשובה. אנחנו צריכים מעמד של פליטים פה".

יוניס שולט בהיסטוריה הבינלאומית של הפליטים ומדקלם לנו את האמנות הבינלאומיות לפליטים מ-1951 ו-1967 הרלוונטיות למצבם. "השביתה הנוכחית היתה אמורה להימשך עד יום שלישי, אבל זה לא ייפסק אם לא נראה שינוי במדיניות הממשלה", הוא מסביר.

מישהו יצר אתכם קשר רשמי? העירייה? המשטרה? משרד הפנים?

"לא. ביקשנו בהפגנה אם מישהו יכול לבוא ולהסביר לנו, והמאבטח והשוטר בקריית הממשלה אמרו שאין מי שיבוא להסביר על המדיניות. כל אחד אוהב את המדינה שלו, גם אנחנו, ואנחנו דורשים שינוי באריתראה. אם יהיה שינוי במשטר שם לא נישאר פה יום אחד".

קשה לראות תסריט שבו מתרחש שינוי באריתראה.

"זה בלתי נמנע. השינוי יבוא משני גורמים - מהמאמצים האנושיים ובאופן טבעי".

נגיד שתקבלו את הדרישות שלכם, וביום ראשון יהיו לכולכם אשרות עבודה ומעמד של פליטים. מה יקרה אז? תישארו לגור פה? תקנו בתים? תקימו משפחות?

כאן משתלב בשיחה סולומון, שמדבר עברית שוטפת. "לא באנו כדי לחיות ולמות פה, ולא באנו לפה כדי להסתכל בבנות של ישראלים. יש לנו מדינה משלנו. אנחנו מתאספים פה כל יום ומלמדים את הילדים שלנו שהשגריר שלנו מעביר מסר לא נכון. אנחנו אומרים להם 'המדינה שלכם היא אריתראה'. נעשה מפה קבוצה מאורגנת שתילחם נגד הממשלה, וכשזה יתגשם נלך לאתיופיה ונילחם בממשל משם. יש לנו כבר חיילים באתיופיה. ישראל צריכה להכיר בנו כמתנגדי משטר".

אתם לא חוששים שהמלונות לא יחזירו אתכם לעבודה אחרי השביתה?

יוניס: "אנחנו רוצים את הזכויות שלנו. לא אכפת לנו מה המלונות יחליטו, נמשיך לדרוש זכויות".

סולומון: "אנחנו לא רוצים לפגוע במלונות. אבל לצערי, המצב שלנו זבל".

סולומון הוא אחד האריתראים הבודדים המתגוררים מחוץ לשכונה, באזור המאוכלס בישראלים. לדבריו, יש לו חברים ישראלים רבים. הוא צלם חובב שמצלם את האירועים של הקהילה. "לציבור הישראלי אין בעיה אתנו. הבעיה זה מירי רגב והח"כים שרוצים שיבחרו אותם שוב, ובשביל זה אומרים שאנחנו מביאים פשע ומחלות", הוא אומר.

משפחתו של סולומון התפצלה: בעוד הוא הגיע לישראל, הוריו מתגוררים בשוודיה כבר שנים ארוכות. כמו חברו קסדה היושב לצדו, שאשתו ובנו מתגוררים בשוודיה, גם הוא היה מהגר לשם - אם רק היה לו דרכון.

איך אתה יכול להוציא דרכון?

סולומון: "אני צריך ללכת לשגריר של אריתראה להוציא פספורט. אבל השגריר שם הוא לא שגריר, הוא בעל עסק. צריך לשלם לו 2,000 דולר כדי להוציא דרכון ולהוסיף 2% על כל שנה שהיית פה".

אחד הנוכחים, אמל, מסביר באנגלית רצוצה: "ווי ניד פרידום, ווי מאסט האב סיביל רייטס. יש לי מדינה טובה, אבל אני שונא את הדיקטטור במדינה שלי. אני לא יכול לחזור אליה". חברו של אמל מתנדב להראות לנו את גבו והצלקות שעליו כתוצאה מהמסע שעבר ממצרים לישראל. אנחנו עוצרים בעדו.

