ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מרכז סינגור ותמיכה

שעות קבלת קהל במרכז התמיכה והסנגור:

ימים ראשון ורביעי 16:00-19:30 (הרשמה מתחילה ב-15:30)

רח' גולומב 52, תל אביב (מפה)

טלפון 072-2513838

מרכז הסנגור והתמיכה של א.ס.ף משרת מבקשי ומבקשות מקלט המגיעים כדי לספר על בעיות שבהן נתקלו - כמו תנאי העסקה נצלניים, רישום ילדים לבתי ספר, בעיות רפואיות, דיור וכו'. המרכז מהווה בעבורם מרחב בטוח שבו הם מתקבלים באהדה, מפתחים תחושת שייכות ומקבלים תמיכה ומידע.

המרכז פתוח פעמיים בשבוע בשעות אחר הצהריים, ומנוהל על ידי רכז וצוות המונה כ-10 מתנדבים ומתנדבות שעברו הכשרה. מרכז הסינגור והתמיכה הוא גוף יחיד מסוגו, בהיותו כתובת לקבלת סיוע בכל נושא בעבור כ-250 פליטים ומבקשי מקלט מדי חודש. רבים פונים אל המרכז לא רק כדי לקבל עזרה הקשורה בבעיה מסוימת, אלא גם כדי ליהנות מאווירה ידידותית, פנים מוכרות, אוזן קשבת, כוס קפה חם וגישה לאינטרנט. 

המרכז מציע תמיכה וסינגור על בסיס פרטני. מתנדבות ומתנדבי המרכז יושבים עם הפונים ומנסים להעניק קשת רחבה של טיפול וסיוע. חלק מן הסיוע ניתן לקבל ישירות  על ידי המתנדבות והמתנדבים (כגון גישור מול בעלי בתים, מעסיקים, חיפוש עבודה,בירור לגבי תורים לרופא ועוד) וחלק יופנה לארגונים אחרים או לשירותים מוסדיים.

במקביל, מהווים הצוותים מקור לתמיכה רגשית עבור אנשים אשר מתמודדים עם מצבי חיים מאוד קשים ונתקלים בקשיים להתמודד עם חוויות העבר, התמודדויות ההווה וחוסר התקווה לעתיד.

כשצוות המרכז מזהה בעיה רחבת היקף, אנחנו מנסים לספק לה מענה ברמה העקרונית, לעתים תוך שיתוף פעולה עם ארגונים נוספים, באמצעות פנייה למוסדות הרלוונטיים, כמו משטרת ישראל או משרד הפנים.

המרכז עובד בעת ובעונה אחת מול מבקשי המקלט והמעסיקים. מבקשי ומבקשות מקלט בישראל אינם מקבלים אישורי עבודה רשמיים, אך משרד הפנים התחייב בפני בג"ץ (6312/10 - 19/01/2011) כי איסור ההעסקה לא ייאכף. עם זאת, בסוגיה זו קיים בלבול רב ומעסיקים רבים חוששים להעסיק מבקשי ומבקשות מקלט. עמותת א.ס.ף פונה באופן יזום אל מעסיקים ומספקת להם מידע רלוונטי בנוגע לחוקיוּת ההעסקה.
בנוסף, אנו מספקים למבקשי מקלט סיוע בחיפוש עבודה ומידע לגבי בטיחות בעבודה וזכויותיהם כעובדים.

 

תעסוקה

המרכז עובד בעת ובעונה אחת מול מבקשי המקלט והמעסיקים. מבקשי ומבקשות מקלט בישראל אינם מקבלים אישורי עבודה רשמיים, אך משרד הפנים התחייב בפני בג"ץ (מספר בג"ץ + חודש ושנה) כי איסור ההעסקה לא ייאכף. עם זאת, בסוגיה זו קיים בלבול רב ומעסיקים רבים חוששים להעסיק מבקשי ומבקשות מקלט. עמותת א.ס.ף פונה באופן יזום אל מעסיקים ומספקת להם מידע רלוונטי בנוגע לחוקיוּת ההעסקה.
בנוסף, אנו מספקים למבקשי מקלט סיוע בחיפוש עבודה ומידע לגבי בטיחות בעבודה וזכויותיהם כעובדים.

