ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נשיא סודאן נחת בדרום אפריקה; צו משפטי הוצא נגד עזיבתו

תאריך: 14.6.15 מקור: הארץ

בית משפט בדרום אפריקה הוציא בצהריים (ראשון) צו ביניים האוסר על נשיאסודאן, עומר אל־באשיר, לעזוב את המדינה. אל־באשיר, המבוקש מאז 2009 על ידי בית הדין הבינלאומי בגין פשעי מלחמה, רצח עם ופשעים נגד האנושות בדארפור, הגיע ליוהנסבורג על מנת להשתתף בכינוס מדינות האיחוד האפריקאי.

על פי הצו, באשיר לא יוכל לעזוב את גבולות דרום אפריקה עד שמיעת עתירה בבקשה להסגירו להאג, ומאחר שהדיון בעתירה נדחה למחר בבוקר ייאלץ הנשיא להישאר ללילה נוסף בדרום אפריקה מעבר למתוכנן.

את הבקשה הגיש ארגון משפטי דרום אפריקאי והיא אושרה על ידי שופט בית המשפט בפרטוריה, הנס פבריציוס. השופט פבריציוס, שגם דחה את קבלת ההחלטה הסופית עד מחר בבוקר, קרא לממשלת דרום אפריקה לנקוט צעדים הכרחיים כדי למנוע מבאשיר לעזוב את המדינה לפני שתפורסם ההחלטה בעניינו.

בסוף השבוע פנה בית הדין הבינלאומי לשלטונות דרום אפריקה לעצור את באשיר ולכבד את הצו המשפטי בעניינו. בשש השנים האחרונות, מאז הוגש נגדו כתב האישום, מקפיד באשיר לבקר אך ורק במדינות שאינן חתומות על אמנת רומא ולא הצטרפו לבית הדין הבינלאומי, בעיקר באפריקה ובמזרח התיכון. דרום אפריקה כן חתומה על האמנה ומכאן הניסיון לעצור אותו. במרכז כינוס 54 מדינות אפריקה צפויים לעמוד המשבר הפוליטי בבורונדי, המאבק בבוקו חראם ומשבר ההגירה בים התיכון. נציגים רשמיים של ממשלת דרום אפריקה קיבלו את באשיר עם נחיתתו ביוהנסבורג.

דובר מפלגת השלטון במדינה, הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC), אמר בתגובה לצו כי בית הדין בהאג הוא "אינו מועיל יותר למטרות שלשמן הוא נוסד". המפלגה קראה לבחון את כל התקנות של בית הדין הבינלאומית כדי לוודא שהן מיושמות על כל החברות באו"ם באופן שיבטיח משפט בינלאומי הוגן ועצמאי.

"דרום אפריקה מחויבת לעשות זאת. אם הממשלה תיכשל בכך ניתן יהיה להשוות אותה למשטרים אפריקאים אחרים שאינם מכבדים זכויות אדם. למעשה, זהו מבחן לדרום אפריקה", אמר עו"ד גבריאל שומבה לסוכנות הידיעות הצרפתית. אליס קפלר מארגון זכויות האדם Human Rights Watch אמרה עוד קודם להגעת באשיר כי "אם שלטונות דרום אפריקה יאפשרו את כניסתו מבלי לעצור אותו, יהיה הדבר כתם גדול על המוניטין שלה באכיפת הצדק במקרים של פשעים חמורים. המשמעות של המחויבות הדרום אפריקאית היא לשתף פעולה עם בקשת המעצר, ולא עם לוח הזמנים של נסיעותיו".

ב–2003 התקוממו תושבי חבל דארפור נגד האפליה וההזנחה מצד הממשל הסודאני. ההתקוממות שלוותה בפעילות מיליציות חמושות זכתה לתגובת ברזל מצדו של באשיר, צבא סודאן והמיליציות הנאמנות לו. לפי נתוני האו"ם, יותר מ–300 אלף בני אדם נהרגו באלימות בחבל ולפחות 2.5 מיליון נאלצו להימלט מבתיהם. ממשלת סודאן טוענת כי באלימות במערב המדינה נהרגו לא יותר מעשרת אלפים בני אדם.

בית הדין הבינלאומי החל לטפל לראשונה בעניינו של באשיר ב-2005. מאז התערערו מאוד יחסי האיחוד האפריקאי עם הגוף המשפטי הבינלאומי לנוכח בקשתו של הראשון להפסיק את תהליך העמדתם לדין של מנהיגים ביבשת. אל-באשיר, בן 71, עלה לשלטון בסודאן בהפיכה צבאית ב-1989 ומאז הוא מנהל במדינה שלטון יחיד. לפני כחודשיים ניצח פעם נוספת בבחירות אחרי שזכה ב-94% מהקולות.

http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/.premium-1.2659672