ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מתווה האו"ם ירד מהפרק: ישראל בוחנת גירוש מבקשי מקלט לאריתריאה ולסודאן

תאריך: 24.7.18 מקור: הארץ, לי ירון

משרד הפנים בוחן בימים אלה מחדש את האפשרות לגרש מבקשי מקלט לאריתריאה ולסודאן, צעד שישראל נמנעה ממנו עד כה — כך נודע ל"הארץ". בעוד שמבחינת נציבות האו"ם לפליטים ההצעה לפיזור חלק ממבקשי המקלט, שלגביה התנהלו בחודשים האחרונים מגעים בין הצדדים, עדיין על השולחן - ל"הארץ" נודע כי מבחינת הממשלה היא אינה עומדת על הפרק לעת עתה.

שר הפנים, אריה דרעי, כתב במכתב רשמי לפני כשבועיים: "במסגרת גיבוש המדיניות הכוללת, בימים אלו אנו מוסיפים לקיים בדיקה של חלופות לטיפול בנושא מסתננים ומבקשי מקלט בישראל לצורך גיבוש מדיניות עדכנית. לשם כך, מתקיימים מגעים עם גורמים רלוונטיים, המצויים בשלביהם הראשונים. כמו כן, נערכת בין היתר תמונת המצב הכללית בסודן ובאריתריאה והמשמעויות הנגזרות מכך". עם זאת, דרעי הדגיש כי בינתיים מדיניות אי־ההרחקה לאריתריאה ולסודאן עודנה בתוקף, וכי "טרם התקבלה החלטה לשנותה בשלב זה".

יריב לוין, השר המקשר בין הממשלה לכנסת, מסר במכתב רשמי אחר כי גירוש מבקשי מקלט לסודאן "נבחן, בכפוף להערכת מצב הנוגעת לאיום הנשקף להם". לוין הוסיף כי עדיין נבחן הרעיון לפתוח מחדש את מתקן חולות, שנסגר לאחר ביטולה של תוכנית הגירוש למדינות שלישיות.

"הפתרון הכללי הוא שהם לא יישארו פה", הבהיר מקור במשרד הפנים המעורה בנושא. "אנחנו כל הזמן מחפשים פתרונות בשביל להוציא אותם מפה, במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה עובדים על כיוונים שונים". 

דרעי ציין במכתבו: "בחודשים האחרונים חלו התפתחויות בסוגיות הרוחביות הנוגעות לאופן הטיפול באוכלוסיית המסתננים ומבקשי המקלט השוהים בישראל, החל מהשהיית מתווה ההרחקה למדינות השלישיות וביטול ההסכם עם נציבות האו"ם לפליטים על ידי רה"מ".

תגובות השרים נשלחו במענה לשאלות שהפנה אליהם חבר הכנסת מוסי רז ממרצ. "ראש הממשלה ושר הפנים לא רוצים לפתור את מצוקתם של תושבי דרום תל אביב, האזרחים והפליטים", אמר רז ל"הארץ". "הם פחדנים מכדי לעמודבהסכם הצודק והחכם שנחתם מול האו"ם ומשקשקים מול הבייס שמסרב לשמוע על פתרון שאינו גירוש. למרות שאופציית הגירוש נכשלה כי היא אכזרית, לא מוסרית ולא הגיונית, הם ממשיכים לנסות ליישם אותה. הניסיון החוזר ליישם פתרון נורא כזה הוא איוולת מזעזעת".

בתחילת החודש מנהיגי אתיופיה ואריתריאה חתמו על הסכם שלום, ששם קץ לסכסוך בן 20 שנה שהביא למותם של 80 אלף בני אדם. "אין ספק שהסכם השלום מאיץ את הבחינה בנושא (הגירוש)", אמר ל"הארץ" מקור אחר במשרד הפנים. "אם יהיה שלום, הסיבה העיקרית שבגינה דורשים אריתראים הכרה בפליטות — עריקה והשתמטות מהצבא — תהיה פחות רלוונטית. אנחנו מחכים לראות איך מדינות אחרות ינהגו". 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6311077