האריתראים הישראלים רוצים אירופה. "לא ביקשנו עבודה, ביקשנו להיות פליטים", מסביר דניאל. "אני עובד כי אחרת אני אמות. בכל העולם אנחנו מוגדרים כפליטים. באירופה החוק עוזר לך, נותנים לילדים שלך בית ספר, נותנים לך בית. פה, ילדים שנולדים בישראל היום, שום מדינה בעולם לא נותנת להם דרכון. אין להם לא בית ספר ולא גן. הם הולכים לגן אומרים להם 'כושי מסריח' והם חוזרים לאמא בוכים. זה לא חיים.

"אחרי שהגענו לפה דרך המדבר, ולחלק מאתנו לקחו כליות ואחרים עברו אונס, וביקשנו מקלט - במקום לעזור שמים אותנו בכלא. שישה חודשים הייתי בכלא סהרונים. למה? לא הרגתי. לא באתי לפה עם פצצות. הישראלים אומרים שישראל היא כמו אירופה, אבל יש הבדל של שמים וארץ. הישראלים אומרים 'אנשים מאריתראה גונבים'. אבל ילד בן 15 שזורקים אותו בתחנה המרכזית בבאר שבע, מה הוא יעשה? יומיים הוא יכול לא לאכול. אחרי זה הוא ילך לגנוב. הם לא מבינים שלמי שיוצא מאריתראה אין אהבה של הורים, אין לו אהבה של עצמו. כאן הכל זה גזענות. כשאני עולה לאוטובוס אנשים מעדיפים לעמוד במקום לשבת במקום פנוי לידי. אני נכנס לחדר והישראלים סוגרים את האף. אני לא מסריח, אני בן אדם. גם הישראלים היו פליטים במצרים, והם שוכחים את זה. אומרים לנו 'אתם עושים בלגאן'. אז למה לא מלמדים אותנו את החוקים?".

"אנחנו ממושמעים מטבענו"

גם בהפגנות שהתקיימו בתל אביב סירבו האריתראים להגדיר את השביתה שלהם ככלכלית, והדגישו שהם רק מבקשים לקבל יחס אנושי. ״אני לא רוצה לדבר על כלכלה", אומר בחדות היילה מנגסטים, עורך דין בן 34, בעל בר בתל אביב, מראשי הקהילה האריתראית בישראל וממארגני מחאת מבקשי המקלט הנוכחית. "הפליטים הם עובדים כדי לשרוד. אין להם חשבונות בנק, אין להם רואה חשבון. באופן רשמי הם לא יכולים להיות בעלים של חנויות או של ברים. הם שורדים בלימבו, מקבלים 100–150 שקל ביום, אם הבעלים או המעסיק בכלל מוכן לשלם להם - אם הוא מחליט לא לשלם, אין להם איך להכריח אותו. הם צפים באוויר ושורדים. אני לא רוצה לדבר על הכלכלה של הלימבו״.

בשלוש השנים האחרונות, מאז שהגיע לישראל לאחר שנרדף בארצו על רקע פוליטי, הוביל מנגסטים כמה הפגנות כוח מצד הקהילה בדרישה להסדרת מעמדם של מבקשי המקלט. ״אנחנו לא צריכים תעודת זהות או מעמד תושב. אנחנו רוצים להישאר פה, כאנשים, עד שהמצב באריתראה ישתנה״, הוא אומר.

קל לתלות במנגסטים ובשאר המארגנים אחריות לסדר המופתי בהפגנות הפליטים, אבל מנגסטים מייחס את הסדר לאופי האריתראי. ״בתרבות שלי הווליום תמיד נמוך יותר. אנחנו ממושמעים מטבענו. תראה את אלפי המפגינים כאן - הם יכולים לקפוץ מעל המחסום ולצאת לכביש, אבל הם לא יעשו את זה, כי הם יודעים שזה לא חוקי״.

