ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

סער בדרום ת"א: "נחזיר המסתננים למחוזותיהם"

תאריך: 10.4.13 מקור: בועז פיילר, ynet

"הבעיה הזו היא אחת הבעיות הקשות, הרגישות והטעונות שמתמודדת איתם החברה הישראלית", כך אמר הערב (יום ג') שר הפנים החדש תל-אביב. השר סער הגיע לאזור כדי לבחון מקרוב את בעיית הפליטים והמסתננים באזור. תושבים משכונות בדרום העיר מחו בפני השר על מצבם. אחת מהם פנתה לעברו ואמרה: "אנשים כאן חיים בטרור".

מאי גולן, פעילת הימין הקיצוני שנולדה באזור התחנה המרכזית ומתגוררת בו, בכתה מול השר סער ואמרה לו: "אתמול היה יום השואה, אבל אתה חייב להבין שאנחנו חיים כאן בגטו. אין לי ולאנשים שגרים כאן חיים".

באהר אדם, פליט מדרפור, פנה לשר סער ואמר כי "אני קורבן של הרדיפה והאלימות בדרפור, הגעתי לכאן כמבקש מקלט. גם לי אכפת וקשה מהסבל של התושבים הישראלים בשכונות ואנו מבינים אותם. אבל לא הגעתי כאן כדי להרע לאיש, אנו רק מבקשים הכרה במעמד שלנו. ברגע שיהיה מצב של שלום וביטחון בחבל דרפור, נשוב לשם מיד".

אדם סיפר עוד כי "כשמתרחש פשע בשכונה, קשה לנו לסבול זאת בדיוק כמו לתושבים. גם אנו הפליטים, כולנו קורבנות של אלימות. אנו כולנו נגד כל סוג של אלימות. מה שאנחנו והתושבים באמת צריכים זה הסדרה של המצב, כי שתי האוכלוסיות – גם התושבים וגם הפליטים - תחת חסותה של ממשלת ישראל. אנחנו יודעים מה גדעון סער עשה בחינוך ואנו מקווים שגם כאן הוא יחולל שינוי ככה שלא יהיו אנשים עצבנים ברחובות".

הסיור בשכונות הדרום נערך תחת אבטחה כבדה של שוטרים ואנשי מג"ב. "אין אדם שראוי לחיות בתנאים כאלה", אמר סער לאחר שחזה במגורי המקומיים והאזרחים הזרים. בסוף הסיור אמר השר כי "אנחנו לא נבחנים במילים, ניבחן במעשים. מדיניות הממשלה היא לפעול להחזרת המסתננים הבלתי-חוקיים למחוזותיהם או למדינות שלישיות. הדבר צריך להתבצע בהתאם לחוק ולערכיה של מדינת ישראל. מדובר בבני אדם".

סער אמר עוד כי "קיימתי שורה של פגישות בנושא במהלך התקופה הקצרה שאני בתפקיד, גם עם היועץ המשפטי וגם עם גורמי המקצוע במשרד. רציתי להתרשם כחלק מתהליך הלימוד של הנושא גם בעיניי. הבעיה הזאת לא נוצרה ביום אחד ולא מומלץ ליצור את הרושם כאילו ניתן לפתור אותה ביום אחד ויש כאן מציאות שאיתה מתמודדים תושבי שכונות הדרום. יש לפעול לשינוי המצב, וזה מה שאני מתכוון לעשות".