ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

עיריית פתח תקוה מתנה רישום של ילדי מבקשי מקלט למוסדות חינוך בצילום דירותיהם

תאריך: 20.8.19 מקור: הארץ, לי ירון

עיריית פתח תקוה מחייבת מבקשי מקלט שרוצים לרשום את ילדיהם למוסדות חינוך בעיר, להכניס עובדי עירייה לדירותיהם ולצלם אותן. לפי העירייה, דרישה זו נעשית כדי לוודא שהמבקשים הם תושבי העיר. האגודה לזכויות האזרח והקליניקה למשפט ולמדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה פנו היום (שלישי) לראש העיר, רמי גרינברג, בדרישה שיורה לעובדי העירייה לחדול מנוהל זה. לפי המכתב, העירייה דרשה להיכנס לבתיהם של עשרות מבקשי מקלט ולצלם אותם מבפנים. מעיריית פתח תקוה נמסר כי "בדיקות אלו נעשות באופן גורף ללא קשר לגופו של אדם, ועל פי החוק".

באחד המקרים שמצוינים במכתב, כשמבקש מקלט התנגד לצילום עובדי העירייה בביתו, הם השיבו לו כי הסירוב יגרום לכך שילדיו לא ישובצו במערכת החינוך בעיר. במקרה אחר, מבקש מקלט אמר לנציג העירייה כי הוא ואשתו עובדים במהלך השבוע, ולכן הוא יכול לתאם את הביקור ליום שישי. בתגובה, הנציג אמר לו כי הוא מבין מכך שהוא לא מתגורר בדירה. במקרה נוסף, נציג עירייה התקשר למבקשי מקלט כאשר היה כבר מתחת לביתם ודרש מהם להכניסו לדירה.

עו"ד טל חסין, מהאגודה לזכויות האזרח, כתבה בפנייה: "בדיקה פרטנית של עשרות בני אדם, אשר נמנים כולם על אוכלוסייה ייחודית במוצאה ובצבע עורה, וצילום דירותיהם, לכאורה כתנאי לרישום, מצביעות על כך כי שוב מנסה העירייה להתנכל למבקשי המקלט החיים בעיר ולמנוע את שיבוץ ילדיהם למוסדות החינוך, בניסיון לגרום להם לעזבה... כך נראית גזענות".

בחודש שעבר קיבל בית המשפט המחוזי עתירה שהוגשה נגד עיריית פתח תקוה על סירובה לרשום 129 ילדים של מבקשי מקלט למוסדות החינוך בעיר. בית המשפט הורה לרשום את הילדים לבתי ספר ולגנים אינטגרטיביים. השופטים אף תקפו את הפרקטיקה הנהוגה בפתח תקוה לבצע הפרדה בגנים בין ילדי מבקשי המקלט לילדים ישראלים. במכתב ששלחה היום עו"ד חסין היא דרשה שהעירייה תשלח עוד השבוע לילדי מבקשי המקלט הודעות שיבוץ לבתי ספר ולגנים בעיר, בהתאם לפסק הדין.

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "עיריית פ"ת מכבדת את פסקי בית המשפט שהיו בנושא ופועלת על פי חוק. כפי שמקובל בכל רשות, גם עיריית פ"ת קולטת אל מוסדות החינוך שלה את תושביה לפי הקריטריונים של משרד החינוך. לצד זאת, וכדי לוודא כי המבקשים להיקלט במוסדות החינוך בעיר הם אכן תושבי פ"ת, לעיתים מבצעת הרשות גם בדיקות. יש לציין כי בדיקות אלו נעשות באופן גורף ללא קשר לגופו של אדם וכן על פי החוק".

אלו לא הפעמים הראשונות שעיריית פתח תקוה מבקשת למנוע לכאורה ממבקשי המקלט בעיר לרשום את ילדיהם למוסדות החינוך שבשטחה. ב-2016 בית המשפט אילץ את העירייה לרשום ילדים של מבקשי מקלט לגנים בעיר. העירייה פועלת במישורים נוספים כדי להרחיק מבקשי מקלט משטחה - בתחילת השנה ביקש ראש העיר להקים "מלשינון" במוקד העירוני, שתושבים ידווחו לו על מבקשי מקלט בסביבת מגוריהם לצורך גירושם. בפברואר 2017  העירייה ניתקה דירות בהן התגוררו מבקשי מקלט ממים וחשמל. במארס באותה השנה ועדת ערר ביטלה את החלטת העירייה לעשות כן.
 

https://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.7725420