ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מעמד תושב ארעי יוענק ליוצאי דרפור מעל גיל 45, שנכנסו לישראל עד 2011

תאריך: 18.7.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

שר הפנים אריה דרעי קבע תנאים להענקת מעמד תושב ארעי ל-200 יוצאי חבל דרפור בסודאן. ל"הארץ" נודע כי דרעי החליט להעניק את המעמד לבני 45 ומעלה, שהגיעו לישראל עד אוקטובר 2011 והגישו בקשת מקלט, ושאין מניעה פלילית או ביטחונית להעניק להם את המעמד

ההחלטה להעניק מעמד ל-200 דרפורים נחשפה ב"הארץ" בתחילת יוני. דרעי קיבל את ההחלטה יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בלחץ של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בדיקת "הארץ" גילתה כי המספר 200 נבחר באופן אקראי לחלוטין, במסגרת פשרה בין שר הפנים, שביקש לדחות את ההכרעה בעניין, לבין היועמ"ש, שלחץ להעניק מעמד לקבוצה נרחבת. זו הפעם הראשונה זה עשור שישראל תעניק מעמד מסוג זה לקבוצה גדולה של מבקשי מקלט

התנאים נקבעו בדיעבד כך שיהיו כ-180 זכאים למעמד, שכן 17 מבקשי מקלט מדרפור כבר קיבלו הודעה שתינתן להם תושבות ארעית במסגרת הליכים משפטיים. הם קיבלו את ההודעה עוד לפני שנקבעו התנאים, כך שאינם בהכרח עומדים בהם.

ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין, יוסי אדלשטיין, הסביר כי קריטריונים אלו "נסמכים על נתונים אובייקטיביים ושוויוניים אשר יש בהם בכדי להגדיר קבוצה ברורה וסגורה", כתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר. הוא ציין כי רוב יוצאי דרפור בישראל הגישו בקשת מקלט. "משכך, נראה כי נכון יהיה לתת עדיפות למי שפעל אל מול שלטונות המדינה בניסיון להביא להסדרת מעמדו", הסביר.

בהתייחס לשני התנאים הנוספים, גיל המבקשים ומועד כניסתם לישראל, כתב אדלשטיין כי "ההחלטה על מתן מעמד מקורה בטעמים הומניטאריים. משכך, נראה כי נכון יהיה ליתן עדיפות למי שנמצא בישראל פרק זמן ממושך יותר בקבלת מעמד אשר יקל על מעמדו הסוציאלי. נראה כי נכון להביא בחשבון את גילם של המבקשים וזאת תחת ההנחה ולפיה האוכלוסייה המבוגרת מתוך כלל מבקשי המקלט יוצאי חבל דרפור תידרש ליתרונות הניתנים בצד המעמד ההומניטארי".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4274685?=&ts=_1500453374380