בסיומה של השביתה בת שלושת הימים, אומר מנגסטים, עדיין יהיו כאלה שימשיכו לשבות. אחרים יצטרכו לחזור לעבודה. ״מי שלא שובת היום״, הוא אומר, ״הוא לא חבר שלנו ואנחנו לא מדברים אתו. זה לא הגון ללכת לעבוד בזמן שהחברים שלך נלחמים על הזכויות שלך״. השלב הבא, הוא אומר, הוא כנראה שביתות רעב המוניות. ״היום אנחנו מגיעים לסוף. לקליימקס. באופן כללי, החוויה שלנו בישראל היתה כמו לקפוץ מהמחבת היישר לתוך האש״.

למרות הדומיננטיות של הסודנים והאריתאים בכלכלת אילת, אירועי המחאה בתל אביב זכו בכל זאת לתשומת לב ציבורית גדולה יותר. בכיכר רבין הריקה, ביום ראשון, הביט מוחמד סביבו עם חיוך גדול מרוח על פניו. זמן קצר לפני כן מילאו את הכיכר עשרות אלפי מבקשי מקלט אפריקאים כמוהו, אוחזים בשלטים שעליהם סיסמאות כגון ״אנחנו פליטים״ ו״לא עוד כלא״, וצעקו שוב ושוב את המלה ״חירות״. זו היתה, ללא ספק, הפגנת הכוח הגדולה ביותר אי פעם של הקהילה האפריקאית בישראל - ומוחמד, פליט סודני, פיספס אותה. עד שהוא הגיע לכיכר כבר לא נשאר הרבה מההפגנה הענקית, רק מעטים שנשארו מאחור כדי לנקות את הפסולת, ושובל הולך ומתרחק של עשרות אלפי פליטים שצעדו ברחוב אבן גבירול.

מוחמד, פליט מדרפור בתחילת שנות ה–30 לחייו, לבוש חליפה ״כי זה יום חג עבורי״, מאוד רצה להגיע להפגנה הגדולה. אבל הוא הגיע מאשדוד, שבה הוא מתגורר, ואיחר. הוא הגיע מסודן לפני כמה חודשים, ועובד כיום במפעל באשקלון כעובד תחזוקה. ״השכר טוב, אני מרוצה מאוד, אבל אנחנו לא פה בגלל כסף. אנחנו עובדים כדי לשרוד״, הוא אומר. ״אם ישראל תעזור לנו לשנות את הממשלה בסודן, נחזור מיד״.

לא רחוק משם, בתוך נחשול הפליטים העצום שהלך בשקט על המדרכה של אבן גבירול חזרה לכיוון גינת לוינסקי בדרום תל אביב, מסכים עמנואל - פליט מאריתראה - שהמחאה הזאת לא קשורה בשום פנים ואופן לכסף. ״אני עובד בחברת ניקיון ומקבל כמה שאני מקבל, זה לא משנה״, הוא אומר. ״מה שחשוב זה שיתייחסו אלינו כבני אדם. אם יתייחסו אלינו כבני אדם, השכר שישלמו לנו על העבודה יהיה בהתאם״.

יום למחרת עומד עמנואל יחד עם כ–10,000 מבקשי מקלט אחרים בטיילת בתל אביב, שגרירות ארה״ב מולו והים מאחוריו. קבוצות של מבקשי מקלט שטפו את העיר לאורך הבוקר, נעים משגרירות אחת לאחרת, דורשים מארה״ב, טורקיה, צרפת, בריטניה והאו״ם שיסייעו להם. לאחר מכן התכנסו כולם מול השגרירות האמריקאית. חלקם החזיקו בדגלי אריתראה בידיהם. אחרים צעקו ״Freedom״. הסדרנים, שדאגו שאיש לא יגלוש לכביש, הסבירו לאלה שאינם יודעים עברית כיצד להגות את הסיסמאות העבריות.

