ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מרב מיכאלי פיטרה עוזרת פרלמנטרית שיזמה הודעות מחאה לח"כים שתמכו בגירוש מבקשי המקלט

תאריך: 20.11.17 מקור: הארץ, חיים לוינסון

ח"כ מרב מיכאלי פיטרה את העוזרת הפרלמנטרית שקד חסון היום (שני), לאחר שקראה לפעילי סיעת המחנה הציוני לשלוח הודעות מחאה לח"כים מהסיעה אשר תמכו בהצעת החוק הממשלתית לגירוש וכליאת מבקשי מקלט. שקד הייתה אמורה לסיים את תפקידה בסוף השבוע הבא, אולם מיכאלי אמרה לה לעזוב עוד היום.

"בעוד כמה דקות מפלגת העבודה תוכיח על במת הכנסת כי שכחה את ערכיה. אני קוראת לכם לסמס לכלל הח"כים שבעד הדבר ולמנוע את המהלך", כתבה חסון בקבוצת וואטסאפ משותפת לפעילים של מפלגת העבודה. חסון פרסמה את מספרי הטלפון של הח"כים וצירפה נוסח אפשרי להודעה, לפיו "בעוד 10 דקות גורלם של עשרות אלפי אנשים אצלכם ביד... אני מזועזע/ת מעצם המחשבה לתמוך בחוק המסתננים".

ביוזמת יו"ר העבודה אבי גבאי הפכו היום חברי הסיעה את עמדתם, ותמכו בהצעת החוק הממשלתית. 11 ח"כים במחנה הציוני תמכו בעמדתו של גבאי ותשעה התנגדו בישיבת הסיעה. ההצעה אושרה היום בקריאה ראשונה ברוב של 53 תומכים מול 10 מתנגדים. מרבית חברי סיעת המחנה הציוני שהחליטו לתמוך בחוק נעדרו מההצבעה בסופו של דבר. בעבר התנגדה הסיעה לגירוש גורף, ואף תמכה בהסדרת מעמדם של מבקשי המקלט בישראל.

בישיבת הסיעה שנערכה היום אמר גבאי, "לא צריכים להיות יותר צדיקים מבג"ץ, לא צריך לריב עם כל האוכלוסיה, אנחנו נשלם מחיר כבד על ההתנגדות לחוק. זה ייתפס לא טוב בציבור". יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הצטרף לגבאי והוסיף כי "המסתננים תפסו עבודות לערבים ישראלים". חבר הכנסת יואל חסון טען כי "החוק תואם את פסק הדין של בג"ץ". בנוסף לגבאי, הרצוג וחסון, תמכו בחוק גם יו"ר התנועה ציפי לבני, רויטל סוויד, איילת נחמיאס ורבין, איציק שמולי, לאה פדידה, איתן ברושי, חיליק בר, סאלח סעד ונחמן שי.

חברי כנסת אחרים התנגדו לשינוי עמדת הסיעה. חברת הכנסת יעל כהן פארן שאלה מדוע השתנתה העמדה, וחברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה כי "מבחינה מוסרית אי אפשר לתמוך בזה". ח"כ זוהר בהלול התנגד גם הוא. בסוף הדיון התנגדו לחוק יחימוביץ', מרב מיכאלי, סתיו שפיר, עמר בר לב, איל בן ראובן, קסניה סבטלובה, זוהיר בהלול, עמיר פרץ ויעל כהן פארן. הח"כים יוסי יונה ומיכל בירן נמנעו בהצבעה על עמדת הסיעה.

אתמול אישרה הממשלה פה אחד את הצעתם של השרים אריה דרעי וגלעד ארדן להיערך לסגירת מתקן חולות בעוד ארבעה חודשים. המהלך מותנה בהצלחת מבצע גירוש המתוכנן לצאת לפועל עוד השנה, שלפיו מבקשי המקלט יצטרכו לבחור בין עזיבה לרואנדה או כליאה ללא הגבלת זמן. עד כה הפעילה ישראל לחץ על אזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב, אך לא גירשה אותם בכפייה.

https://www.haaretz.co.il/news/politics/1.4611604