ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

צוות מקצועי המליץ על טיפול בקהילה למבקשות מקלט מוכות - הרווחה לא יישמה

תאריך: 23.12.18 מקור: הארץ, לי ירון

צוות מקצועי של משרד הרווחה הודה כי הטיפול במבקשות מקלט נפגעות אלימות במקלטים לנשים מוכות אינו מספק, והמליץ לטפל בהן גם בקהילה, אך ההמלצה לא יושמה. כך לפי מסמכים שהגיעו לידי "הארץ". אנשי מקצוע במשרד הרווחה אמרו שבהוראת "גורמים משפטיים" המדיניות שלהם היא לסייע למבקשי מקלט רק במקרים שהם בסכנת חיים — וכי במקרים אלה הטיפול בהם הוא במסגרות חוץ ביתיות, כמו מקלטים לנשים מוכות.

הצוות המליץ על טיפול בקהילה לאוכלוסיות פגיעות נוספות בקרב מבקשי המקלט— כמו מוגבלי ניידות — אך גם המלצות אלה לא יושמו מנימוקים דומים. זאת על אף שהטיפול בקהילה זול יותר מהטיפול במוסד, וניתן לטפל באמצעותו ביותר אנשים. לשם השוואה, עלות שהייה של חודש במקלט לנשים מוכות יכולה להגיע ל-20 אלף שקל — כאשר הטיפול בקהילה עומד על פחות מ-2,000 שקלים.

"מתן שירותים של תמיכה וליווי בקהילה, עשוי לחסוך את הצורך בנקיטת צעדים דרסטיים כגון הוצאת האישה הנפגעת למקלט על כל המשתמע מכך", כתבו בפברואר 2017 בכירי משרד הרווחה במסמך רשמי המפרט את "הצעת מדיניות משרד הרווחה בטיפול בזרים בגירים שאינם בני־הרחקה". הבכירים המליצו גם על מתן תוספת תקציבית עבור הפעלת עובדים סוציאלים דוברי שפתן של מבקשות המקלט. במשרד הרווחה העריכו את עלות הטיפול ב-100 עד 120 נשים בכ-720 אלף שקלים.

לשם השוואה, נשים ישראליות מקבלות ממשרד הרווחה הן טיפול בקהילה והן טיפול במקלטים. ישנם למעלה מ-110 מרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה בקהילה, העוסקים באבחון והערכת מסוכנות, בניית דרכי הגנה, טיפול ושיקום במשפחות במעגל האלימות לנשים גברים וילדים, פוגעים ונפגעים.

בנוגע לאנשים עם נכויות פיזיות הצוות המליץ, בין היתר, לשלב את מבקשי המקלט בתוכניות יומיות של תעסוקה מוגנת או מרכזי יום. המלצה זו לא יושמה, אף שכל מסגרת חוץ ביתית אינה מתאימה למבקשי מקלט בעלי מוגבלות המוגדרת בינונית ומעלה. המלצה נוספת שלא יושמה הצוות המליץ גם להקים "בתים משותפים בקהילה" עבור דרי רחוב, שבהם יוכלו לאכול ולנוח.
 

"מת מכאבים"

הצוות התכנס בעקבות דו"ח מבקר המדינה משנת 2014 שביקר בחריפות את משרד הרווחה על היעדר מענים לאוכלוסיות הפגיעות במיוחד מקרב מבקשי המקלט. יישום כל המלצות הצוות אמור היה להביא לטיפול בכ-2,100 מבקשי מקלט – בעלות שהוערכה ב-40 מיליון שקלים.

בסוף 2017 התקבלו מהאוצר 10 מיליון שקלים לצורך יישום חלקי של ההמלצות. עם זאת, ברווחה ניצלו אותו רק למענים חוץ־ביתיים. ביום שישי נחשף ב"הארץ" כי גם התקציב שהוקצה למענים אלה לא נוצל במלואו וכי רק 28 מבקשי קיבלו טיפול.

"האופן שבו הוחלט לנצל את התקציב — רובו ככולו הפניה למסגרות חוץ־ביתיות — בעייתי ביותר. מרבית המענים הנדרשים לאוכלוסיות המוחלשות מקרב מבקשי המקלט הם מענים של טיפול בקהילה ולא טיפול בהשמת חוץ כפי שמציע משרד הרווחה", אמרה עו"ד מיכל פינצ'וק מנכ"לית, מנכ"לית ארגון א.ס.ף, "מענים במסגרת הקהילה, עשויים במקרים רבים לייתר את הצורך במענים חוץ־ביתיים. גם בהתייחס לפן התקציבי, בהתחשב במגבלות התקציב שהועבר, ניתן יהיה לספק מענים רבים יותר במסגרת הקהילה מאשר מענים חוץ־ביתיים".

"בנוגע לנשים הסובלות מאלימות במשפחה", הוסיפה פינצ'וק, "החוכמה אינה להוציא את האישה וילדיה מהבית כאשר האלימות מכה אלא להקדים ולתת טיפול מונגש שפתית בקהילה לבני הזוג. למרות ההסכמה בקרב הצוות המקצועי במשרד הרווחה ועל אף ההיגיון הכלכלי הברור, מעדיף משרד הרווחה שלא לתת שירותים בקהילה".

עד כה, למרות שני דו"חות ביקורתיים של מבקר המדינה, הממשלה טרם גיבשה מדיניות בדבר הטיפול בזרים שאינם בני־הרחקה. בימים אלה הנושא נידון בבג"ץ במסגרת עתירה של שהגיש ארגון א.ס.ף.

אחד מהפונים הזקוקים לסיוע בקהילה הוא ס', מבקש מקלט מסודאן בן 33. הוא נפצע ברגליו לפני כשנתיים, ונאמר לו שהוא זקוק לניתוח. הוא הוציא את כל כספו - 6,700 שקל על ניתוח במזרח ירושלים, שם הרפואה זולה יותר. אך הניתוח רק החמיר את מצבו. הוא זקוק לניתוח נוסף כדי שיוכל לעבוד, אך כל עוד אינו עובד אין בידו כיצד לממן ניתוח כזה. "אני במלכוד שאין לי יציאה ממנו", אמר ל"הארץ".

ס' מתגורר אצל מכר באשקלון שתומך בו כלכלית, אך זה אינו יכול לסייע לו עוד וכבר כמה חודשים שהוא חי בחשש כי ייפלט לרחוב. בא.ס.ף פנו לרווחה שוב ושוב על מנת שישולב במסגרת שיקומית תעסוקתית, אך לא זכו למענה. "חבר עוזר לי וביקש הרבה כסף מאנשים בשביל לעזור לי ועכשיו הם רוצים את הכסף בחזרה. הוא חשב שאעשה את הניתוח ואחזור לעבוד אבל זה לא קרה. גם לו קשה כלכלית. אני מת מכאבים, נגמרו לי התרופות ואין לי כסף לכלום. אני רק רוצה עבודה בישיבה שאני אוכל להחזיר לאנשים ולקנות תרופות, רק לחסוך לעוד ניתוח שעולה באיכילוב 19 אלף שקל. זה הכל".