ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מחאה במתקן חולות: מבקשי המקלט לא יתייצבו לרישום

ActiveStills
תאריך: 16.6.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

מבקשי המקלט השוהים במתקן חולות עתידים לנקוט היום צעדי מחאה חדשים בדרישה לשחררם. בימים האחרונים נערכו אסיפות בכל אגפי המתקן, בהן דנו מבקשי המקלט מסודאן ומאריתריאה במגוון צעדי מחאה אפשריים. לבסוף, החליטו כי מהיום לא יתייצבו עוד לרישומי הנוכחות, לא ייצאו מהמתקן אלא במקרים דחופים או חריגים ויפסיקו לעבוד בתחומו. מובילי המהלך אמרו כי בהמשך הם יחריפו את המחאה, אך הדגישו כי בכל מקרה היא לא תהיה אלימה.

במתקן שוהים עתה כ-2,400 מבקשי מקלט, כ-70% מהם אזרחי סודאן והשאר מאריתריאה. על פי התיקון לחוק למניעת הסתננות, השוהים במתקן חייבים להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום - בבוקר, בצהריים ובערב. אם הם אינם עושים זאת, יכולה רשות האוכלוסין וההגירה להעבירם לכלא סהרונים לתקופה מוגבלת. כמו כן, חובה עליהם לשהות בתחומי המתקן בין 22:00 ל-6:00. רשות האוכלוסין וההגירה מציעה להם עבודות בהיקף מצומצם בתחומי המתקן, בתמורה לשכר נמוך, שממספר מסוים של שעות עבודה אף גורע מדמי המחיה שהם מקבלים.

מבקשי המקלט מוחים על עצם קיומו של מתקן חולות, אך גם על תנאי השהייה בו. לדבריהם, אף שהמדינה מגדירה אותו "מתקן פתוח", אין הבדל מהותי בינו לכלא סהרונים. הם מוחים, בין השאר, על הקושי לקבל מרשות האוכלוסין וההגירה אישורים לצאת מהמתקן ליותר מכמה שעות ולהיעדר לצורך כך מרישומי נוכחות. כמו כן, מתלוננים מבקשי המקלט על שירות רפואי מוגבל ובלתי מספק בתחומי המתקן, ועל היעדר שירותי חינוך - בניגוד להבטחות שניתנו להם.

"כל הסיפור הזה קורה בגלל התנאים הקשים כאן בחולות, בגלל ההתנהגות של רשות האוכלוסין וההגירה", אמר מוטסים עלי, אזרח סודאן השוהה זה חודש וחצי בחולות, ממובילי מחאת מבקשי המקלט. "הם אומרים שזה מתקן פתוח עם כל התנאים שצריכים, אבל זה בפועל לא קורה. מבחינתנו, חולות זה מקום לא חוקי. אנחנו לא יודעים למה אנחנו בכלא - מה עשינו שנהיה במקום כזה? אנחנו שואלים את השאלה הזו ואף אחד לא עונה. אנחנו מתחילים את המאבק שלנו שוב ונראה לאן זה יגיע. זו רק ההתחלה".

לדבריו, מבקשי המקלט מודעים לכך שהמחאה עשויה לגרור נקיטת צעדים נגדם. "אנחנו יודעים שיכולים להעביר אותנו לסהרונים, אבל מבחינתנו אין הבדלים גדולים בין חולות לסהרונים. אם הם רוצים להעביר אותנו, שיעבירו את כולנו יחד. אנחנו לא מפחדים להיות בסהרונים, ואנחנו לוקחים את כל הדברים האלה בחשבון. בסופו של דבר נמאס לנו מהמצב הזה. אנחנו לא יכולים לשתוק על מה שקורה פה. אף אחד לא רוצה להקשיב, אף אחד לא רוצה להתייחס אלינו. אנחנו נביא את הפתרון, לא מישהו אחר. לא מחכים לשב"ס יותר, לא מחכים למשרד הפנים".

לדברי טשומה, אזרח אריתריאה השוהה בחולות, השוהים במתקן אינם נרתעים מענישה אפשרית. "אנחנו מוכנים לזה. אני כאן כל היום, סגור, בפנים. אין לי לאן ללכת. ההבדל היחיד בין סהרונים לחולות הוא שאני יכול לצאת החוצה כמה מאות מטרים. מה אני יכול לעשות בחוץ? כלום. זה מדבר", אמר. "אם ישימו אנשים בסהרונים, נלך כולנו לסהרונים. ואז יהיה רק סהרונים, לא יהיה חולות יותר".

לפני כחצי שנה, זמן קצר לאחר פתיחת מתקן חולות, יצאו עשרות אלפי מבקשי מקלט לרחובות ומחו על מדיניות הממשלה כלפיהם. שיאה של המחאה היה בהפגנות ענק מול הכנסתבכיכר רבין ובטיילת בתל אביב, אך היא דעכה בחלוף כמה שבועות. הפעם, אומרים מובילי המחאה, היא תימשך זמן רב יותר. "המחאה שלנו היא נגד המדיניות של הממשלה. נגד התוכניות שלה לשים אנשים שהם לא פושעים בבתי כלא, למאסר לתקופה שאף אחד לא יודע עד מתי היא", אמר עלי. "בפעם הקודמת היינו משוחררים בתל אביב. הפעם זה יהיה מאוד שונה כי אין יותר גרוע מלהיות בבית כלא. אנחנו לא נפסיק את המחאה עד שיהיה לנו פתרון. אנחנו לא רוצים להישאר בחולות יותר".

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2349909