ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מתחדשת מחאת מבקשי המקלט: כאלף נשים מפגינות עם ילדיהן בתל אביב

תאריך: 15.1.14 מקור: הארץ, אילן ליאור ויהונתן ליס
אחרי הפוגה של כמה ימים, התחדשה היום (רביעי) מחאת מבקשי המקלט. כ-1,000 נשים אפריקאיות הפגינו הבוקר יחד עם ילדיהן בגן לוינסקי בדרום תל אביב וקראו לממשלה להגן על זכויות מבקשי המקלט. מגן לוינסקי צעדו המפגינות אל משרדי נציבות האו"ם לפליטים, ואחר הצהריים הן צפויות להפגין מול שגרירות ארצות הברית. המפגינות דורשות לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, להפסיק את מעצר מבקשי המקלט, לשחרר את הכלואים ולבחון את בקשות המקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן.
 
לקראת ההתכנסות הסתובבו הבוקר בגן לוינסקי פקחים של רשות האוכלוסין וההגירה ועוררו בהלה בקרב המפגינות. לבקשת המשטרה, עזבו את הפקחים את המקום. רשות האוכלוסין וההגירה מסרה כי "בוצעה אכיפה שגרתית באזור. כשהחלה ההפגנה הופסקה האכיפה באזור זה".
 
"ממשלת ישראל מתייחסת אלינו כאילו אנחנו לא בנות אדם. אנחנו חיות כאן בלי מעמד, בלי זכויות בסיסיות, בלי תקווה ובלי יכולת לפרנס את הילדים שלנו בכבוד", נכתב בהודעה לקראת ההפגנה. "אנחנו לא פושעות. הילדים שלנו אינם פושעים. בעלינו ואחינו אינם פושעים. ממשלת ישראל מזמנת בעלי משפחות למתקן חולות שבנגב, מפרידה נשים מבעליהן, אבות מילדיהם, ומפרקת משפחות. הכליאה והמעצרים של מבקשי המקלט הורסים את התמיכה היחידה שיש לנו – תמיכת המשפחה והקהילות שלנו".
 

"לא בחרנו להיות פליטות", נכתב עוד בהודעה. "לא בחרנו להיפרד מהמשפחות שלנו ולא לראות אותן שנים. אנחנו מתגעגעות ורוצות הביתה. אבל הבית שלנו מסוכן. באנו לכאן לבקש הגנה כי רצינו להרגיש בטוחות, כפליטות וכנשים. אבל ממשלת ישראל קוראת לנו מסתננות, מסיתה נגדנו ואנחנו מותקפות".

בישראל כ-53 אלף מבקשי מקלט מאפריקה, מהם כ-7,500 נשים, רובן מאריתריאה. בישראל גם אלפי ילדים של מבקשי מקלט. בשבועות האחרונים החלה רשות האוכלוסין וההגירה להורות למבקשי מקלט מאפריקה המתגוררים בערים להתייצב תוך 30 יום במתקן חולות, אחרת ייכלאו. המתקן מיועד לגברים בלבד והרשות התחייבה לא להורות לבעלי משפחות להתייצב בו, על מנת לא להפריד אותם מנשותיהם וילדיהם. למרות זאת, למוקד לפליטים ולמהגרים הגיעו תלונות רבות על זימון בעלי משפחות למתקן. הרשות התחייבה לבטל את הזימונים אם יספקו לה מסמכים המוכיחים את היותם נשואים או אבות לילדים.

במקביל להפגנה בגן לוינסקי, דנה הבוקר ועדת העובדים הזרים בכנסת בסוגיית מבקשי המקלט. בדיון השתתפו כמה ממובילי מחאת מבקשי המקלט, שכניסתם למשכן נאסרה בשבוע שעבר בידי יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), בלחץ חברת מפלגתו, ח"כ מירי רגב, המשמשת יו"ר ועדת הפנים. אדלשטיין הסביר בשבוע שעבר כי החליט לאסור את כניסת מובילי מחאת מבקשי המקלט "על רקע המתיחות והאווירה הציבורית הכללית, והחשש כי כניסת המסתננים המוזמנים לכנסת עלולה לגרום לפרובוקציות בתוך המשכן ואף להיגרר לכדי אלימות ולהפרת הסדר".

"רק לפני שבוע נציגי מחאת מבקשי המקלט נחשבו על ידי יו"ר הכנסת לאיום על הסדר הציבורי ולסכנה של אלימות", אמרה יו"ר ועדת העובדים הזרים, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), "הבוקר, הם יושבים כמו כל שאר מוזמני ועדת העובדים הזרים אל שולחן הוועדה, ומתכוננים להגיד את דברם. לא תאמינו באיזה סדר ושקט מתנהלים הדברים כאן – אין מה להשוות לדיונים בוועדת הפנים למשל. הפארסה הזאת מוכיחה כמה החלטת יו"ר הכנסת בשבוע שעבר, בהוראת ח"כ ממפלגתו, היתה גזענית וחסרת שחר. זאת, ולא אנשים שרוצים לדבר איתנו, הסכנה האמיתית לדמוקרטיה שלנו".

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2217964