ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נציגי הקהילה האריתריאית בישראל: "אחד המגורשים נכלא ועובר עינויים"

צילום: אקטיבסטילס
תאריך: 28.7.13 מקור: אילן ליאור, הארץ

נציגי קהילת המהגרים מאריתריאה בישראל מוחים על הנוהל החדש המאפשר "חזרה מרצון" של אזרחי אריתריאה המוחזקים במתקני כליאה לארצם. בהתאם לנוהל, שאישר באחרונה היועץ המשפטי לממשלהיהודה וינשטייןחזרו לאריתריאה לפני שבועיים 14 אריתריאים שהיו כלואים בסהרונים. "זה קו אדום", אמר הבוקר (ראשון) אחד מנציגי הקהילה, דאוויט דמוז במסיבת עיתונאים ראשונה מסוגה שכינסו בשכונת שפירא בתל אביב נציגי הקהילה האריתראית. לדבריו, ממשלת ישראל מעמידה בסכנה את חייהם של המגורשים לאריתריאה.

"הם גורשו מהכלא בישראל, שם היו עצורים בלי תאריך שחרור ובלי לדעת מה יהיה איתם. בישראל החליטו לקרוא לזה חזרה מרצון – אבל זה לא נכון. כשאין אפשרות אחרת אין כזה דבר רצון ואין כזה דבר בחירה", אמר דמוז. "ממשלת ישראל ניצלה את המצב שלהם ועכשיו החיים שלהם בסכנה. אנחנו קוראים לממשלת ישראל להפסיק מיד את החזרת הפליטים לאריתריאה. ההחזרה הזו היא הסגרה של הפליטים לידי השלטון הדיקטטורי באריתריאה. ההחזרה הזו מסכנת את החיים שלהם", הדגיש. נציגי הקהילה שלחו הבוקר מכתב ברוח דומה לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

הבטום מהרי הציג במסיבת העיתונאים עדויות על גורלם של החוזרים לאריתריאה. לדבריו, אח של אחד המגורשים לאריתריאה סיפר כי הקשר עמו נותק. "המשפחה שלו ניסתה לבדוק עם הרשויות מה קרה לו אחרי שהוא נחת בשדה התעופה באסמרה, עיר הבירה של אריתריאה. מקורות בתוך הצבא האריתריאי אמרו למשפחה שהוא כלוא בבית מעצר בדרום אריתריאה ושהוא עובר עינויים ממש קשים", סיפר. "יש לנו פרטים נוספים על זה. לצערי אני לא יכול לספר לכם יותר מזה כי זה מסוכן לבן אדם ולמשפחתו".

מהרי סיפר כי נציגי הקהילה בישראל שוחחו עם אחד מ-14 האריתריאים ששבו לארצם לפני שבועיים במסגרת נוהל ה"חזרה מרצון". לטיסה התלווה שגריר אריתריאה בישראל, טספאמרים טקסטה. "השגריר אמר להם במהלך הטיסה 'ניתן לכם ארבעה חודשים של שקט ואחרי זה ניקח אתכם חזרה לצבא ויהיה לכם קשה שם'. למרות שהמגורשים פחדו מלתת לנו מידע דרך הטלפון, אחד מהם אמר לנו שהממשלה מתבוננת ועוקבת מקרוב על כולם". לדבריו, ההתנהלות הזאת אופיינית לשלטון באריתריאה: "הם יוצרים מספר מקרים חיוביים, בכדי לבטל דיווחים שליליים אחרים".

מהרי סיפר על מקרים נוספים שבהם נכלאו אריתריאים שנמלטו מארצם וגורשו אליה חזרה בידי השלטונות במצרים ובסודאן. "הגשת בקשת מקלט במדינה מחוץ לאריתריאה נחשבת לאקט של בגידה בממשלת אריתריאה, כך שכל אדם שמוחזר לאריתריאה נחשב בוגד ומטופל ביד קשה", אמר ומתח ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל: "בעשור האחרון כמעט ולא מתבצע גירוש לאריתריאה, במיוחד לא ממדינות מפותחות ודמוקרטיות. ברוב המדינות המערביות – בארצות הברית ובאירופה – מכירים בעובדה שאי אפשר לגרש אריתריאים למולדתם. ישראל לא מצליחה להבין את זה".

דמוז סיפר על המצב העכשווי באריתריאה. "עד היום באריתריאה אין חופש או זכויות לאזרחים, אין תקשורת חופשית, אין חופש ביטוי, אין חופש מצפון ,אין חופש דת, אין חופש תנועה יש מפלגה אחת ואסור להקים לה אופוזיציה. כל מי שחושב אחרת או אומר את הדעה שלו עוצרים אותו ומעלימים אותו. עיתונאים ופעילים פוליטיים נעצרים ונכלאים. המשפחות לא יודעת לאן לוקחים את האנשים ואם הם יחזרו יום אחד. כל אדם באריתריאה צריך להתגייס לצבא בלי לדעת מי ישתחרר. בצבא חיילים הם עבדים של השלטון. אם חייל או חיילת מדברים או שואלים שאלות לוקחים אותם לכלא".

הוא ביקש להעביר מסר לישראלים ובפרט לתושבי דרום תל אביב. "אנחנו לא באנו לישראל כדי להזיק לכם או כדי להרוס לכם את הבית, אנחנו לא אויבים שלכם. אנחנו שומעים את הצעקה והכאב של התושבים כאן – בשכונת שפירא, בשכונת התקווה ובנווה שאנן. אנחנו רואים את המצב כאן. אנחנו לא עיוורים. חשוב לנו שתדעו – המצב הקשה הזה לא באשמתנו. כולנו הגענו לדרום תל אביב אחרי ששחררו אותנו מהכלא בלי שום דבר – בלי אישור עבודה ובלי כלום. אנחנו מנסים להסתדר כמה שאפשר. לא באנו לישראל בשביל לחפש עבודה או כסף, לא באנו לישראל כדי להיות עשירים. ברחנו כדי להציל את החיים שלנו. אף אחד לא בוחר להיות במצב הזה, ולא בחרנו להיות פליטים".

את האצבע המאשימה הפנו נציגי הקהילה האריתריאית לממשלת ישראל. "הייתי אומר לתושבים פה שנצא נגד הממשלה ביחד. אנחנו סובלים והם גם סובלים בגלל הממשלה", אמר דמוז. "אנחנו קוראים לממשלת ישראל לבדוק את בקשת המקלט שלנו בצורה הוגנת. כל המדינות הדמוקרטיות בעולם מכירות בנו כפליטים. אנחנו רוצים מאוד לחזור לאריתריאה, אנחנו מתגעגעים למשפחות שלנו, לאדמה שלנו ולתרבות שלנו – אבל לגרש אותנו היום לאריתריאה זה לגזור עלינו גזר דין מוות. אנו מתחננים לממשלת ישראל – תני לנו הגנה".

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה מתגוררים היום בישראל כ-55 אלף מהגריםמאפריקה, מהם כ-36 אלף אזרחי אריתריאה. כ-2,000 מהגרים מאפריקה מוחזקים בבתי הכלא בישראל בהסתמך על "החוק למניעת הסתננות", המאפשר מעצר שלהם לשלוש שנים ללא משפט. החוק קובע כי ניתן לעצור את המהגרים בהתבסס על עבירת הכניסה לישראל בלי היתר. לחוק מצטרף "נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי", המאפשר כליאה של מהגרים מאפריקה שהיו חשודים בביצוע עבירה, על בסיס ראיות מנהליות בלבד, גם אם אינן מספיקות להעמדה לדין פלילי.

לכתבה: http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2082992