האווירה, כמו בהפגנה בכיכר רבין יום קודם לכן, לא היתה קשה או כואבת - אלא שמחה ועוצמתית. ילדים קטנים עברו בין המפגינים כשהם צועקים 
״No More Prison״. צעירות וצעירים תיעדו את ההתרחשויות בטלפונים שלהם, ובין לבין צילמו ״סלפיז״ של עצמם בהפגנה. כשח״כ לשעבר מיכאל בן ארי הגיע לראות את המתרחש, קלטו אותו המפגינים מהצד השני של הכביש, התיישבו מולו וצעקו לעברו: ״No More Prison״.

קטניות ודבש מהמולדת

לעומת האריתראים שהתארגנותם צעירה עדיין, משרדי העמותה המאגדת את הפליטים הסודנים באילת שוכנים בבניין מטופח הרבה יותר. הסודנים מעטים יותר - מספרם בעיר מוערך בכ–2,000 - אבל שייכים לגל הגירה ותיק יותר. הסודנים הם גם היחידים שהוכרו כפליטים: כ–100 מהם שהגיעו ב–2006 זכו למעמד זה. העמותה מתקיימת מכספים הנגבים מהמהגרים, 10–20 שקל מכל אחד לדברי הנוכחים. באופן כללי אוכלוסיית הזרים באילת לא נהנית מהתמיכה שממנה נהנים הפליטים בתל אביב, שכן גם האוכלוסיה הישראלית החלשה בעיר עסוקה בלשרוד. כאן אין חלוקת מרק וספרייה לילדים כמו בגינת לוינסקי בתל אביב.

ובכל זאת, בעמותה מנסים לתת תמיכה לבני הקהילה. "אם מישהו לא בסדר אצלנו אנחנו לוקחים אותו לבית חולים ורואים מה מצבו. אם מישהו משתגע ועושה בלגאן ברחוב לוקחים אותו ועושים לו טיפול. מישהו מטפל בו ומספר לו סיפור. להבין למה הוא השתגע", מסביר איסה, ראש הארגון.

כרכים של אנציקלופדיית אביב, שעליה גדלו ילדי ישראל בשנות ה–70, מוצבים על מדפי הקירות במשרד, ואורגן ישן עומד ליד הקיר. אנחנו מפריעים לנוכחים באמצע שיעור אנגלית. המורה, חבוש בכובע גרב המכסה את אוזניו, מלמד את הנוכחים מספרים עתיקים - ומנתח עמם באנגלית משפטים המתארים את חיי המתיישבים במערב ארה"ב לפני 200 שנה. כשייצאו מהשיעור יוכלו הסודנים העובדים במלון בישראל לומר משפטים דוגמת "ג'ון ומארי נוסעים בערבה בעגלה רתומה לסוס".

איסה מסביר כי השיעורים באנגלית ניתנים על ידי מתנדבים. ידיעת השפה היא עניין מרכזי מבחינתו: "אם אני פה שבע־שמונה שנים ואני לא יכול לכתוב את השם שלי בעברית, איך אני אתקדם", הוא אומר. "אם מיליונים בורחים מסודן סימן שזה מקום מסוכן. אל תחזירו אותנו, אנחנו בסכנת חיים. כשבאנו לישראל אמרו 'זה בסדר', קיבלו אותנו יפה ונתנו לנו הגנה ומקלט. פתאום, אחרי חמש שנים, אומרים לנו ללכת? פליט אין לו מקום. הוא כמו ציפור, עף בשמים".

אלא שהציפורים האלה שעפות בשמים ממוקמות כרגע היטב בישראל. באילת, כמו בתל אביב, יש להם חנויות שמוכרות את המצרכים שהם רגילים אליהם: חבילות של קטניות מסוגים שונים, פריטי לבוש מסורתיים, תבלינים, דבש וחמאה מיוחדת ומתובלת - שכולם הגיעו מהמולדת לאילת. להבדיל, יש בחנויות אלה גם חולצות של ורסאצ'ה וג'ינסים ב–20–40 שקל.

