ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נציבות האו"ם לפליטים: עשרות מבקשי מקלט שגורשו מישראל סבלו מהתעללות

תאריך: 9.1.18 מקור: הארץ

נציבות האו"ם לפליטים קוראת לישראל להימנע מכוונתה לגרש אלפי מבקשי מקלט אריתראים וסודנים לאפריקה. בהודעה שפרסם מטה הנציבות בז'נבה היום (שלישי) תוארו ראיונות שקיימו אנשי הנציבות מבקשי מקלט אשר גורשו מישראל ועשו את דרכם לאירופה, ובהם תיארו את דרכם לאחר הגירוש.

צוות הנציבות ראיין 80 מבקשי מקלט, כולם גברים, שעשו את דרכם מאפריקה לאיטליה. המרואיינים חצו את הגבול לישראל דרך סיני, וחלקם העידו שנותרו להם בני משפחה בארץ. הראיונות נערכו בין נובמבר 2015 לדצמבר 2017. "לאחר שעזבו את ישראל נאלצו המרואיינים לצאת למסעות בני אלפי קילומטרים, העוברים דרך אזורי מלחמה ועימות בדרום סודאן, סודאן ולוב", נכתב בהודעת הנציבות. "במסעם מסכן החיים סבלו מהתעללות, עינויים וסחיטה".

"רוב המרואיינים הועברו מישראל למדינות אפריקאיות, לצד מענק של כ-3,500 דולר", נכתב בהודעה. "בהגיעם לארצות היעד גילו מצב חדש ושונה. הם לא זכו לתמיכה, מעבר לסידורי לינה בלילה הראשון שלהם במדינה החדשה. חלקם סיפרו שהרגישו לא בטוחים, דווקא בגלל סכומי הכסף הגדולים שהופקדו בידם". בנציבות הוסיפו שחלק מהמרואיינים סיפרו על חברים שלא שרדו את המסע.

בנציבות הביעו דאגה מתוכנית רשות האוכלוסין שנחשפה בתחילת החודש, שלפיה יופעלו פעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ולא יעשו זאת בתוך שלושה חודשים. "ההערכות שלפיהן התוכנית החדשה תפגע במשפחות של מבקשי מקלט ובאלו הממתינים לאישור שהייה מדאיגות במיוחד", נכתב. "הנציבות מוכנה לעבוד עם ישראל במטרה למצוא פתרונות אחרים עבור מבקשי המקלט, אשר יאפשרו לספק להם תנאי ביטחון הולמים התואמים את הנורמות הבינלאומיות".

בישראל כ-35 אלף אריתראים וסודאנים, להם עוד כ-5,000 ילדים שנולדו בארץ. רובם המכריע מחזיקים באשרת שהייה זמנית, אותה הם נדרשים לחדש אחת לשלושה חודשים. בחודשים הקרובים צפויה רשות האוכלוסין להודיע לאלפים רבים מהם כי זו הפעם האחרונה שאשרת השהייה שלהם מחודשת, ועליהם לעזוב את ישראל עד שיפוג תוקפה. הרשות תציע להם לצאת למולדתם, לאוגנדה או לרואנדה. לחץ לעזוב יופעל גם על 970 המוחזקים במתקן חולות, שצפוי להיסגר בעוד חודשיים וחצי, ועל 450 האפריקאים הכלואים בסהרונים.

באוגוסט קבע בית המשפט העליון כי ניתן לגרש מישראל אריתראים וסודאנים לרואנדה, אך רק בתנאי שההסכם בין המדינות ישונה ולא יחייב הסכמה של המגורש. בעקבות פסק הדין הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תיקן את ההסכם עם רואנדה באופן שמאפשר גירוש ללא הסכמה. כעת מתכננת הרשות לכלוא ללא הגבלת זמן את המסרבים לעזוב את ישראל, בהתאם לסעיף בחוק המתיר להחזיק במאסר אדם שאינו משתף פעולה עם הרחקתו.

בשלב ראשון לא יגורשו מי שהיו פטורים משליחה למתקן חולות – ילדים, נשים, בני 60 ומעלה, הורים לקטינים הסמוכים על שולחנם, הסובלים מבעיות רפואיות או נפשיות חמורות וקורבנות עבדות וסחר בבני אדם. בנוסף, לא יגורשו כ-6,000 אריתראים וסודאנים שהגישו בקשות מקלט אך טרם נענו, לפחות עד שיקבלו תשובה.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5706140