למידע נוסף על העסקת מבקשי מקלט ופליטים 

מרכז מידע והפניות

בתל אביב פועלים כמה ארגונים המסייעים למבקשי ומבקשות מקלט בתחומים שונים, כך שחלק מהטיפול בפניות מתמקד בהפניה לארגונים אחרים ובהנגשת מידע רלוונטי.
על לוחות המודעות במרכז הסינגור והתמיכה של א.ס.ף תלוי מידע כתוב רב, ומידע נוסף ניתן בעל-פה באופן אישי. בנוסף, כאשר מתנדב או מתנדבת נתקלים בפונה שיש לו בעיה שעליה אין מענה בארגוני הסיוע למבקשי מקלט, הם פונים בשם מבקש המקלט לעמותות ולארגונים בחברה האזרחית לשם קבלת סיוע. בזכות שיתוף הפעולה המוצלח של מרכז הסינגור והתמיכה של א.ס.ף עם ארגונים נוספים, זוכים הפונים והפונות לתמיכה מקיפה יותר.

מרחב נעים ואוזן קשבת

מרכז הסינגור והתמיכה משמש מקום מפגש מזמין ונעים שבו ניתן לפגוש פנים מוכרות, לזכות באוזן קשבת, ליהנות מכוס קפה, להיפגש עם מבקשי ומבקשות מקלט אחרים ולקבל גישה לאינטרנט וחומרי עיון וקריאה. מבקשי מקלט רבים מגיעים לא.ס.ף לא רק על מנת לקבל מענה לבעיה מסוימת, אלא גם כדי לבלות במקום נעים שבו הם יכולים לשוחח זה עם זה ועם מתנדבי ומתנדבות המרכז שתמיד פנויים לשיחה.

ליווי שטח

צוות נפרד של מתנדבים עוסק בליווי פרטני של הפונים לבתי חולים, מוסדות ציבור ועוד. מענה כזה ניתן במקרים שבהם הפונה מתקשה בהתמצאות ובתקשורת מול גורם ישראלי זה או אחר, וכן במקרים שבהם נדרשת התערבות אקטיבית בטיפול בבעיה של הפונה והמשך מעקב וטיפול. ליווי שכזה נועד להבטיח שמבקשי ומבקשות המקלט יקבלו מענה וטיפול מצד המוסד או הרשות שאליהם פנו. 

מרחב נשי

בימי רביעי משעה 15:00 ישנו במקביל למרכז מרחב נשי. המרחב הנשי פועל במטרה לספק מקום בטוח לנשים מבקשות מקלט הזקוקות לסיוע או תמיכה בנושאים שונים. במרחב זה באמצעות מתנדבות ומתורגמניות ניתן לעלות תכנים ונושאים אשר במרחב הכללי, גברי ברובו, קשה לעלות או להתמודד איתם. המרחב מספק מקום הן להתייעצות ועזרה והן לפעילויות פנאי.

הרצאות בנושאי זכויות אדם
הרצאות אלו מתקיימות ברחבי הארץ לקבוצות פליטים ומבקשי מקלט. ההרצאות מועברות על ידי מנחים מקרב קהילות הפליטים אשר הוכשרו בתחום ומלווים על ידי צוות מרכז התמיכה והסנגור. בהרצאות אלו אנו מספקים מידע לגבי זכויות בנושאים שונים: מעמד, עבודה, בריאות וחינוך, שירותים שונים ואופן קבלתם ועוד. דרך ההרצאות הללו ארגון א.ס.ף מצליח להגיע לקבוצות אוכלוסייה נוספות וחדשות ולספק מידע וייעוץ בתכנים שעולים. ההרצאות בנויות במודל השתתפותי - כך שכל הרצאה מותאמת לקבוצה  ולתכנים אשר מעניינים אותה ונחוצים לה.
כמו כן מפיץ המרכז דפי מידע בנושאי זכויות אדם: מעמד, בריאות ועבודה בשפות שונות (ערבית, טיגריניה ואנגלית) כדי להגיע ולהנגיש מידע לכמה שיותר מבקשי מקלט ופליטים בישראל.