ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקש מקלט טוען: חברי עזב את ישראל ונרצח כשחזר לסודאן

צילום: kitchen talks
תאריך: 7.4.15 מקור: רויטל בלומנפלד, וואלה!

מוטסים עלי, ממובילי המאבק של מבקשי המקלט האפריקנים בישראל, התוודע השבוע מקרוב ל"מסלול המוות" שלהם. לדבריו, חברו הקרוב, עבדל עזיים, סודאני שעזב מרצון בחודש יולי האחרון, מת לאחרונה. לטענתו, הוא נרצח בידי כוחות של ממשלת סודאן.

"רשות האוכלוסין לחצה עליו, עד שהוא נשבר ועזב", סיפר עלי בכאב בשיחה עם וואלה חדשות ממקום מושבו במתקן הכליאה "חולות" שבנגב. "הקמנו מחאה ב'חולות' ביוני 2014, וכעונש, העבירו את עזיים ואותי לכלא 'סהרונים' למשך חודש. אחרי ששוחררנו, הוא הגיע למשרדים של רשות האוכלוסין ב'חולות' לבקש חופש, ושם שוב הפעילו עליו את כל הלחצים בעולם לעזוב את הארץ. אמרו לו שלא יתנו לו יותר לעולם חופשות, שכל דקה הם יכולים להעביר אותו ל'סהרונים' ושאין לו מה לחפש בארץ". "התישו אותו", האשים. "אמרו לו שאם יעזוב עכשיו הוא יקבל מענק של 3,500 דולרים, והדגישו שזה תכף נגמר. הוא נשבר כי לא עמד בזה יותר, וחתם שהוא עוזב".

"אני אפילו לא ידעתי שהוא חתם", הוסיף, "אבל באוגוסט שעבר יצאתי לסיבוב ריצה מוקדם בבוקר, וכשחזרתי ראיתי כמה אנשים שבאו לאסוף אותו. זה הפתיע אותי. ניגשתי אליו וחיבקתי אותו, ואמרתי לו שאני לא בטוח שזאת ההחלטה הנכונה עבורו אבל שישמור על עצמו. הקשר בינינו התנתק. ניסינו להתעדכן והבנו שהוא הגיע לאוגנדה, אבל אחרי שלושה ימים הוא כבר נחשב לשוהה בלתי חוקי. הוא לא הצליח לקבל שם מעמד, אז הוא יצא למסע לדרום סודאן במטרה להגיע לדארפור, שם הוא נתפס ונכלא למשך שבעה חודשים". לדבריו, לפני ארבעה ימים, "מישהו שנמצא שם באזור דיווח לנו שהוא נרצח. הבאנו לו תמונה של עזיים והוא אישר לנו את זה. אני לא יודע איך רצחו אותו, אבל אני עדיין בהלם. לא כי זה מפתיע אותי, אלא מכיוון שהוא היה חבר כל כך קרוב ולא פשוט לי בכלל לדבר עליו עכשיו".

לדברי עלי, סיפורו הקשה של עזיים אינו מפתיע. "אני יודע שזה הגורל של אנשים שחוזרים לשם, יש עוד שניים שעזבו פה ונרצחו שם אתו, ואני עדיין מנסה לברר מי. אם המדיניות שגלעד ארדן מקדם עכשיו תצא לפועל וכולנו נגורש, זה יהיה גם הגורל שלנו", אמר.

http://news.walla.co.il/item/2844125