ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מספר מבקשי המקלט בתל אביב נמוך משמעותית מהערכות קודמות

תאריך: 21.6.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

מספר מבקשי המקלט המתגוררים בדרום תל אביב נמוך באופן משמעותי מהערכות שמסרו בשנים האחרונות עיריית תל אביב והמשטרה. לפי נתונים עדכניים של רשות האוכלוסין וההגירה, המתפרסמים כאן לראשונה, בתל אביב מתגוררים 14,920 מבקשי מקלט – כ-79% מהם אריתראים, כ-15% סודאנים ועוד כ-6% ממדינות אחרות. הנתונים אינם כוללים כמה אלפי ילדים. בתשובה לפנייה של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, העריכה לפני שנה עיריית תל אביב כי בתחומי העיר כ-26 אלף מבקשי מקלט, ואילו המשטרה מסרה אז כי מספרם בתל אביב מסתכם בכ-30 אלף.

לפי נתוני רשות האוכלוסין, חלה ירידה הדרגתית ומתמשכת במספר מבקשי המקלט בתל אביב. בסוף 2014 גרו בעיר כ-18,300 מבקשי מקלט. זו ירידה של כמעט 20% בשנתיים וחצי. הסיבות העיקריות לירידה הן עזיבתם של רבים את ישראל בשנים האחרונות, בצירוף איסור המגורים והעבודה בתל אביב ובאילת לכל המשוחררים ממתקן חולות. באילת, שבה התגוררו לפני כחמש שנים כ-6,000 מבקשי מקלט, ירד מספרם לכ-1,800. רבים מהם עבדו במלונות באילת והוחלפו בידי עובדים ירדנים, שנכנסים לישראל ויוצאים ממנה מדי יום.

נכון להיום שוהים בישראל כ-38 אלף מבקשי מקלט, יותר מ-90% מהם אזרחי אריתריאה וסודאן. אלה נדרשים להתייצב מדי כמה חודשים במשרדי הרשות כדי לחדש את אשרת השהייה הזמנית שלהם בישראל. בעת חידוש האשרה מעדכנים פקידי הרשות את פרטיהם האישיים ובהם מקום המגורים. לפי הנתונים העדכניים, הריכוז הגבוה ביותר של מבקשי מקלט אחרי תל אביב הוא בפתח תקוה, שם מתגוררים כ-2,300 אריתראים וסודאנים. אחר כך, לפי הסדר: אילת, נתניה, אשדוד, בני ברק וירושלים, שבכל אחת מהן יותר מ-1,000 מבקשי מקלט. באופן עקבי בשנים האחרונות, לרשות אין רישום של מקום מגוריהם של כ-5,000 מבקשי מקלט.

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת התייחס היום שר הפנים אריה דרעי לסוגיית מבקשי המקלט. "סודאן היא מדינת אויב, אבל האנשים שנכנסו משם ברחו מסודאן בגלל שהם נרדפים בסודאן", אמר דרעי בתשובה לדבריה של ח"כ ענת ברקו (ליכוד), שמחתה בפניו על החלטת המדינה להעניק מעמד של תושב קבע ל-200 יוצאי חבל דארפור בסודאן. "סודאן היא מדינת אויב, אז למה אנחנו קולטים ממדינת אויב?", שאלה ברקו. איש מקודמיו של דרעי בתפקיד לא התבטא באופן דומה. מדבריו השתמע כי הוא מכיר בהיותם של מבקשי המקלט מסודאן פליטים

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) מנע ממבקשי מקלט לדבר בדיון שנערך בוועדה תחת הכותרת "גיבוש מדיניות לטיפול בסוגיית המסתננים בדרום תל אביב", אף שנרשמו מראש. הדיון ארך שעה ורבע, ובמשך כחצי שעה נתן אמסלם את זכות הדיבור לכמה מנציגי "החזית לשחרור דרום תל אביב", המובילים מאבק לגירוש מבקשי המקלט האפריקאים מישראל. הם אף הקרינו בפני הוועדה סרטון באורך כמה דקות ובו קטעים קצרים וערוכים שבהם נראים אפריקאים מגדפים ואומרים כי זכותם להישאר בישראל. "אלה המסתננים", אמרה אחת הפעילות, שפי פז.  

http://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.4192638