בבתי הקפה האריתראיים מכוונת הטלוויזיה לערוץ הממלכתי היחיד של אריתראה, שבו משודרת תצוגת אופנה של בנות המדינה. הנוצרים מתפללים בכנסייה האריתראית המקומית, היושבת במבנה שעלות השכרתו החודשית 8,000 שקל. דשא מלאכותי מרפד את הכניסה. הם מחזיקים חשבונות בנק, שמאפשרים להם לשלוח כסף לקנדה - משם אפשר להעבירו לאריתראה. יש להם גני ילדים לא חוקיים, וילדיהם לומדים בבית ספר מיוחד שמשרד החינוך ייעד להם בקיבוץ אילות.

"אילת תחטוף מכה קשה 
אם הם יעזבו פתאום"

ההיסטוריה של אילת היא למעשה ההיסטוריה של מהגרי העבודה בישראל. ישראלים יהודים לא שטפו כמעט אף פעם את הסירים שבהם מבושל המזון לתיירים המגיעים לעיר. בראשית מילאו את התפקיד הפלסטינים, אך האינתיפדה הראשונה הפסיקה את ההסתמכות עליהם, והם הוחלפו במהגרי עבודה לא חוקיים מגאנה ומניגריה. אלה ניקו את בתי המלון עד 2004 באישור משרד התעסוקה.

בתקופה זו החליטה בתיה כרמון, הממונה על מחלקת האשרות במשרד הפנים, למסד את העבודה הזרה. נוצר ויכוח אם להלבין את העובדים הקיימים או להחליפם, ובסופו של דבר הוחלט להחליפם ולהעניק לבתי המלון מכסות להבאת עובדים זרים מחו"ל, תוך הגבלת שהייתם לתקופה של חמש שנים. במשך חמש שנים שקטה הארץ, והודים, תאילנדים, פיליפינים ואחרים ניקו את מלונות אילת. אלא שאז החליט משרד האוצר לצאת בתוכנית לריקון ענף המלונאות מעובדים זרים. התוכנית, שנקראה "מבצע עובדה" - כשם המבצע בו נכבשה אילת במלחמת השחרור - כללה בין היתר הטבות בהיקף של 20 אלף שקל לישראלים שיעבדו בענף יותר מחצי שנה. אך היא לא הצליחה להביא לגיוס של עובדים ישראלים לתחומי ניקיון השטחים הציבוריים, החדרנות ושטיפת הכלים.

הפתרון נמצא בזרם הגדול של המסתננים שהחל להגיע לישראל מהגבול עם מצרים. הממשלה לא התנגדה לסידור. ב–2007 קיבלו המלונאים האילתים פניות משירות בתי הסוהר לקלוט סודנים שישבו בכלא כמה שנים ושוחררו בצו אלוף. במקביל החל צה"ל לקצר הליכים, ובמקום לאסור את המסתננים התחיל להעביר אותם בהסעות מאורגנות מהגבול לבאר שבע ולאילת. בהמשך פנה משרד הרווחה למלונות האילתיים בבקשה שיקלטו עובדים סודנים שיפונו מדרום תל אביב.

העובדים הראשונים קיבלו היתרי עבודה. בהמשך העניק להם משרד הפנים אשרות שהייה מיוחדות בשם א' 25 — אשרות המהוות אישור שהייה זמני ולא אישור עבודה. בית המשפט פסק שלא ייתכן שמאשרים להם לשהות בישראל אך לא מאשרים להם לעבוד, והוחלט לא לבצע אכיפה של איסור העבודה.

השביתה שהחלה ביום ראשון תוזמנה היטב. היא התרחשה ביום הצ'ק־אאוט במלונות, שבו אורחי סוף השבוע מפנים את חדריהם ויש להכין אותם במהירות להגעת האורחים של השבוע הבא. מנהלי המלונות באילת נכנסו לנוהל חירום. בטיילת ראינו את העובדים הישראלים צוחקים אחד על השני: "העובדים שלך מטיילים ואתה עובד בשבילם", אמר אחד מהם לחברו שעסק בניקיון, בזמן שפליטים אריתראים נהנו מיום חופש.

