ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מכתב הפרידה של מיכל פינצ'וק, מנכ"לית א.ס.ף בין השנים 2019-2011

חברים ושותפים יקרים,

בימים אלו אני מסיימת את תפקידי בא.ס.ף לאחר קרוב לשמונה שנים שבהן הובלתי את העמותה. אני משאירה אחרי ארגון יציב כלכלית, עם צוות מסור ומקצועי שנחוש להמשיך ולהיאבק למען עתיד טוב יותר למבקשי המקלט בישראל. בשמונה השנים האחרונות גדלנו והתרחבנו, הוספנו פרויקטים והעצמנו את העשייה של א.ס.ף בכל המישורים. לא היינו יכולים לעשות זאת בלי התמיכה שלכם - לכל אחת ואחד מכם יש חלק בתהליך הצמיחה החשוב הזה.

שנות כהונתי בתפקיד היו שנים סוערות, שבהן נושא מבקשי המקלט לא ירד מסדר היום הציבורי. במהלכן ידענו גזירות רבות: הגירוש האכזרי לדרום סודאן, "החזרות חמות" של פליטים למצרים והחוק הקשה למניעת הסתננות. התמודדנו עם מתקן חולות, חוק הפיקדון, לחץ בלתי נסבל ל"עזיבה מרצון", תוכנית הגירוש למדינות שלישיות, ועוד. נלחמנו במערכת המקלט הקלוקלת, נאבקנו למען זכויות חברתיות למבקשי המקלט, ופעלנו ליישום המסקנות החריפות של מבקר המדינה בנושאים אלו.

לצד האירועים הדרמטיים הללו בזירה הציבורית, עמד צוות א.ס.ף מול דרמה אנושית קשה ומכמירת לב במשרדינו שבדרום תל-אביב. במשך השנים חזיתי בהשתאות במפגש היומיומי של חברות הצוות עם מבקשי המקלט הפגיעים ביותר. הייתי עדה לאנשים במצבים קשים מנשוא, שחיים בישראל כבר שנים ללא זכויות בסיסיות, עם תקווה מועטה לעתיד טוב יותר. אותם גברים ונשים באו לא.ס.ף כדי לבקש תמיכה מעשית ורגשית, לפעמים באין מקום אחר לפנות אליו. מדי יום ראיתי את נשות הצוות ואת עשרות המתנדבות והמתנדבים עושים כל מה שאפשר כדי לספק להם את התמיכה הזאת. הייתה זו זכות גדולה לנהל את העשייה שלהם, ולדאוג לתפעולה ולהמשכיותה.

אני מסיימת את תפקידי בא.ס.ף לאחר שזכיתי בשנה האחרונה לראות רבבות ישראלים עומדים על רגליהם וניצבים לצדנו במאבק נגד גירוש מבקשי המקלט. אני חשה סיפוק מהידיעה שהמאבק שהובלנו במשך שנים לזכויות חברתיות למען מבקשי המקלט מתחיל לשאת פרי. השנה, לראשונה מאז שנכנסו מבקשי המקלט לישראל, קיבלה הממשלה החלטה ברורה להקצות 36 מיליון ₪ לטובת מתן שירותי בריאות ורווחה עבורם.  

***

כעת על מדינת ישראל לגבש מדיניות הוליסטית ראויה והוגנת כלפי קהילת מבקשי המקלט. מבחינה מוסרית וחוקית לא ניתן להמשיך במדיניות האכזרית הקיימת, שכל תכליתה לשבור את רוחם ולדחוף אותם אל מחוץ לישראל להמשך מסע הפליטות. השנה למדנו שיש מדינות מערביות שמוכנות לקלוט חלק ממבקשי המקלט ולהעניק להם מעמד פליט כראוי וכנדרש, אך גם ללא סיוע מבחוץ, ישראל יכולה וצריכה לקלוט את מבקשי המקלט שנמצאים בשטחה. הגיע הזמן לגבש מדיניות מסודרת שתבטיח את הזכות לחינוך, לבריאות ולרווחה של מבקשי המקלט, את יכולתם לעבוד כדין ואת שילובם בכבוד ברחבי הארץ. אני משוכנעת שצוות א.ס.ף, בניהולה של טלי אהרנטל, ימשיך להוות כתובת לחברי קהילת מבקשי המקלט ולהוביל את המאבק למדיניות ראויה, הוגנת ומכילה – למענם ולטובת החברה הישראלית כולה.

כבת לפליט יהודי שעלה לישראל אחרי השואה בהיותו נער, הייתה לי זכות גדולה לקחת חלק בקידום החזון האנושי שאני מאמינה בו: חזון של שוויון בין בני אדם, ומתן משמעות אמיתית ומלאה לרעיון כבוד האדם וחירותו. לאורך הדרך זכיתי להיפגש ולעבוד עם אנשים מעוררי השראה, ולשמחתי, למרות האתגרים הרבים שעמם התמודדתי, מעולם לא חשתי לבד. תמיד הייתי מוקפת בצוות המסור של א.ס.ף, ובכם, השותפים והתומכים שלנו. אני מסיימת את תפקידי כמנכ"לית העמותה ובטוחה שאמשיך לפגוש את כולכם בזירות העשייה השונות למען חברה טובה יותר בישראל.

עו"ד מיכל פינצ'וק,

31.03.19