ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מרד חגורות במטוס: נוסעים מנעו גירוש פליט

תאריך: 17.4.14 מקור: ynet, מאמר מערכת

אירוע יוצא דופן התרחש בשבוע שעבר בשבדיה, כשנוסעים שאמורים היו להמריא בטיסה מהעיר אוסטרסונד לבירה שטוקהולם מנעו מהמטוס לצאת לדרך, כדי לא לאפשר את גירושו של כורדי מאיראן שביקש מקלט.

האיש, גאדר גלמרה, ברח מאיראן לפני שנים וטוען כי אם ישוב אליה יצפו לו התנכלויות. מאז הוא חי עם רעייתו פטמה ושני ילדיהם בשבדיה, אולם כדי לקבל מעמד של תושב קבע מחייב אותו החוק לבקש את התושבות בעודו נמצא מחוץ לשבדיה.

אחרי סאגה ארוכה הושם בשבוע שעבר גלמרה על מטוס מאוסטרסונד לשטוקהולם, ומהבירה השבדית אמור היה להמריא לטהרן. אלא שלמשפחתו וחבריו היו תוכניות אחרות: הם הגיעו לנמל התעופה ובאולם הטיסות היוצאות דיברו עם הנוסעים האחרים על המטוס וגוללו בפניהם את סיפורו.

בין שהמהלך של המשפחה הכורדית מוצדק ובין שלא, את המעשה שעשו אחר-כך הנוסעים בטיסה אי אפשר שלא להכתיר כמחווה אנושית יוצאת דופן: כשהגיע הזמן להמריא סירבו נוסעים לחגור את חגורות הבטיחות, וכתוצאה מכך לא אפשרו לקפטן להוציא את הטיסה לדרך. הרשויות נאלצו להוריד את גלמרה מהמטוס ולהעבירו למתקן מעצר למהגרים. שבדיה טוענת כי במעמדו של גלמרה לא חל שום שינוי בעקבות האירוע, אולם גירושו נמנע לפחות לעת עתה.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4510822,00.html