"שטפתי כלים בעצמי עד 5:00 בבוקר אתמול", מצהיר בפנינו בני זרח, מנהל רשת המלונות אסטרל בעיר. "אבל אם זה לא ייגמר השבוע אני לא יודע איך נעמוד בזה. הנה, זה מתמחה לתפקיד מנכ"ל ששוטף את הרצפה". מלונאי אחר הפגין פחות אורך רוח. "גדעון סער מדבר?", צעק בזעם כשהוא מגיב להכרזות שר הפנים על כך שממשלת ישראל לא תיכנע. "אני רוצה לראות שהבן שלו יבוא לשטוף פה כלים במלון".

הבן שלו ושל גאולה אבן רק בן חודשיים.

"יש לו בן מהנישואים הראשונים. הפוליטיקאים האלה לא עבדו שעה אחת בחיים שלהם. שיבוא לעבוד פה ויקבל מענק. מי עושה את העבודה הזו בבריטניה? בגרמניה? כל העולם בנוי על זה. בשורה התחתונה אין ישראלי שיעשה את העבודה הזו".

דוד בלום, סמנכ"ל משאבי האנוש ברשת ישרוטל הנמצא בתפקיד 20 שנה, כבר ראה את כולם. "פה תמיד צריך עובדים", הוא אומר. "ענף התיירות עובר שנים טובות, הוא משגשג, נפתחים בתי מלון חדשים. פתחנו באחרונה שני בתי מלון חדשים. כל בית מלון כזה מעסיק 300 עובדים, ו–15%–20% מהעובדים עוסקים בניקיון. הבעיה שלנו כיום היא לא האורחים אלא העובדים".

יש הבדל בין העובדים יוצאי אריתראה לעובדים שראית בעבר?

"הם פחות טובים מבחינת איכות העבודה. כשאתה מביא עובד מהודו, מהפיליפינים או מתאילנד - שעבד כבר במלון 5 כוכבים ומלונאות זה המקצוע שלו, והיום הוא חמש שנים פה ואחר כך חמש שנים במקום אחר בעולם - זה משהו אחר. פה אין להם אנגלית, אין להם ניסיון. אבל זה הרע במיעוטו".

איך מלון דן אילת מצליח להחזיק צוות על טהרת הישראלים בלבד?

"הם נקטו שיטה של שכר מוגדל ומענק יומי של 50 שקל. אין לנו בעיה לעשות פרויקט דומה ברויאל ביץ' אילת, אבל אני לא יכול לעשות את זה בכל המלונות ברשת. בדן תל אביב מעסיקים זרים. דן אילת זו שמורת טבע. קשה לשכנע חייל משוחרר לעבוד כחדרן. היו זמנים שהייתי מקבל טלפונים מקולגות בבקשה לסדר עבודה לילדים שלהם שהשתחררו. היום לעבוד באילת אחרי הצבא זה כבר לא באופנה".

אז מבחינתכם, מה יהיה הפתרון?

"זו בעיה שהשביתה רק הציפה. אם הם יחזרו לעבודה וכמה מהם יישלחו למתקן השהייה, זה יהיה בסדר. אבל אחרת אני לא יודע מה יהיה. יש עכשיו רעיון שאני מנסה לקדם: להביא סטודנטים ממכללות בתאילנד ובפיליפינים. יש שם עניין לשלוח את התלמידים לפה לשנה־שנתיים, שילמדו שפה וילמדו לשטוף כלים. אני גם מנסה לנהל מגעים על הבאת עובדים מירדן, אבל זה כבר סיפור של אישורים ביטחוניים מורכבים".

מה יש ללמוד על שטיפת כלים?

"תתפלא. הם עוברים פה הדרכות שנוגעות לאיכות השירות. האריתראים בפרט מרגישים מוערכים מאוד כשהם עוברים הדרכה כזו".

יש אריתראים שנשארים בעבודה הזו לאורך זמן?

"יש בהם שעובדים אצלנו חמש־שש שנים".

מה המשכורות?

"משלמים להם 4,300 שקל לחודש, ויש תוספת ותק. יש אריתראים שמגיעים למשכורות של 7,000 שקל עם שעות נוספות".

