ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נשיא סודאן עומר אל-בשיר הודח לאחר 30 שנה; הצבא תפס את השלטון

תאריך: 11.4.19 מקור: אי-פי, ניו יורק טיימס ורויטרס, הארץ

נשיא סודאן עומר אל-בשיר הודח מתפקידו לאחר 30 שנה בשלטון, כך הודיע היום (חמישי) שר ההגנה של סודאן. לדבריו, אל-בשיר נעצר ו"הועבר למקום בטוח" והשלטון עבר לידי מועצה צבאית. עדי ראייה מסרו כי צבא סודאן הציב כוחות על דרכים מרכזיות ועל גשרים בבירה חרטום, וכי אזרחים בעיר צועקים "הוא נפל, ניצחנו".

בהודעה שמסר לאומה, שר ההגנה של סודאן הכריז על הפסקת אש במדינה ועל הקפאת החוקה. בנוסף, הוא אמר כי המרחב האווירי בסודאן ייסגר ל-24 השעות הקרובות ושמעברי הגבול ייסגרו עד להודעה החדשה. השר גם אמר כי בתום תקופת מעבר של שנתיים יתקיימו בחירות, והכריז על מצב חירום במדינה לשלושת החודשים הקרובים.

מוקדם יותר היום דווח כי אלפי בני אדם התאספו מחוץ למשרד ההגנה הסודאני, כשחלקם מסמנים תנועת ניצחון בידיהם. עוד דווח בתקשורת הערבית שבכירים במפלגת השלטון נעצרו.

תמונות שפורסמו ברשתות החברתיות הראו אלפי מפגינים, רובם צעירים, צועדים לעבר המפקדה הראשית של צבא סודאן בעיר הבירה בעודם צועקים "ציבור אחד, צבא אחד". המפגינים נשמעו קוראים להפלת המשטר, וחוזרים על סיסמה שנשמעה באביב הערבי בשנת 2011, שמעולם לא הגיע למדינה.

שלשום התעמתו כוחות הביטחון במדינה עם מפגינים רבים בחרטום. לפי שרה עבד-אלג'ליל, דוברת "התאחדות אנשי המקצוע של סודאן", ארגון גג שמאגד תחתיו איגודים מקצועיים, שבעה בני אדם נהרגו בהפגנות ביום שלישי. לפי ארגון רופאים לזכויות אדם, מאז פרוץ המחאה כוחות הביטחון הרגו לפחות 60 מפגינים; הממשלה דיווחה כי 31 בני אדם נהרגו, אך מספר ההרוגים לא עודכן מזה כמה שבועות.

בחודשים האחרונים התגברו ההפגנות נגד אל-בשיר, ואלפי מפגינים דרשו את התפטרותו של הנשיא. מובילי ההפגנות קראו להמונים להצטרף להפגנה מתמשכת המתקיימת בחרטום מאז סוף השבוע, ופרסמו הודעה לפיה הם מתכננים להישאר ברחובות עד ש"השלטון ייפול לחלוטין ושהכוח יועבר לממשלת מעבר אזרחית". המחאה נגד אל-בשיר הגיעה לשיאה בימים האחרונים, זמן קצר לאחר שנשיא אלג'יריה עבד אל-עזיז בוטפליקה הודיע על התפטרותו לאחר 20 שנה בשלטון, בעקבות שבועות שלהפגנות ענק נגדו.

המחאה בסוף השבוע נערכה ביום השנה ה-34 להפיכה שבה הודח הנשיא, ג'עפר אל-נומיירי, ללא שפיכות דמים. הצבא הדיח אז את הנשיא לאחר מחאה ציבורית נגדו, והעביר את השלטון תוך זמן קצר לממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. הממשל הצליח לשרוד שנים בודדות, עד להפיכה בשנת 1989 שהנהיג אל-בשיר, אז קצין בצבא, שכרת ברית עם גורמים איסלאמיים קיצונים.

אל-בשיר הוא המנהיג שהחזיק בזמן הרב ביותר בכיסא ההנהגה במדינה, מאז זכתה לעצמאותה ב–1956. לאורך שנות שלטונו הוא עמד מאחורי מקרי טבח בדארפור, בהרי נובה ובדרום סודאן, שם השליכו כוחותיו חביות נפץ ממטוסים על כפרים מרוחקים וגרמו למותם של מאות אלפי בני אדם. בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג האשים אותו ברצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בחבל דארפור בסודאן, אולם הימלטותו ממעצר הפכה לסמל לאוזלת היד של בית הדין בהאג. בשנות התשעים אירח אל-בשיר את אוסמה בן לאדן ודחף את ארצו לעבר בידוד בינלאומי ולחיים תחת סנקציות אמריקאיות.

 

https://www.haaretz.co.il/news/world/africa/1.7109427