ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר: להחזיר מבקשי מקלט לארץ מוצאם

ActiveStills
תאריך: 26.3.14 מקור: הארץ

אייל גבאי, שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה בשנים 2011-2009‏‏, פרסם נייר עמדה בנושא מבקשי מקלטומצוקת הדיור. המסמך, בשם "דברים שרואים משם: מה בין המסתננים, מצוקת הדיור ופערי המעמדות בחברה?", התפרסם אתמול (שלישי) על ידי המכון לאסטרטגיה ציונית. לטענת מחברי המסמך – גבאי ורועי ילניק, העובד במכון המחקר – הסיבה לפרסומו היא בקשת ראש הממשלה להטיל חיסיון על פרסום דו"ח מבקר המדינהבעניין הטיפול במבקשי המקלט. בין היתר מציע המסמך להחזיר מבקשי מקלט לארץ מוצאם ולכלוא אותם לזמן ממושך "לא רק להיפטר מהמלאי, אלא גם כדי למנוע את הזרם".

בהודעה לתקשורת מטעם המכון נכתב כי לא תמיד ברור אם מבקשי המקלט "הינם מהגרי עבודה או שמא פליטים הבורחים מסכנת מוות", וכי "ישנם ארגונים שונים המנצלים את התופעה כדי לקעקע באמצעותה את האתוס של ישראל כמדינה יהודית ולהפכה למדינת כל תושביה".

נייר העמדה מפנה אצבע מאשימה למבקשי המקלט, האחראים לטענתו למצוקת הדיור בישראל. "בישראל (נמצאים) בין 40 ל-60 אלף מסתננים", נכתב במסמך, "רובם מתגוררים בתנאים קשים: קבוצות של ארבעה עד שישה אנשים בדירה אחת. אבל הקושי שלהם משליך גם על מצוקת הדיור של הישראלים - המשמעות המעשית עבורם היא שבשנים האחרונות נתפסו עשרות אלפי דירות על ידי המסתננים".

גבאי ווילניק מציעים "ליצור בקרב מסתננים עתידיים תחושה כי ישראל אינה מקום כדאי להגירה" על ידי שפיטתם למאסר ממושך והקמת מחנות שהייה. "דרך נוספת לפגוע ב'אטרקטיביות' של ישראל", נכתב, "טמונה באיום להחזיר אותם למדינות המוצא. יש המקלים ראש במראה של מטוס המוביל 300 מסתננים בחזרה לביתם, שכן ישנם כמה עשרות אלפי מסתננים. אך למראה הזה יש עוצמה תודעתית".

המכון לאסטרטגיה ציונית נרשם כעמותה בירושלים בנובמבר 2004. הוא מגדיר עצמו "מכון מחקר עצמאי הפועל למען שמירת צביונה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל על פי עקרונות מגילת העצמאות". הוא מונה בין פעילויותיו "הגשת הצעת חוקה למדינת ישראל; חיזוק הזהות היהודית בתוכניות הלימודים של משרד החינוך; כתיבת ניירות מדיניות בשלל נושאים; מחקרים וייעוץ חקיקה בתחומי עם, דת ומדינה; הכשרת מנהיגות צעירה והפעלת בתי מדרש לציונות".

מייסד המכון הוא ישראל הראל, עיתונאי שהיה עורך ביטאון המתנחלים "נקודה" והיו"ר הראשון של מועצת יש"ע. נשיא המכון הוא עו"ד יואל גולובנסקי, שהיה פעיל בקהילה היהודית בניו יורק, עלה לישראל ב-1987, כיהן בכמה תפקידי הנהגה בסוכנות היהודית וב-1999 התמנה למנהל המחלקה הרוסית של הג'וינט במוסקבה. גולובנסקי כיהן גם כיו"ר עמותת NGO מוניטור, שקיבלה ב-2010 באמצעות הסוכנות תרומה של יותר מחצי מיליון שקל, שאת מקורה לא חשפה.

ברשימת הפוליטיקאים שלקחו "חלק אישי", כהגדרת המכון, בהקמתו נמצאים סגן ראש הממשלה לשעבר מטעם הליכוד, נתן שרנסקי, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, פרופ' משה ארנס וחתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן.

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2279784