מי עושה את העבודה שלהם כרגע?

"פקידי הנהלת חשבונות ומשאבי אנוש. לא קיבלנו אף פנייה של עובד חדש שאמר 'זו הזדמנות לקבל עבודה'".

מה לדעתך המטרה של הממשל בהתנהלות מולם?

"המטרה כרגע היא לעשות להם ולנו את המוות עד שהם ילכו. אבל איך אפשר לגרש 50 אלף איש? בשורה התחתונה, יום אחד הם יהיו אזרחים".

לא רק המלונאים של אילת עשויים להיפגע ממצב שבו הפליטים ייעלמו. מספרם של הזרים משמעותי בעיר הקטנה, והם חלק מהותי ממחזור החיים הכלכלי בה. "הסופרמרקטים בעיר יחטפו מכה קשה במחזור אם הזרים ילכו פתאום", אומר שמעון, נהג המונית שמסיע אותנו. "הם קונים המון בסופרמרקט. זה אנשים שהכסף שהם מרוויחים נפל עליהם מהשמים. הם כוח קנייה משמעותי באילת. זה יהיה כמו מה שקרה כשהגנאים עזבו את העיר לפני שמונה שנים - ביום אחד עזבו אלפי אנשים, ופתאום היתה פה שממה".

יבוא מישהו במקומם, כמו שהחליפו את הגנאים.

"ומה היה אז? במקום הגנאים הביאו עובדים מסרי לנקה ומהודו וחברות הקבלן עשו קופה. כל אחד צריך לגלגל ז'יטון בקזינו העולמי שנקרא עבודה זרה. מבחינתי, כנהג מונית, הם בסדר גמור. אין בהם יותר מדי שיכורים. הם לא מתווכחים על התשלום במונית".

גם שוק הנדל"ן האילתי נהנה מנוכחות הזרים. "יש מהם הרבה פרנסה גם למתווכים", אומר מתווך המסרב להזדהות. "כולם מתפרנסים מהם. הם משלמים בזמן ולא מתווכחים על דמי התיווך, כי הם יודעים שאם הם לא ישלמו לא תהיה להם דירה. אתר האינטרנט יד2 שבר למתווכים את השוק, אבל הסודנים לא מתעסקים עם יד2, כי דוחים אותם בטלפון כשהם מתקשרים דרכו לבעלי דירות".

מי משכיר להם דירות?

"בעיקר בעלי דירות מהצפון שלא אכפת להם להשכיר להם. השכנים שלהם שונאים את זה".

למה? זה לא שקודם השכונות האלה היו כפר שמריהו.

"כי הם באים בחמולות, ופתאום יש כמה מהם שעומדים בחוץ כל הזמן. לא נעים להיכנס לדירה כשיש לך ארבעה סודנים שעומדים בכניסה. אבל אם לא הם - אלה היו דירות רפאים".

חלק מהם מצליחים לשפר דיור, לעבור לשכונות טובות יותר?

"יש כאלה שגרים גם ברובע דקל וברובע א', זה קצת יותר טוב. חלק מהם פתחו חנויות או מספרות, והם יושבים טוב יותר ממני וממך".

אז מה לדעתך הפתרון לבעיה שלהם?

"אין יותר מדי מה לעשות אתם. רק לפזר אותם בכל הארץ, שלא יהיו בעיר אחת. אי אפשר להחזיר אותם לאריתראה. פה הם יישארו".

"עדיף לדאוג לפלסטינים"

אילת היא עיר מקלט מטבעה, ורחובותיה רגילים למחפשי מפלט למיניהם: תיירים אירופאים שלא מצאו את הדרך החוצה ממנה וישראלים לא נורמטיביים שמחפשים אלטרנטיבה לחיים במרכז הם מחזה נפוץ בה. לא תמיד זה מבטיח סובלנות כלפי עובדים זרים.

