ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

צעירים

"אני מרגיש שאחרי כל השנים שהמדינה הלכה לקראתי, פשוט הצילה אותי ונתנה לי חיים חדשים. אני חייב ומאד רוצה לתרום כפי יכולתי" (ב', צעיר המשתתף בפרויקט)

בישראל חיים על פי ההערכות כ-500 צעירים אשר הגיעו לישראל כקטינים בלתי מלווים - כלומר, קטינים שחצו את הגבול בגפם ללא אפוטרופוס. חלקם יתומים, חלקם איבדו את הוריהם במהלך נתיב הבריחה, לחלקם יש בני משפחה בארץ המוצא אך הם אינם יכולים לשוב אליה. רבים מאותם קטינים בלתי מלווים שולבו לאחר שהייה במעצר, לעתים ממושך, במסגרות פנימיתיות ברחבי הארץ.

עם סיום לימודיהם בפנימייה, כשחבריהם מקבלים צו גיוס, מתגייסים או עושים שירות לאומי - הם מוצאים עצמם ללא מעמד, ללא רישיון עבודה, כאשר מרבית האפשרויות העומדות לחבריהם הישראלים חסומות בפניהם. לאחר שהתבגרו כישראלים לכל דבר, הם הופכים ברגע אחד ל"מסתננים" לא רצויים.

בואו להכיר את ארבאב, יונס ובריק ולשמוע על חלומותיהם

תקופה זו בחיים, הקשה לכל מתבגר, קשה לאין שיעור עבור אותם צעירים. בהיעדר עורף משפחתי, חברתי או קהילתי ובהעדר מעמד ברור, עליהם להתמודד עם שאלות זהות ועם עתיד מעורפל שאין להם כמעט שליטה בו. 

רבים מהצעירים מרגישים שייכים לחברה הישראלית ורוצים לתרום ולהשיב טובה לחברה שנתנה להם בית ומקלט. הם רוצים להתגייס לצה"ל, לשרת בצבא או למסלולי שירות לאומי-אזרחי. בין השנים 2016-2015 שירתו 15 צעירים במסגרות של שירות לאומי, בהן התנדבו עם קשישים, בני נוער בסיכון ועם תלמידי החינוך המיוחד.  

היכנסו לקריאה על הפרויקט המיוחד שלנו - "מעניקים לצעירים חיים"

מטרת פרויקט הליווי היא איתור של אותם צעירים, בירור צרכיו הייחודיים של כל אחד מהם ואיתור מענים, כמו גם קידום זכויות עבור קבוצה ייחודית זו מקרב מבקשי המקלט. הפרויקט משותף לא.ס.ף ולמרכז הישראלי להגירה בינלאומית ולקליטהCIMI.

צפו: הפליטים שרוצים להתגייס ולשרת בצה"ל: