ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מתקן הכליאה הפתוח למהגרים יהיה סגור בלילה ושוהיו לא יורשו לעבוד

תאריך: 2.11.13 מקור: אילן ליאור, הארץ
 
  • מתקן השהייה שהמדינה מתכננת להקים למהגרים מאפריקה יהיה פתוח בשעות היום וסגור בלילה. לשוהים בו יותר לצאת ממנו ביום, אך הם יחויבו להתייצב לספירה מדי ערב. היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין וההגירה, עו"ד דניאל סולומון, הדגיש היום (רביעי) בדיון בוועדת העובדים הזרים בכנסת כי ייאסר על השוהים במתקן לעבוד. 

לדברי סולומון, המדינה תספק את כל צרכיהם – מזון, לינה ושירותי חינוך, בריאות ורווחה. על מנת לוודא שאינם עובדים, הכוונה היא לחייב את המהגרים להתייצב במתקן גם במהלך היום. טרם נקבעו כללים ברורים. סולומון אמר כי הראשונים שמיועדים להיקלט במתקן הם המהגרים הכלואים היום בישראל. בהמשך, השאיפה היא להעביר אליו גם מהגרים מאפריקה שמסתובבים היום בישראל באופן חופשי.

בימים אלה מגבשים במשרד המשפטים תזכיר חוק שיסדיר את החזקת המהגרים במשמורת בעקבות ביטול התיקון לחוק למניעת הסתננות. החוק החדש צפוי לקצר את תקופת הכליאה על עצם עבירת ההסתננות משלוש שנים לשנה וחצי ולהסדיר את הקמת המתקן הפתוח. החוק ייקבע גם את מי ניתן יהיה לחייב לשהות במתקן הפתוח ובאילו תנאים. תזכיר החוק צפוי להיות מוכן בשבוע הבא. סולומון הוסיף בדיון כי מאז פסיקת בג"ץ לפני חודש וחצי וההוראה לשחרר לאלתר את 1,800 המהגרים הכלואים, שוחררו כ-100 מהם והשחרורים צפויים להימשך. זאת, אף שהשבוע מסרה רשות האוכלוסין וההגירה לוועדת העובדים הזרים כי רק 33 נשים שוחררו עד כה.

בארגוני זכויות האדם מוחים על קצב השחרור ומדגישים כי בג"ץ הורה למדינה לשחרר את המהגרים הכלואים לאלתר וקבע רף עליון של 90 יום להשלמת ההליך. הארגונים מאשימים את המדינה בהשתהות מכוונת, שנועדה לאפשר את העברת רוב הכלואים למתקן הפתוח מבלי לשחררם בהתאם לפסק הדין. במשרד הפנים אומרים מנגד כי הם בוחנים את ענייניהם של הכלואים באופן פרטני ומשחררים אותם בהדרגה. עם זאת, מקור בכיר הודה בשיחה עם "הארץ" כי המדינה שואפת להשלים את הליכי החקיקה והפעלת המתקן במהרה, כדי להעביר אליו את הכלואים מבלי שיהיה צורך לאתר אותם שוב ברחובות הערים. 

השבוע פורסם ב"הארץ" כי המדינה מתכננת להסב את מתקן שדות ליד קציעות למתקן שהייה פתוח למהגרים מאפריקה שאין אפשרות לגרשם מישראל בשל המצב בארצות מוצאם. המתקן יכול להכיל כ-3,400 בני אדם וקיימת אפשרות להרחיבו בעתיד. שירות בתי הסוהר צפוי להפעיל את המתקן, אף שהארגון מסתייג מכך וטוען כי אין לו ניסיון בהפעלת מתקנים דומים. גם ביישובים סמוכים מתנגדים לתכנית ותוהים מה יעשו המהגרים בשעות היום ללא תעסוקה או כסף. במשרד הפנים בוחנים אפשרות להעניק למהגרים דמי מחיה.

יו"ר ועדת העובדים הזרים, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), מתחה ביקורת על התכניות להפעלת המתקן הפתוח: "נראה שמתקן השהייה הפתוח גם משולל היגיון וגם בעצם מדובר בתחליף כלא", אמרה. "אם האנשים שם לא יוכלו לעבוד ויאלצו להתייצב מספר פעמים ביום הרי מה ההבדל בין כלא לבין אותו מתקן שהייה? צריך לבדוק האם הולכים לדאוג לצרכיהם – מזון, בריאות, רווחה – ומה הם התנאים וכמה זמן הם עומדים לשהות שם. בכל רחבי אירופה מדובר על זמן מוגבל. האם גם פה מדובר על זמן מוגבל ומה קורה אחרי אותו זמן מוגבל? כמו בחוק ההסתננות, גם פה הממשלה לא מביאה שום מדיניות ארוכת טווח, שמביאה פתרון אמיתי למבקשי המקלט ולתושבי דרום תל אביב". 

היום עתרו לבג"ץ כמאה תושבי דרום תל אביב, יחד עם המרכז למדיניות הגירה, בדרישה למנוע את שחרורם של המהגרים הכלואים. הם מבקשים מבית המשפט להורות למדינה על הפעלת מתקן שהייה פתוח באופן מיידי ולאסור את הגעתם של המשוחררים לדרום תל אביב. העותרים טוענים כי "שחרור המסתננים והמשך מדיניות אי-האכיפה של איסור העסקתם, יובילו באופן וודאי לפגיעה מהותית בביטחונם האישי, בשלומם ובחירותם". השופטת דפנה ברק-ארז הורתה למדינה להגיש תגובה מקדמית תוך שבועיים. 

אתמול נודע כי המדינה מתכננת להציע 5,000 דולר למהגרים מאפריקה אם יסכימו לעזוב את ישראל מרצונם ולהתחייב לא לשוב אליה. עד כה הציעה המדינה מענק בסך 1,500 דולר לכל מהגר במסגרת הסדר "חזרה מרצון", נוסף למימון כרטיס הטיסה בחזרה לארצו. בישיבה מיוחדת לפני כשבועיים בעקבות ביטול התיקון לחוק למניעת הסתננות, הציג שר הפנים, גדעון סער, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, את האפשרות להעלות את גובה המענק וקיבל ממנו אישור עקרוני. 

"הגיע הזמן שממשלת ישראל תפסיק להונות את הציבור ולעשות כל מיני פעלולים לא אפשריים בעצם – כמו גירוש, כמו 5,000 דולר, כמו כלא", אמרה היום אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית של א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים). "אי אפשר לכלוא את האנשים ולהבין שעומדים להישאר איתנו פה 50 אלף בני אדם וראוי לשלב אותם בצורה הטובה ביותר כדי שהם לא יישארו בשוליים. ההישארות של האנשים האלה בשוליים יוצרת תופעות שפוגעות לא רק בהם אלא גם בחברה הישראלית. לכן, אחד הצעדים הראשונים שישראל צריכה לעשות זה להעניק לאנשים האלה רישיון עבודה".