ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

פליטים שגורשו עדיין ממתינים לכספם

צילום: א.ס.ף
תאריך: 21.6.13 מקור: יובל גורן, nrg מעריב

שנה עברה מאז הגירוש לדרום סודן, ופליטים עדיין מחכים לשכר שהמעסיקים בישראל חייבים להם. יום הפליט הבינלאומי צוין אתמול (ה') ברחבי העולם, וגם בישראל התאספו פליטים רבים וארגונים למען זכויות אדם וסיוע לזרים להפנינג שהתקיים בגן החשמל בתל-אביב בסימן העלאת המודעות לנושא זכויות הפליטים וכליאתם בבתי הכלא בישראל.


לצד המאבק על זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט השוהים בישראל, מעדויות שהגיעו לידי מעריב עולה כי כשנה לאחר גירוש כאלף פליטים מדרום סודן חזרה לארצם, רבים מהם עדיין ממתינים לכספים, לעתים עשרות אלפי שקלים, שמעסיקיהם בארץ לא שילמו להם טרם עזיבתם. 

מבצע הגירוש של הנתינים מדרום סודן, שזכה לכינוי "חוזרים הביתה", התקיים ביוני אשתקד. בתוך מספר ימים מרגע הודעת שר הפנים דאז אלי ישי, התייצבו רבים מהדרום סודנים בלשכות רשות ההגירה בתל אביב, בערד ובאילת. מי שלא עשה זאת נעצר על ידי רשות ההגירה, ולאחר מספר ימי מעצר הועלה על מטוס לדרום סודן. 

מתקשים לרכוש תרופות או מזון בסיסי

בארגון "קו לעובד", הפועל להשגת זכויות עובדים ומסייע רבות הן לישראלים והן לזרים, התקבלו כבר אז פניות מפליטים שחששו כי מעסיקים לא ישלמו להם את משכורותיהם האחרונות, ובמקרים חמורים יותר - חובות שמגיעים להם לאחר מספר שנות עבודה, ובכלל זה פיצויי פיטורים ופנסיה. במהרה התברר כי חששותיהם התאמתו. ניסיונותיהם של רבים מהם לפנות למעסיקים ברגע האחרון לפני הגירוש נתקלו בסירוב מצד המעסיקים, ובהם חברות כוח אדם, בעלי מפעלים, קבלני בניין ובעלי מסעדות - והם נאלצו לעלות על המטוסים כמעט מחוסרי כל. מאז מנסים בארגון לפעול מול מעסיקים שחייבים עדיין כספים לפליטים שגורשו. ואולם, בהיעדר אכיפה קשה להתמודד עם מעסיק שניצל את המצב לרעה. 

אחד מאלו שנאלצו לוותר על כספם הוא מוזס גדיה (35), שהתגורר באילת במשך ארבע שנים ועבד בחברת אלקטרוניקה בעיר. בעקבות פנייתו ל"קו לעובד", עוד בטרם גורש עם משפחתו, הוגשה תביעה בשמו נגד המעסיק, שכלל לא התייצב לדיונים. בהיעדרו קבע בית המשפט כי עליו לשלם לגדיה כ-41 אלף שקלים.לדברי נעה קאופמן מ"קו לעובד", כל ניסיונותיו של גדיה ליישם את פסק הדין ולקבל את הכסף שמגיע לו מהמעסיק עלו בתוהו, והוא נאלץ לעלות על המטוס לדרום סודן ולהותיר את כספו מאחור. 

בביקור של שתי נציגות מארגון א.ס.ף בדרום סודן לפני מספר חודשים הן הגיעו לגדיה, ומצאו אותו במצב קשה מאוד, רזה וחולה. לדבריו, מאז שחזר לארצו הוא מתקשה לרכוש תרופות או מזון בסיסי. גדיה שומר על פסק הדין גם בבקתה שבה הוא מתגורר כעת, אולם הוא חושש כי הנייר שעליו נכתב פסק הדין הוא הדבר היחיד שיישאר בידיו. 

במקרה אחר סייעו ב"קו לעובד" לתמבור. הוא היה בין הדרום-סודנים הראשונים שהגיעו לישראל, ובשנים 2007 עד 2012 עבד בבית קפה בתל אביב. בעדות מוקדמת טען כי המעסיק חייב לו כסף רב על עבודתו, ובאמצעות עורך דין פרטי נפתח בשמו הליך משפטי נגד בית הקפה. 

לפני מספר חודשים, עוד לפני שתביעתו הובאה להכרעת שופט, התברר ל"קו לעובד" כי תמבור נרצח בסמוך לבקתה שבה התגורר בדרום סודן. אשתו וילדיו ממשיכים להמתין לכסף שמגיע לו, אולם ב"קו לעובד" טוענים כי בעל בית הקפה מנסה כעת להתחמק מתשלום החובות בשל מותו של הפליט.