ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

סודאן: הממשלה הקימה מחדש את מליציות הג'נג'וויד האלימות

תאריך: 25.6.14 מקור: הארץ

ממשלת סודאן הקימה מחדש את מיליציות הג'נג'וויד הידועות לשמצה, שהטילו במשך שנים את חתתם על אזור דרפור, כך דווח היום (רביעי) בניו יורק טיימס. המיליציות החדשות, הפועלות ככוח רשמי מטעם המדינה, הציתו באחרונה בקתות ותקפו אזרחים ברחבי המדינה. כך עולה מדו"ח חדש של ארגון Enough Project, הפועל בוושינגטון למניעת רצח עם בסודאן.

הדו"ח, שפורסם במלואו השבוע ומכיל תמונות לוויין של מאות בקתות שרופות, מכנה את המתרחש כחזרה על מעשי האלימות שפרצו בדרפור ב־2003, במהלכם זרעו אנשי המיליציה חורבן בכפרים של קבוצות אתניות מסוימות. ההבדל הפעם, טוענים מחברי הדו"ח, הוא שחלקה של הממשלה בליבוי מעשי האלימות אינו סוד, שכן אנשי המיליציה לובשים מדים רשמיים, נושאים את דגלי המדינה ואפילו מתרברבים במעשיהם בפייסבוק.

"ממשלת סודאן הסירה את עלה התאנה מאחוריו הסתתרה כשטענה שאנשי הג'נג'וואיד לא פועלים בהוראתה או נתונים לשליטתה", נאמר בדו"ח. "אחרי שנים שבהן ניסו לבדל עצמם מכוחות הטרור הללו, המשטר כבר לא טורח אפילו להכחיש את שותפותו עם פושעי המלחמה האלה".

לדברי מקורות באו"ם, אלפי חברי המיליציה המחודשת הקרויה הפעם "כוחות סיוע מהיר" צצו בדרפור אחרי פעולות אלימות במדינת מחוז שכנה. משימתם היתה אמורה להיות מאבק במורדים הדורשים אוטונומיה לחבלם, אבל על פי מקורות הן מחקו כפרים שלמים, אנסו נשים והרגו אזרחים. בחודש מארס האחרון ידוע כי הם שרפו מחנה עקורים מול עמדה של האו"ם. לגורמי האו"ם אין ספק שהמציתים של מחנה העקורים נמנו עם כוחות הממשלה.

לפי אנשי Enough Project, בראש המיליציות החדשות עומדים מפקדים בצבא סודאן וגורמים מרכזיים של מיליציות הג'נג'וויד. ג'נג'וואיד הוא השם שבו מכנים תושבי דרפור את אנשי המיליציה האחראים לכאורה למעשי הזוועה שנעשו באזור, ושבעטים הוגש כתב אישום נגד נשיא סודאן עומר חסן אל-באשיר בבית הדין הפלילי הבינלאומי.

מותחי הביקורת על הממשלה בחרטום אומרים שהיא מנסה שוב לדכא התקוממויות בהטלת המשימה על מיליציות מקומיות שחבריה לא נותנים את הדין על מעשיהם, ושבסופו של דבר לא ניתנים לריסון. ממשלת סודאן מכחישה את הדברים וטוענת שהמיליציות החדשות מורכבות מלוחמים פטריוטים הנאבקים נגד האיומים הרבים שיש על המדינה.

"טענות בית הדין הבינלאומי ו-Enough Project אינן נכונות ואינן מבוססות", אמר גמאל גוראיש, סגן שגריר סודאן בוושינגטון. "הם חיילים ממושמעים ומאורגנים מאוד", הוסיף. "בית הדין ו-Enough Project מציגים רק צד אחד של הסיפור".

כך או כך, התמונה העולה מסודאן נראית עגומה - המדינה איבדה 75% מהכנסותיה מנפט לאחר שדרום סודאן הכריזה על עצמאות ב־2011, האינפלציה גבוהה וערך המטבע שלה צונח. ברקע כלכלי שכזה, לא ברור איך הממשלה מצליחה לשלם את שכרם של אלפי המגויסים החדשים ולספק להם ג'יפים, רובים וציוד צבאי חדיש, אותם הם מצגים בגאווה בדף הפייסבוק הרשמי של הארגון. על פי הערכות שונות, הם זוכים לסיוע מאיראן.