הישראלים האילתים מעורבים ברגשותיהם כלפיהם. אחד הישראלים שאנחנו פוגשים בסינג סינג הוא אלן, שהגיע לישראל מדרום אפריקה, מתגורר בשכונה כבר 16 שנה ועובד כקברניט יאכטות. "אין לאריתראים ולסודנים מקום אחר להיות בו. ואנחנו קצת דואגים להם, כי בכל זאת יש פה משפחות חמודות, אנשים שקטים עם ילדים קטנים וחמודים שנולדו פה. אני לא בעד שהם יבואו, אבל כשהם פה צריך לטפל בהם בעדינות. כשמדברים אתם הם דווקא מקשיבים בסדר, אבל אף אחד לא מלמד אותם איך להתנהג. חבל שהעירייה לא לוקחת מישהו שידבר אתם".

איסמעיל, לעומתו, מתבטא בחריפות רבה. "לפני חמש שנים היו פה הודים. הם היו שקטים. עכשיו האריתראים פוגעים בעבודה שלנו. אני עובד ב–4,500 שקל בחודש. לפני חודש ביקשתי עוד 200 שקל, אמרו לי 'נביא שני אנשים במקומך'. צריך להחזיר אותם, כמו שעשו לפני חודש בסעודיה: תפסו אותם שותים יין ותוך חמש דקות הם לא היו שם".

ואלי שליים, הבעלים של משתלת התמרים, מכריז: "הם לא פליטים, אלא מחפשים רמת חיים גבוהה יותר. והם לא פראיירים. יש להם דרישות. כשאני מעסיק אותם הם מפסיקים אחרי שעתיים ואומרים 'תביא אוכל'. אני דובר ערבית ואני שומע את השיחות שלהם עם החברים בארץ שלהם. הם מזמינים אותם לבוא לפה".

מה עם הסיפורים שלהם על הבריחה? על הכליות שמכרו להם?

"הכל סיפורים. הם יודעים להסתדר ולשרוד. יש פה הרבה אריתראים שעושים ילדים כדי לקבל אזרחות".

הם לא זכאים לאזרחות גם אם יש להם ילדים.

"באמת? לי זה משתלם שהם פה. אני משלם להם 30 שקל לשעה ולא מחויב להם. גם לבתי המלון זה טוב. יש כבר בעלי מלונות ששלחו סודנים ואריתראים לקורסים של טבחות, וחוסכים ככה משכורת של ישראלי שמרוויח 9,000 שקל. כשאין עבודה הם שולחים אותם הביתה. כל היחס אליהם זה עבודה בעיניים של הממשלה. זה נוח לכלכלה שלנו שהם פה, הם מוציאים את הכסף שהם מרוויחים וצורכים פה. מחירי הדיור עלו בגללם, והאילתים הם אלה שמשכירים להם. יש פה בעלי דירות שלקחו דירות 3 חדרים, פיצלו אותן לשלוש יחידות דיור ומשכירים אותן ב–1,700 שקל. מצד שני זו בעיה למי שגר פה: ב–16:00 אתה כבר רואה אותם עם בירות. אני לא מבין למה לא מביאים לפה סינים, אותם הרי מעניין רק לעבוד.

"בסופו של דבר המדינה הזו גזענית. איפה הם נופלים? בשכונות של המזרחים. אני טוב לי, אני חי בווילה, יש לי מכונית. אבל מי שסובל בסוף זה העם שצריך להתמודד אתם. והבעיה הזו תישאר אתנו עוד עשרות שנים".

אז מה צריך לעשות?

"אם רוצים לחזק את השלום, שייתנו לפלסטינים אישורי עבודה במקומם. איזה מחויבות יש לנו לאפריקה? אני רוצה לפתור את הבעיות במקום שלי. הפליטים האלה זו לא בעיה שלנו. בסוף תהיה אינתיפאדה שלישית כי אין לפלסטינים עבודה, ומצד שני פה יהיה כמו בצרפת, עם הפגנות ושריפות של הזרים. יש למדינה הזו כל כך הרבה בעיות, והכל נופל על האזרח הקטן".

תגובת שגרירות אריתראה טרם התקבלה.

 

http://www.themarker.com/markerweek/1.2213260