ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

משרד המשפטים מתכנן קיצוץ חד ביחידה המרכזית הנאבקת בסחר בבני אדם

עופר וקנין
תאריך: 4.2.16 מקור: הארץ, אור קשתי

משרד המשפטים מתכנן צמצום משמעותי של היחידה לתיאום המאבק בסחר בבני אדם, ובכלל זה ביטול מעמדה העצמאי ושינוי בהיקף פעילותה. כך מסרו גורמים במשרד. היחידה נחשבת לאחד הגורמים המרכזיים במאבק בסחר בבני אדם, אשר הביא בעשור האחרון לשיפור במעמדה של ישראל בדו"חות של מחלקת המדינה האמריקאית, המדרגים את מדינות העולם בהתאם לרמת המאבק שלהן בתופעה. בעקבות השינויים, הודיעה לאחרונה מנהלת היחידה, עו"ד ד"ר מירב שמואלי, על התפטרותה.

בארגונים חברתיים מזהירים מפני צמצום היחידה. "עוד כמה שנים נמצא את עצמנו חייבים לטפל בסחר בבני אדם, רק שאז הבעיה תהיה גדולה הרבה יותר", אומרת עו"ד מיכל ליבל, מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים.

היחידה לתיאום המאבק בסחר בבני אדם הוקמה ב-2006 כיחידה עצמאית במשרד המשפטים, המתאמת את פעולות רשויות הממשלה השונות בנושא. בין השאר, עוסקת היחידה בסחר למטרות זנות וניצול מיני, בעבדות ועבודת כפייה, ובסחר למטרות נטילת איברים. בשבע השנים האחרונות עומדת בראש היחידה ד"ר שמואלי.

לדברי גורמים הבקיאים בפרטים, במשרד המשפטים נבחנות האפשרויות להכפיף את היחידה למחלקה לייעוץ וחקיקה במשרד ובכך להגביל את עצמאותה; לצמצם את ההכשרות המקצועיות שהיא מעבירה לגורמי מקצוע הבאים במגע עם קורבנות סחר; ולהקטין את כוח האדם, הקטן ממילא (שתי עורכות דין, מתמחה, מזכירה ובת שירות לאומי). אחד המקורות הוסיף כי נבדקת גם אפשרות שהיחידה תפסיק לכתוב חוות דעת בנושא סחר בבני אדם לגופי אכיפה שונים, וכן תחדל לייצג את ישראל בוועדות ובארגונים בינלאומיים.

"אמנם אין עדיין החלטה רשמית", הסבירו מקורות המעורים בתחום, "אבל הסימנים מצביעים על כך שלא מדובר בשינוי ארגוני, חסר משמעות כביכול, אלא בריקון היחידה מתפקידיה".

ההכשרות המקצועיות הן חלק מרכזי בעבודת היחידה. הן מתייחסות לתכנים משפטיים, לתיאור תופעות רלוונטיות ולכלים לזיהוי קורבנות סחר ועבדות. בין השאר הועברו הכשרות כאלה במשטרה, ברשות ההגירה, בשירות בתי הסוהר, ביחידות אחרות במשרד המשפטים ובמשרדי הכלכלה, הבריאות והחוץ. "לא קל לזהות מקרים של סחר בבני אדם, שכל הזמן משנה את פניו", אמר מקור נוסף. "כך למשל בתחום העבודה, אין עבדים עם שלשלאות אבל תנאי העבדות עדיין קיימים. ככל הנראה הכוונה במשרד המשפטים היא שכל משרד ממשלתי יערוך את ההכשרות המקצועיות שלו. התוצאה תהיה התפוגגות הידע והמומחיות שפותחו ביחידה. גם הסיכוי שהמשרדים השונים יתייחסו לעניין באותה רמה של מחויבות הוא קטן למדי. שנים של עבודה מקצועית יילכו לאיבוד".

עד לפני כמה שבועות דווקא התגאו במשרד המשפטים בהישגי היחידה, כפי שאלה משתקפים בדו"חות השנתיים של מחלקת המדינה האמריקאית בנושא סחר בבני אדם. בעבר דורגה ישראל בקבוצת המדינות השנייה — שמשמעותה מדינה שאינה עומדת בסטנדרטים מינימליים למאבק בתופעה, אך מנסה לפעול בנושא. אלא שמאז 2012 התקדמה ישראל לקבוצת המדינות הראשונה, אשר בה מדינות שנלחמות בתופעה.

בהודעה של משרד המשפטים מהקיץ שעבר נכתב כי הדו"ח האמריקאי האחרון "מציין לשבח את פעולות האכיפה הנחושה" בתחום, את "ההגנות הרחבות הניתנות לקורבנות סחר בבני אדם בישראל", וגם "פעילויות שנערכו השנה". אלה כללו "הקמת אתר אינטרנט עדכני ליחידת התיאום; פעילות מול גורמים בענף התיירות כדי למנוע תיירות מין; והרצאות לסגל הדיפלומטי של משרד החוץ". כל הפעילויות הללו קודמו על ידי היחידה.

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה אז כי היא "גאה בהישגיה של מדינת ישראל במלחמה ובמאבק אל מול תופעת הסחר בבני האדם. נמשיך להיות המגדלור בהובלת המאבק בנושא זה". מנכ"לית המשרד, אמי פלמור, הוסיפה כי "גם השנה מחלקת המדינה האמריקאית הכירה במאמציה הרבים של ישראל במאבק בסחר בבני אדם. משרד המשפטים מוביל את המאבק המערכתי באמצעות שיתוף פעולה בין־משרדי. ההתגייסות המערכתית מובילה את מדינתנו להישגים משמעותיים הזוכים להכרה בינלאומית. אנו מחויבים להמשיך ולפעול ללא לאות על מנת להילחם בסחר בבני אדם בישראל".

בארגון "קו לעובד" הזהירו כי "ללא התיאום המתבצע על ידי היחידה לא ניתן יהיה לטפל בתופעת הסחר באופן אפקטיבי, ובוודאי שלא למגר אותה כליל. עם סגירת היחידה תצהיר הממשלה דה־פקטו כי המלחמה בסחר בבני אדם אינה על סדר יומה". עידית הראל שמש, מנהלת "מיתוס - ליום שאחרי הזנות", אמרה כי "ייתכן שהמהלך נובע מתפיסה מוטעית שהסחר מוגר ולכן אפשר לצמצם את המשאבים. אבל הסחר בנשים ממדינות זרות חי ונושם, גם אם שינה את דפוס פעילותו. סגירת היחידה תחזיר אותנו לימים חשוכים". אמי סער מהמוקד לפליטים ומהגרים הוסיפה כי "יש יחידה שפועלת נהדר, אבל כנראה שבמשרד המשפטים חושבים שכבר לא צריך להילחם בסחר בבני אדם".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "לאחרונה הודיעה ד"ר שמואלי על רצונה לסיים את תפקידה, והנהלת המשרד מכבדת את רצונה. מטבע הדברים, חילופי מנהלות הם הזדמנות לבחינה וארגון מחדש של עבודת היחידה. עם זאת, לא נתקבלו החלטות כלשהן ביחס לפעילות היחידה, ולא עומד על הפרק שינוי בתפקוד או במבנה שלה".

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2841385