ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

פתח תקוה היתה לפתח שנאה

תאריך: 4.3.17 מקור: הארץ

ההנהגה המקומית בישראל נהפכת לביצה גזענית, המצמיחה את פטריות השנאה הרעילות ביותר הגדלות בחברה הישראלית. ראשי ערים ורבנים פועלים בראש חוצות נגד מבקשי מקלט חסרי אונים או פלסטינים ישראלים, המתגוררים בתחומי האחריות של הרשות המקומית שבראשה הם עומדים. לא אחת הם משתמשים בשפת הביבים של הגזענות בגרסתה הדוחה ביותר, זו ששלטה בחלקים מאירופה במאות ה–19 וה–20.

דוגמאות לא חסרות. הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של העיר צפת (עובד מדינה, כידוע), התבטא נגד נוכחות ערבים בעירו, קרא לא להשכיר או למכור דירות לגויים ותמך בגלוי בטרנספר. החרו החזיקו אחריו עוד עשרות רבני ערים. ברם, אם את עמדות הרבנים האלה, שרבים מהם מזוהים עם החוגים הגזעניים והאלימים ביותר בשטחים, ניתן להבין בהתחשב בסחי הגזעני שבו שקוע הזרם הדתי הזה עד צוואר — הרי שהגישות הגזעניות המאפיינות חלק מראשי הרשויות המקומיות בישראל מצריכות הסבר נוסף.

ב–2006 אמר ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, שלימים הורשע בלקיחת שוחד, כי לא יאפשר לנוצרים להדליק את עץ חג המולד בנצרת עילית, לא יבנה בית ספר לערבים בעיר ולא יקים בה מסגד, זאת אף שכ–20% מתושבי העיר הם ערבים. ב–2010 ישבה במועצת העיר כרמיאל סיעה בשם "הבית שלי", שבראשה עמד סגן ראש העיר, אורן מילשטיין. הסיעה התמודדה בבחירות תחת הקריאה להגן על צביונה היהודי של כרמיאל, שאוכלוסייתה הפלסטינית גדלה משנה לשנה בשל מצוקת הדיור ביישובים הערביים הסובבים את העיר. במסגרת ניסיונותיו של אותו מילשטיין לשמור על כרמיאל "ערב־ריין" הוא יזם מלשינון אינטרנטי, שבו יכלו תושבי העיר לדווח על שכנים המשכירים או מוכרים דירות לערבים.

בנובמבר 2014 פנה מ"מ וסגן ראש העיר ירושלים יוסף דייטש לחברת "אגד" בבירה, בדרישה לפטר עשרות נהגים ערבים העובדים בשורותיה, מכיוון שהם הכריזו על שלושה ימי שביתה ואבל בעקבות מותו הטרגי של הנהג יוסף ראמוני. לטענתו, הנהגים הערבים מהווים סכנה ביטחונית. ראש העיר, ניר ברקת, הצהיר כי פינוי עמונה יגרור הריסת מבנים לא חוקיים בירושלים. צריך להיות דין אחד ליהודים ולערבים, הודיע. הוא לא טרח להסביר מה הקשר — המוניציפלי או הענייני — בין פורעי החוק בעמונה לתושבי עיסאוויה, אבל להשתלח ולהסית נגד הפלסטינים זה ה"בון טון" של ההנהגה המקומית בישראל, וזה בהחלט לא יזיק לו במרכז הליכוד.

ואולם, יותר מכולם הגדיל לאחרונה לעשות עסקן פרובינציאלי גזעני, מלך בעירו, ראש העיר פתח תקוה, יצחק ברוורמן. בספטמבר 2015 דרש ברוורמן משר הפנים למנוע כניסת סודאנים ואריתראים לעירו. בינואר השנה איים כי ייקח את החוק לידיים וימנע את כניסתם בטענה שתושבי העיר מאבדים את סבלנותם לנוכח אזלת ידם של גורמי אכיפת החוק. הוא סירב לרשום למערכת החינוך בעיר ילדים ממוצא אתיופי וילדים של מבקשי מקלט מאפריקה, ולפני כשבועיים צוטט כמי שאמר בפגישה עם ועד ההורים בעירו: "אתה עובר בכיכר המייסדים, אתה רואה חבר'ה שחורים שותים בירה. לא נעים".

ברוורמן פשוט שונא כושים, אבל גם התושבים שנכחו בפגישה עמו לא התקוממו על דברי השטנה הגזעניים של ראש העיר שלהם. לפיכך התחיל ברוורמן לנקוט צעדים של ממש. עיריית פתח תקוה הורתה לנתק את החשמל לעשרות משפחות של פליטים, בהן משפחות המטופלות בילדים ובתינוקות בני יומם, והשאירה אותם באמצע פברואר בלי יכולת לחמם את דירתם או לבשל.

אני משוכנע שברוורמן לא שמע מימיו על ד"ר פרדריך קרבס, מי שהיה ראש העיר פרנקפורט ב–1933–1945. ב–1933 פנו אליו תושבים בבקשה לסלק קבוצת צוענים, שתוארו כ"מלוכלכים, ילדיהם מוזנחים, סוסים, כלבים, קופים וכיוצא באלה מתרוצצים כאן... קרונות של צוענים ניצבים כאן ומכאיבים ישירות לעיניו של המבקר בפרבר היפה של פרנקפורט". תושבי הפרבר ידעו, שהם יכולים להצטייר כחסרי לב. כמו ברוורמן, גם הם טענו כי "יש אלפי מקומות מסביב לפרנקפורט שבהם לא ניצב אף קרון של צועני. למה רק אנחנו נפגעים בגוף ובנפש?"

ואולם, אפילו קרבס, איש המפלגה הנאצית, הבין כי אינו יכול להיענות לבקשה הזאת, והעביר את פניית התושבים לממונה האזורי של המפלגה הנאצית. ברוורמן לעומתו לא נזקק כלל לאישור. כשהוא רכוב על הרתיעה של התושבים מהפליטים האפריקאים ועל גזענותו — הוא הופך את פתח תקוה לעיר פרימיטיבית, שונאת זרים.

יש כמובן דוגמאות למנהיגות קהילתית יהודית אחרת. לפני כמה ימים התייצב הרב שמולי ינקלוביץ' מאריזונה מול המצלמות, עטוף בטלית, והודיע כי הוא וקהילתו יכינו מקומות מקלט בבתי כנסת ובמרכזים קהילתיים יהודיים לפליטים חסרי מסמכים, הנרדפים על ידי ממשל טראמפ. הוא לא היסס לומר, כי זוהי חובתו כיהודי הזוכר איך בני עמו חיפשו מקומות מקלט כאשר גורשו מאירופה וכמעט כל השערים נסגרו בפניהם. מדוע אם כן נהפכו הלאומיות והריבונות היהודית למפלצת הדורסת את החמלה האנושית ואת הזיכרון ההיסטורי היהודי? מדוע יהודי ארה"ב מוציאים מתוכם את הרב ינקלוביץ', ומדינת ישראל גזענים חשוכים כרב שמואל אליהו וכברוורמן?

פרופ' בלטמן הוא היסטוריון באוניברסיטה העברית

http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.3902223