במקביל פורסם היום דו"ח אחר של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל. הדו"ח חושף תמונות לווין של הפצצות חסרות הבחנה מהאוויר על אוכלוסייה אזרחית בסודאן. הדו"ח מתריע שממשלת סודאן, העומדת מאחורי ההתקפות, מבצעת פשעי מלחמה בדרום קורדופן, שכן הכישלון להבחין בין אזרחים ללוחמים הוא הפרת "עיקרון ההבחנה" הבסיסי במשפט ההומניטארי הבינלאומי. זהו פשע מלחמה לתקוף במכוון אזרחים או מטרות אזרחיות.

קורדופן היתה בעבר מחוז במרכז סודאן. ב-1994 היא חולקה לשלוש מדינות פדראליות - צפון, דרום ומערב קורדופן. ב-2005 מערב קורדופן חולקה בין הצפון לדרום במסגרת הסכמי השלום.

העימותים בדרום סודאן - שהחלו לפני שלוש שנים - התעצמו בעקבות מבצע צבאי חדש של הכוחות החמושים של סודן (SAF), שהחל ב-14 באפריל ונקרא "קיץ מכריע". תמונות לווין, שהגיעו לידי אמנסטי אינטרנשיונל במהלך אותה תקופה, מציעות עדות נוספת להפצצות חסרות הבחנה מהאוויר ותואמות לדיווחים על כך שבתים, שווקים, בתי חולים ובתי ספר הופצצו.

"הראיות שתועדו בתמונות אלו, שצולמו על פני תקופה ממושכת בחודש מאי, תואמות את הדיווחים הרבים מהשטח בנוגע להתקפות על אזורי אוכלוסיה אזרחית, שהינן לא רק הפרה ברורה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי, אלא גם עלולות להגיע לכדי פשע מלחמה", אמרה מישל קגרי, סגנית מנהל אזור מזרח אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

ההתעצמות האחרונה בלחימה בין הכוחות החמושים של סודן (SAF) לבין תנועת השחרור של העם הסודאני (SPLM-N) מלווה בהפצצות מתמשכות מהאוויר של הכוחות החמושים של סודן על אזורי אוכלוסייה אזרחית. ההפצצות נעשות לעיתים קרובות באמצעות כלי נשק בלתי מונחים כמו פצצות חבית, המגולגלות החוצה באופן ידני ממטוסים, ופצצות ברזל המשוגרות ממטוס בגובה רב, מה שגורם לנזק גדול במיוחד. תנועת השחרור של העם הסודני דיווחה שבחודש מאי בלבד 90 אלף בני אדם נעקרו מבתיהם בדרום קורדופן, והתווספו ל־800 אלף שנעקרו או נפגעו באזור מאז תחילת הסכסוך.

בין 15־22 במאי, פקחי זכויות אדם תיעדו למעלה מ-200 פצצות שהוטלו מעל העיירה טנגל, שבמחוז אום דוריין. על פי דיווחים, ב- 26 וב-28 במאי הוטלו 33 פצצות על העיר קאודה מבלי שהיתה שם נוכחות צבאית. הפצצות פגעו בבתים ובניינים רבים, ובכלל זה משרדה של עמותה מקומית. בתמונות הלווין של קאודה, שצולמו בין 20־31 במאי, ניתן לראות מכתשים וסימני שריפה המגיעים לקוטר של 20 מטר. באזור הדרומי המאוכלס ביותר של קאודה, נוצרו 17 מכתשים כאלו על פני תקופת תצפית של 11 יום.

החודשים מאי עד אוגוסט הם שיא עונת הנטיעות בדרום קורדופן. על ידי הגברת ההתקפות בתקופה זו (ובתקופת הקציר בהמשך השנה), הכוחות החמושים של סודן פוגעים ביכולתם של אנשים לעבד את שדותיהם. זה מוסיף למצב הקשה מלכתחילה של רעב באזור. במהלך שלוש השנים האחרונות, אמנסטי אינטרנשיונל תיעד דפוס של התקפות - הפצצות בלתי מובחנות, חסימת כל סיוע הומניטרי לאזרחים באזורים שבשליטת האופוזיציה ואלימות קשה.

"לאחר שלוש שנים של עימות, תושבי דרום קורדופן, שכבר נמצאים במצב פגיע ביותר לרעב ומחלות, עומדים בפני אסון הומניטרי נוסף" אמרה מישל קגרי, שהוסיפה כי אמנסטי אינטרנשיונל קורא לממשלת סודאן לחדול לאלתר מהתקפות קרקעיות והפצצות אוויריות חסרות הבחנה באזורי אוכלוסייה אזרחית ולהעניק בדחיפות גישה לארגונים הומניטריים. "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תבטיח שממשלת סודאן תחדול מהתקפותיה חסרות ההבחנה על אזורי אוכלוסיה אזרחית, שגורמות לסבל בקנה מידה עצום", היא קבעה.

http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/.premium-1.2359036